Az altatásban végzett Implantátum beültetés a leghatékonyabb fájdalomcsillapítás
Ennek az írásnak az a legfontosabb mondanivalója, hogy a hiányzó fogak pótlására az implantátum beültetés altatásban a legkényelmesebb megoldás. Ezzel együtt azonban azt is meg kell említeni, hogy a helyi érzéstelenítéssel történő implantátum beültetés is fájdalommentes. Ugyanakkor van néhány különbség a helyi érzéstelenítés és az altatással történő érzéstelenítés között, hogy ezek mik, arról később lesz szó. Az előzetes időpontegyeztetés teljesen megszokott az egészségügyben. Az implantátumok altatásban történő beültetés esetén az időpontfoglalás attól válik kissé bonyolultabbá, hogy az aneszteziológussal is egyeztetni kell. Erről később még lesz szó, de már most mondjuk, hogy ezen az oldalon kérhet időpontot vagy tehet fel kérdéseket az altatásos kezeléssel kapcsolatban.
Amit az altatásos implantátum beültetésről általában tudni kell
A fogászati implantátum gyakorlatilag mű foggyökér, ami tökéletesen helyettesítheti a természetes foggyökeret. A fogászati implantátum abból a szempontból is tökéletes helyettesítő, hogy ugyanúgy a fogcsontba ültetik be, mint ahol az eredeti foggyökér is található. Általában 8-10 implantátum kerül beültetésre állcsontonként, hogy melyik pontosan hova, azt az implantológus, a helyszínen készített röntgenfelvétel alapján dönti el.
A fogászati implantátum beültetés altatásban egyfázisú vagy kétfázisú implantátumra egyaránt vonatkozhat. Bár a két implantátum fajta között meglehetősen nagy különbség van, az, hogy a beültetésük altatásban történik e vagy sem, teljesen indifferens. Az azonnal terhelhető implantátumok egy fázisban kerülnek beültetésre, a hagyományos kétfázisúak pedig - a nevükből is adódóan - két fázisban. Ez utóbbinál az altatásos beültetés csak az implantátum alap beültetésekor, az első fázisban ajánlott.
A bevezetőben már említettük, hogy a fogászati implantátum beültetés nem olyan komoly beavatkozás, ami feltétlenül igényelné az altatásos érzéstelenítést. Az implantációk 85%-ban helyi érzéstelenítéssel történnek és viszonylag kevés kellemetlenséggel járnak. Mondhatni, hogy a legkellemetlenebb a fájdalomcsillapító injekció beadása, de azt követően a páciens nem érez fájdalmat, de azt igen, hogy az orvos a szájában „matat”. Ez ugyan nem fájdalmas, de nem is kellemes érzés. Főként azok számára kellemetlen, akiknél a fogászati beavatkozásoktól való indokolatlan félelem, fokozott pszichés terhelést jelent, ami fájdalomérzetet generálhat és fokozhatja a kellemetlen érzést.
Az biztos, hogy 100%-ig fájdalommentes, de főleg stresszmentes implantátum beültetés altatásban lehetséges! Igaz, hogy többletköltséggel jár, de ennek fejében nem csak a fájdalomcsillapító injekció tűszúrását kerüljük el, hanem minden más a beavatkozással járókellemetlenséget is. Az implantológus még éber állapotban elmondja hogyan történik a beavatkozás, bemutatja az aneszteziológus orvost, az asszisztenseket és biztosítja a pácienst, hogy nincs miért aggódnia, az égvilágon semmit nem fog érezni. Az altatásos fogászati implantátum beültetés általában mélyaltatásban és nem éber szedációban történik.
Különbség az éber szedáció és a mélyaltatás között
A legfontosabb azonosság az, hogy mindkettő fájdalomcsillapítási célt szolgál. Az éber szedáció olyan állapotot jelent, amikor a páciens a tudatánál van, megszűnik minden félelem-, fájdalom- és feszültségérzet, ugyanakkor képes kommunikálni a szájsebésszel. Az implantációt sokkal egyszerűbbnek, a valóságosnál rövidebb időtartamúnak érzi. Az éber szedáció során az altatóorvos intravénásan adagol nyugtató és fájdalomcsillapító szereket, miközben folyamatosan figyeli a altatott fontosabb életfunkcióit.
Az implantátum beültetés altatásban másik lehetséges módja a mélyaltatás. Bizonyos egészségügyi problémák, a beavatkozástól való rettegés kiváltotta együttműködési képtelenség esetén szükségessé válhat a mélyaltatás. A velünk kapcsolatban lévő fogászati klinikák leginkább ezt a fajta érzéstelenítést használják a fogászati implantátumok beültetésekor. Természetesen, a mélyaltatást is aneszteziológus végzi, amelynek során, szükség szerinti mennyiségben nyugtató és fájdalomcsillapító szereket adagol mélyvénásan. A mélyaltatás az egész testre kiterjedő fájdalomcsillapítás, amelynek során a páciens a beavatkozás végig öntudatlan állapotban marad.
Vannak e veszélyei annak, ha az implantátum beültetés altatásban történik?
A szakszerű narkózis során a beteg nem érez fájdalmat, nem emlékszik a műtétre, ugyanakkor, az implantációt követően rövid időn belül visszatér az öntudata és az olyan életfunkciók, mint a tudat, nyelés beszéd és így tovább.
Az altatás során használatos öntudatlanságot, izomlazulást és fájdalomcsillapítást előidéző gyógyszereknek lehetnek az egyéntől függő mellékhatásaik, bár ezek rendszerint jelentéktelenek. Egy vizsgálat során, ahol is 113 000 műtét adatait dolgozták fel, arra az eredményre jutottak, hogy az altatottak tizede tapasztalt az altatásra visszavezethető utóhatást.
A mélyaltatás lehetséges mellékhatásai
Még a legnagyobb odafigyelés mellett is felléphetnek előre nem látott szövődmények, amikre azonban a felkészült aneszteziológus tudja a megoldást. Az előfordulható mellékhatások az alábbiak:
Torokszárazság - Ez az egyik leggyakoribb mellékhatás. Szárazság, kaparó érzés a torokban. Ezen szájon át bevitt, speciális gargalizáló folyadékkal lehet segíteni.
Hányinger - Az esetek nagyon kis százalékában az implantáció után előfordulhat hányinger, esetleg hányás is. Ezt megelőzendő a műtét előtt és alatt is kap a páciensnek hányáscsillapító készítményt.
Remegés, hidegrázás - Ilyen mellékhatása is lehet a mélyaltatásnak. Ez ellen melegített infúzióval, betakarással lehet védekezni.
Fejfájás, zavartság - A páciensek egy része fejfájásra, zavartságra panaszkodik. Ez azonban átmeneti, rövid időn belül magától elmúlik, de gyógyszerrel is kezelhető.
Légzési nehézség - Nagyon ritkán, de előfordulhat időszakos légzési nehézség. Megfelelő technikákkal és ha szükséges gyógyszerekkel, ez is kezelhető.
A fentiekben elmondtuk milyen fájdalomcsillapítási lehetőségek vannak, illetve, hogy pontosan hogyan történik az implantátum beültetés altatásban. Szó volt az éber szedációról, a mélyaltatásról és a köztük lévő különbségekről. Végül beszéltünk az esetleg előfordulható mellékhatásokról, illetve azok kezeléséről. Végső konklúzióként kijelenthetjük, hogy aki száz százalékig ki akarja zárni az implantációval esetleg együtt járó fájdalmat és kellemetlenségeket, annak az altatásos implantációt kell választania
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.
Source: iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése