Vajon van–e kapcsolat a fogágybetegség és a szívbetegség között?
Az orvostudomány jelenlegi állása szerint, a krónikus fogágybetegség, az első számú halálok, a szívbetegség okozója is lehet. Magyarországon évente megközelítőleg ötvenezren halnak meg elhízás, magas vérnyomás, dohányzás, cukorbetegség és magas koleszterinszint előidézte szívinfarktusban. A legújabb kutatási eredmények azt igazolják, hogy valóban lehet kapcsolat a fogágybetegség és szívbetegség között, bármilyen hihetetlennek tűnik is első hallásra.
Hogyan lehetséges ez? Szívinfarktus során a szívizom szöveteit ellátó artériák valamelyike hirtelen elzáródik, és a szöveti oxigénellátás megszűnik, a szívizomsejtek pusztulnak. Az elzáródás leggyakoribb oka az érelmeszesedés következtében létrejövő szűkület, illetve a szűkületben létrejövő vérrög - magyarázza Dr. Marton Anna kardiológus. Érelmeszesedést okozhat a mozgáshiányos életmód, a túl zsíros és cukrozott ételek fogyasztása, a dohányzás és brit kutatók vizsgálatai alapján a fogápolás elhanyagolása is.
A fogágy fertőzés egy olyan bakteriális fertőzés, mely kialakulása után más szerveinkre is kihathat. Egyes elméletek szerint a szívbetegeknél a fertőzés irányából a baktériumok bekerülnek a vérkeringésbe, ahol vérrögök keletkeznek, megtelepednek az erek zsíros lerakódásain, ez pedig hozzájárulhat a szívroham kialakulásához.
Normális esetben a szánkban lévő baktériumok nem kerülnek be a véráramba. A fogazat elhanyagolása, s az ezzel együtt jelentkező ínygyulladás, fogínyvérzés azonban olyan apró sérüléseket okoz az íny felszínén, melyeken keresztül a kórokozók a véráramba kerülhetnek. Amint a véráramba jutnak a vérlemezkékhez tapadnak, és alvadásra kényszerítik őket. A véralvadás folyamata pedig vérrögök kialakulásához vezethet. A gyulladás az érelmeszesedés kialakulásnak folyamatában bizonyítottan jelentős szerepet játszik, ugyanis az érfalban lejátszódó gyulladásos folyamatok fokozatosan szűkítik az ereket, aminek következménye valamilyen szívbetegség lehet. Egyértelmű tehát, hogy a fogágybetegség és szívbetegség összekapcsolható.
Gyakran feltett kérdések szívprobléma diagnózisa után:
Ha szívproblémáim vannak, milyen különleges intézkedéseket kell tennem a száj egészségének megőrzése érdekében?
A fogorvos válasza:
- Mindenképpen közölje fogorvosával, ha ilyen problémái vannak.
- Mindig ügyeljen a megfelelő szájhigiéniára.
- Mosson fogat naponta, és használjon fogselymet.
- Rendszeresen járjon el fogorvoshoz, minimum hat hónaponként.
- Pontosan tartsa be orvosa és fogorvosa utasításait, és az előírások szerint használja a receptre felírt gyógyszereket, például az antibiotikumokat.
Milyen kockázatokkal jár számomra a fogorvosi kezelés?
Ha már meglévő szívpanaszai vannak, fennállhat az ún. bakteriális endokarditisz (szívbelhártya vagy szívbillentyűk gyulladása) a komolyabb szívprobléma kialakulásának kockázata. Mint fentebb már szó volt róla, ha a szájüregben vérzés lép fel, bizonyos szájbaktériumok bejuthatnak a vérkeringésbe, és megtelepedhetnek a rendellenes szívbillentyűkön vagy a korábbi szívbetegségben meggyengült szöveteken. Ilyen esetekben a fogágybetegség és szívbetegség párosulhat egymással.
Ha az alábbiak bármelyike érinti Önt, megfelelő óvintézkedések szükségesek
Mesterséges szívbillentyűi vannak,
Korábban lezajlott endocarditis,
Veleszületett szív- vagy szívbillentyű-problémái vannak,
Reumás láz vagy hasonló panaszok miatt sérült (heges) szívbillentyűi vannak,
Mitrális prolapszus szívzörejei vannak.
Az hiányos szájhigiénia egyéb káros hatásai
A cukorbetegség gyakori vele járója a fogak állapotának romlása, így ez esetben fokozott figyelemmel kell kísérnünk a szájüreg állapotát, azt rendszeresen ellenőrizni kell. Az elhanyagolt fogak, az ínygyulladás ugyanis megnehezítheti a betegség kézbentartását, a szükséges vércukorszint beállítását.
A súlyos ínybetegségek növelhetik a koraszülés, illetve az alacsony súlyú magzat világra hozatalának kockázatát. Kutatási adatok szerint a szájban lévő baktériumok ugyanis olyan méreganyagokat bocsátanak ki, melyek az anya véráramán keresztül a méhlepénybe jutva befolyásolják a magzat fejlődését. Ezzel egy időben pedig a fertőzés hozzájárul a szülés idő előtti megindulásához is.
Tehát, ha nem törődünk kellőkép a száj és fogaink épségével, fogágybetegség alakulhat ki, ami által komolyabb egészségügyi kockázatoknak tesszük ki szervezetünket. Kérjük, fogorvosával mindig közölje, ha hasonló problémái vannak, illetve, hogy emiatt milyen gyógyszereket kell szednie.
A helyes fogápolás lépései a fogágybetegség és szívbetegség elkerülése érdekében
- Fogmosás minden étkezést követően ajánlott, de legalább naponta kétszer, hiszen így biztosíthatjuk az ételmaradékok és lepedékek maradéktalan eltávolítását, és meggátolhatjuk a fogakat és fogágyat károsító baktériumok elszaporodását.
- Első lépésként a fog és az íny találkozásához illesztett fogkefével körkörös mozdulatokkal, kívül-belül mossuk meg az összes fogat, majd a rágófelszíneket dörzsöljük át alaposan. Egy alapos fogmosás 3-5 percig tart. Ez idő alatt minden fog mindegyik elérhető felszínét alaposan mossuk át.
- Az ínnyel határos felületeken a fog és az íny határához a fogkefét 45 fokban illesztve, körkörös mozgással kívül és belül egyaránt tisztítsuk meg. Fogmosás végén fontos a nyelvhát óvatos tisztítását is elvégezni.
Ne feledkezzünk meg a fogselyem használatáról sem, melynek célja, eltávolítani a fogak közül az ételmaradékokat és a lepedéket, amit fogkefével már nem érhetünk el.
Mint az elmondottakból kiderült, nem csak a fogágybetegség és szívbetegség lehet kapcsolatban egymással. A fogágy betegségek egy sor más betegség kiváltója, okozója is lehet, ezért fokozott gondot kell fordítani a fogazatunk egészséges állapotban tartására. Az általános egészség egyik fontos záloga a fogaink és a szájüreg egészsége. Aki ezt megérti, sok járulékos kellemetlenségtől védi meg magát.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.
Source: iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése