2021. március 25., csütörtök

IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS – AMIT A FOGÁSZATI IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉSRŐL TUDNI KELL

 

Az implantátum beültetés egy egyszerű, invazive beavatkozással történik

Valaminek az értékével és fontosságával igen gyakran csak akkor szembesülünk, amikor elveszítjük. Ez a bölcs megállapítás fogazatunkra is érvényes. Amíg megvannak és egészségesek természetesnek vesszük, s a legtöbben nem törődünk velük az elvárható módon. Egyrészt utóbbinak, másrészt a „természetes elhasználódásnak” köszönhetően romlik a fogazatunk állapota, s egy idő után akár fogvesztés is bekövetkezhet. Szerencsére van megoldás. A hiányzó fog, illetve fogak nagyon jó eredménnyel pótolhatók akár hagyományos módon, akár a manapság egyre inkább terjedő implantátum beültetés segítségével. Ebben cikkben elsősorban erről lesz szó.

Mi a fogászati implantátum
Az implantátum beültetés tárgya a fogászati implantátum, ami nagy tisztaságú titánium ötvözetből készült mű foggyökér. Ezen rögzítik a koronát, hidat vagy teljes fogsort, speciális ragasztóval. A két legelterjedtebb implantátum a hagyományos kétfázisú és az azonnal terhelhető egyfázisú implantátum. Ezen belül léteznek különféle gyártók által készített implantátumok. A legismertebb gyártók a Cortex, Alpha Bio, Nobel Biocare és IHDE (kizárólag egyfázisú implantátum). Bármennyire eltérnek is egymástól a különböző implantátumok, egy dologban mind megegyezik: valamennyi a természetes foggyökér helyettesítésére szolgál.

Implantátum típusok
 azonnal terhelhető egyfázisú implantátum. A két mű foggyökér típus, mind formailag, mind pedig az implantátum beültetés technológiáját tekintve, jelentősen eltérnek egymástól. A hagyományos implantátum több darabból áll és két fázisban kerül beültetésre. Míg az azonnal terhelhető implantátum egyetlen darabból áll és egyetlen fázisban kerül beültetésre. Szintén jelentős eltérés az, hogy míg a hagyományos implantátum beültetés csaknem kifogástalan csontozatot igényel, addig az azonnal terhelhető implantátum, jelentős csonthiány esetén is alkalmazható.

Implantátum beültetés helyi érzéstelenítéssel
Bármelyik implantátum beültetése történhet helyi érzéstelenítéssel és altatásban. Miután az implantátum beültetés, különösen az egyfázisú implantátumé, egy egyszerű, invazive beavatkozás, a jól alkalmazott helyi érzéstelenítés elegendő a fájdalommentes beavatkozáshoz. Aki úgy fizikailag, mint mentálisan felkészül a műtétre, annak elégséges ez a fajta érzéstelenítési mód is. Az igazság az, hogy az implantátum beültetés legfájdalmasabb mozzanata az érzéstelenítő injekciós tű szúrása. Lehet kérni azt is, hogy a szúrás helyét előzetesen érzéstelenítse a fogorvos, ezzel csökkentve a tűszúrás okozta kellemetlenséget.

Implantátum beültetés altatásban
Ez a fajta érzéstelenítés is rendelkezésre áll azok számára, akiknek bármilyen okból is, de a helyi érzéstelenítés nem felel meg. Az a tapasztalat, hogy az altatásos implantációra főként azok tartanak igényt, akik pszichikailag és mentálisan nem képesek felkészülni a műtétre. Vannak olyanok, akik képtelenek a beavatkozástól való rettegésükön úrrá lenni, ezért olyan pszichés állapotba kerülnek, hogy a legalapvetőbb együttműködésre sem képesek a szájsebész implantológussal. Az ilyen állapotban lévőben jelentősen zuhan a fájdalomküszöb és olyasmit is annak érez, ami normál körülmények között bőven az elviselhető kellemetlenség kategóriába tartozna. Hasonló indíttatású, egyéb okai is lehetnek annak, hogy valaki altatásban kéri az implantátum beültetést, aminek egyébként semmi akadálya.

Eltérések a különböző implantátumok beültetése között
Mind korábban említettük, két elterjedt implantátum és implantátum beültetési mód van: a hagyományos kétfázisú és az azonnal terhelhető egyfázisú implantátum beültetés. Két lényeges eltérést mindenképpen meg kell említeni. Az egyik az, hogy míg a kétfázisúnál a teljes fogíny felmetszésre kerül, addig az egyfázisúnál az implantátumhoz szükséges lyuk fúrása a fogínyen keresztül történik. Ezáltal sokkal kisebb területen sérül a fogíny, ami egyszerűbb műtétet és gyorsabb gyógyulást jelent.

A másik lényeges különbség az, hogy míg a kétfázisú implantátumnál a beültetés két fázisban történik, addig ez az azonnal terhelhető implantátumok esetében egyetlen fázisban. A két implantátum neve is erre utal. Miután az egyetlen darabból álló egyfázisú implantátum beültetésre került, azonnal megtörténhet a mintavétel és megkezdődhet a fogmű elkészítése. Ezért lehetséges az, hogy ezzel a módszerrel az implantáció egy ültő helyben, a tartós ideiglenes fogsor pedig néhány nap alatt elkészülhet.

Mi van benne az árban komplett szájrehabilitáció esetén?
A szájüreg alapos vizsgálata a helyszínen készült panoráma röntgenfelvétel segítségével. Amikor eldőlt, hogy hova, hány implantátumot kell beültetni, első lépésként megtörténik a fogászati kezelésre már alkalmatlan fogak eltávolítása. Ezután kerül sor a szükséges számú implantátum beültetésére. A következő egy-két napban elkészül a tartós ideiglenes fogsor, ami szintén benne van a beültetés árában. Az ideiglenes fogsorra általában hat hónap garancia van, ezt követően ajánlatos elkészíttetni a végleges fogsort. Fontos megjegyezni, hogy a munkára és az implantátumokra vállalt garanciának feltételei vannak, például az ingyenes kontrollvizsgálaton történő megjelenés.

Írásunkban megfogalmaztuk mi az a fogászati implantátum, milyen főbb implantátum típusok léteznek. Elmondtuk, hogy implantátum beültetés történhet helyi érzéstelenítéssel, de történhet altatásban is. Röviden elmondtuk azt is, hogy melyik a két legelterjedtebb implantátum típus és mik a legjellemzőbb különbségek közöttük. Végül szó volt arról is, hogy pontosan mi van benne az implantátum beültetés árában.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos implantátum és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a
Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése