2020. július 9., csütörtök

FOG GYÖKÉRKEZELÉS, MIKOR SZÜKSÉGES, HOGYAN TÖRTÉNIK

Valóban veszélyes a fog gyökérkezelés?


A fog gyökérkezelés, más szóval gyökércsatorna kezelés célja a foggyökér gyulladás megszüntetése. Akkor kerül rá sor, amikor a foggyökeret alkotó idegvégződésekkel sűrűn átszőtt szövet megfertőződik és begyullad. A beavatkozás során a fertőzött, illetve gyulladt részt a fogorvos eltávolítja, kitisztítja a gyökércsatornát és úgynevezett gyógy-tömést helyez bele. A tisztítást és a gyógy-tömést akár többször is meg kell ismételni mindaddig, amíg a gyulladt góc teljesen el nem tűnik. Amikor a gyökércsatorna tökéletesen tiszta és gyulladásmentes, betömi a lyukat és ezzel tulajdonképpen véget ér a gyökérkezelés.

A fogak belsejében, a zománc és az az alatti réteg a dentin alatt, egy lágy szövet. az úgynevezett fogbél található. A fogbél idegvégződésekből, véredényekből és az azokat magába foglaló kötőszövetekből áll. A fog növekedése és fejlődése során és később is, ez táplálja a körülötte lévő kemény csontszöveteket. Van egy tévhit, ami szerint a fog gyökérkezelés után a kezelt fogak betegségeket okozhatnak, de ilyesmi még soha nem nyert bizonyítást.

Az elmúlt század elején, Andrew Valleau Price a saját kutatásaira hivatkozva azt nyilatkozta, hogy a fog gyökérkezelésen átesett fogak káros mérgező anyagokat bocsáthatnak a szervezetbe. Szerinte ezek a toxinok rákot, szívbetegséget, ízületi gyulladást és egyéb, nem kívánatos betegségeket okozhatnak. „Ez a legfájdalmasabb fogászati kezelés és ha mód van rá, el kell kerülni” - állította. Szerinte a legjobb az ilyen fogat eltávolítani...

Az azóta elmúlt több mint 150 év tapasztalatai azt bizonyítják, hogy ez valótlanság, az állítások nem állják meg a helyüket. Az általános vélemény ma az, hogy a fog gyökérkezelés a lehető legjobb megoldás a gyulladás megszüntetésére. A ma már rendelkezésre álló modern technológia és érzéstelenítés birtokában, a fájdalom tökéletesen megszüntethető. Az biztos, hogy a gyökérkezelés átélése soha nem fog a kellemes elfoglaltságok közé tartozni, de attól ez még egy viszonylag egyszerű, fájdalommentes fogászati kezelés marad

A fog gyökérkezelés főbb lépései:- Helyi érzéstelenítés után a fogorvos megnyitja és megtisztítja a gyökércsatornát. Ez úgy történik, hogy egy lyukat fúr a gyulladt fog felületén, és azon keresztül távolítja el a gyulladt szöveteteket.
- Az így megtisztított gyökércsatornába gyulladásgátló és fertőtlenítő próbatömés kerül, ami a következő kezelésig ott marad, hogy a gyógyszer kifejthesse a hatását és megszűnjön a gyulladás.
- Amikor a fog gyökércsatorna gyulladásmentes, a fogorvos elvégzi a foggyökér csatorna végleges tömését. A beavatkozás során, ha például a szokásosnál jobban ki kell tágítani a gyökércsatornát, s emiatt a fog sérülékenyebbé válik, ilyenkor koronát helyeznek a gyökérkezelt fogra.

Néha előfordul, különösen nagyon elhanyagolt fogaknál, hogy a fog gyökérkezelés során olyan mértékben elvékonyodik, hogy már nem tudja a szerepét betölteni. Vagy igen, de csak egy rövid ideig lenne alkalmas rá. Ilyenkor mindenképpen az implantációs fogpótlás ajánlott, hiszen így az eredetivel csaknem azonos képességű műfog kerül a helyére úgy, hogy közben nem kell a mellette lévő egészséges fogakat feláldozni.

Mint az rövid írásunkból látható volt, a fog gyökérkezelés, bár nem egy kellemes elfoglaltság, de a mai modern módszerekkel fájdalommentesen és minden esetben sikeresen elvégezhető fogászati beavatkozás. Egyértelmű az is, hogy a kezelés maga semmiféle veszélyt nem jelent a szerveztünk számára. Ugyanakkor, minél inkább elhanyagolt a begyulladt foggyökér, annál komolyabb és tovább tartó a kezelés.

Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás! részben. Ha többet szeretne megtudni a témáról, Kérjük
vegye fel velünk a kapcsolatot.Source: iliDent Implantációs és Szájsebészeti Központ Budapest © Copyright 2020 iliDent.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése