Melyek a kétfázisú implantátum fontosabb negatív jellemzői?
Talán kissé furcsának tűnhet, hogy mi, akik az egyfázisú implantátum beültetés specialista szlogent használjuk, a kétfázisú implantátum negatív jellemzői témát választottuk. Nos, egyrészt megígérjük, hogy maximális mértékig objektívak leszünk, másrészt úgy gondoljuk, hogy mindenkinek joga van megismerni egy adott fogászati implantátum pozitív és negatív tulajdonságait. Végül pedig bárki elmondhatja véleményét a cikk végén található, hozzászólási lehetőség blokkban. Ebben az írásban elmondjuk, milyen főbb implantátum családok léteznek, s azoknak mik a főbb jellemzőik. Ennek keretében lesz szó mind a kétfázisú, mind pedig az egyfázisú fogászati implantátum tulajdonságairól, kiemelt figyelmet fordíva a hagyományos kétfázisú fogimplantátumra.
Fogimplantátum
Sok évtizedes gyakorlati tapasztalat bizonyítja, hogy a fogászati implantátum a ma ismert legtökéletesebb természetes foggyökér helyettesítő! Úgy az implantátum, mint az implantátum beültetés technikája óriásit fejlődött az elmúlt évtizedekben. Annak oka, hogy az implantátum alapú fogpótlás nem vált még széleskörűbbé az, hogy meglehetősen sokba kerül. A többszöröse a hagyományos kivehető/ragasztható protézis árának. Ennek főként a titánium ötvözetből készült implantátum magas ára az oka, illetve az is, hogy az implantátum beültetés speciális tudást, nagy gyakorlati tapasztalatot igényelő, komplex beavatkozás.
Fogászati implantátum családok
Mint a bevezetőben már említettük, hazánkban két implantátum család terjedt el. Az egyik a hagyományos kétfázisú, a másik az azonnal terhelhető egyfázisú implantátum. Amiben a két fogimplantátum megegyezik az, hogy mindkettő tökéletesen alkalmas a helyettesíteni a természetes foggyökeret. Nagy különbség van az implantátumok alakjában, az alkalmazhatóságukban és a beültetési procedúrában. Az eltérések némelyike olyan jelentős, hogy van olyan szituáció, amikor az egyik implantátum nem használható, a másik viszont igen.
A kétfázisú implantátum fontosabb negatív jellemzői
Ez az implantátum család onnan kapta a nevét, hogy maga az implantátum beültetés két fázisban történik. Az első fázisban ültetik be az implantátum alapot, magát az implantátumot, s a másodikban fejeződik be a beültetés a gyógyuló csavar kivételével, az ínyformázással és a végleges fogsor elkészítésével. Erre az implantátumra leginkább az jellemző, hogy csak megfelelő minőségű és mennyiségű fogcsontba ültethető be, ami meglehetősen leszűkíti azok körét, akik ilyen implantátumot kaphatnak. Pusztán ez a tény eleve hátrányos helyzetbe hozza a kétfázisú implantátumot. Furcsa módon, ebből a hátrányból (jó minőségű csontozat szükséges) adódik az a pozitívum, hogy a kétfázisú implantátum sikeraránya valamivel magasabb, mint az egyfázisúé.
Egyfázisú implantátum
A továbbiakban a kétfázisú implantátum negatívumait egy másik implantátum család, az egyfázisú implantátum pozitív tulajdonságainak bemutatásával érzékeltetjük. Aki esetleg nem tudná tisztázzuk, hogy az egyfázisú implantátum és az azonnal terhelhető implantátum ugyanannak az implantátumnak különböző elnevezése. Az implantátum család neve, a két legfontosabb jellemzőjét is kifejezi. Ezek közül az egyik az, hogy egy fázisban beültethető a másik, hogy a beültetés után azonnal terhelhető. A kétfázisú implantátum negatív jellemzői közül ennek a két tulajdonságnak a hiánya a legnagyobb negatívum.
Akár az anyagi, akár a megterhelés oldalról nézzük is, a tény, hogy az implantátum beültetés egyetlen fázisban történik, meglehetősen nagy pozitívum. Kevesebb kiadás, kevesebb kellemetleneség. Ez meglehetősen jelentős pozitívum az egyfázisú javára. Talán még ennél is nagyobb előnye azonban a kétfázisúaval szemben az, hogy a beültetés után azonnal terhelhető.
Amikor a kétfázisú implantátum beültetés megtörténik, a csontosodási időre, 4-6 hónapra vagy semmilyen vagy kivehető-ragasztható ideiglenes fogsor készül, például száj rehabilitáció esetén. A fogsor a páciens általl kivehető, ragasztható, a fogínyen nyugvó protézis, ami soha nem igazán stabil ahhoz, hogy kényelmes legyen és hatékony harapást, rágást biztosítson használója számára. Ez egy meglehetősen kellemetlen időszakot jelent a a fogsor használójának.
Ugyanakkor, mivel az egyfázisú implantátum azonnal terhelhető, a beültetés fázisában elkészülhet egy tartós ideiglenes fogsor, ami a beültetett implantátumokon rögzül! A fogsor fix, a páciens által nem kivehető. Tökéletes rágási és harapási erőt biztosít, hogy az esztétikai pozitívumokat már meg se említsük. Az eddig felsorolt egyfázisú implantátumokra vonatkozó pozitívumok egyúttal a kétfázisú implantátum negatív jellemzői is.
Az adott fogászati implantátum főbb jellemzőinek ismerete fontos lehet annak, akik implantátum alapú fogpótlás kezelést szeretne és itt elsősorban száj rehabilitációra, teljes fogsorra gondolunk. Annak ellenére, hogy jelentős eltérések vannak a két implantátum család között főleg a felhasználhatóságban, a végeredmény tekintetében nincs különbség, miután mindkettő kiválóan helyettesítheti a természetes foggyökeret. A kétfázisú implantátum negatív jellemzői leginkább a felhasznállhatóságukban és a körülménysesebb beültetési módban nyilvánul meg.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése