2023. december 17., vasárnap

FOGIMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS MÓDSZEREK – FOGÁSZATI IMPLANTÁTUMOK

Fogimplantátum beültetés módszerek, kétfázisú és egyfázisú implantátum

Sajnálatos módon, emberek milliói szenvednek valamiféle fogászati problémától, ami a fogínygyulladástól a fogszuvasodáson át a fogvesztésig terjedhet. Ez utóbbi esetben hosszú ideig csak a hagyományos módszerrel készített korona, híd vagy ragasztott fogsor, illetve fogpótlás volt lehetséges. Szerencsére a technológia és a felhasználható anyagok minősége óriási fejlődésen ment át az elmúlt évtizedekben, így az említett, még ma is létező megoldások mellett, másféle fogpótlási lehetőség is elérhetővé vált, a fogpótlás implantátummal. Az implantátum beültetés kétféle fogászati implantátummal lehetséges: hagyományos kétfázisú, illetve azonnal terhelhető egyfázisú implantátummal. A fogimplantátum beültetés módszerek  között viszonylag jelentős eltérések vannak. Ebben az írásban a két implantátum család közötti jelentősebb eltérésekről lesz szó.

Mi a fogászati implantátum?
Mielőtt számba vennénk a fogimplantátum beültetés módszerek közötti legfontosabb különbségeket, ejtsünk szót magukról a fogászati implantátumokról. A fogászati implantátum gyakorlatilag mesterséges „foggyökér” aminek a természetes foggyökér helyettesítése a feladata. A fogimplantátum tulajdonképpen egy apró, rendkívül erős, nagy tisztaságú titánium ötvözetből készült csavar, amit az implantológus a hiányzó természetes foggyökér pótlására, sebészeti úton ültet be a fogcsontba vagy (egyfázisú implantátum esetében) akár az állcsontba is. Leegyszerűsítve úgy írható le a beavatkozás, hogy az orvos egy az implantátum vastagságával egyező lyukat fúr a csontba, majd ebbe a lyukba csavarja be az implantátumot. Később a beültetett implantátumon rögzítik a fogtechnikus által készített fogpótlást, ami lehet egyetlen fog, néhány fog, vagy teljes fogsor.

Milyen fogimplantátum beültetés módszerek léteznek?
Ebben az írásban a két leggyakrabban használt és elterjedt fogbeültetés módszert és az azokhoz tartozó implantátumokat mutatjuk be. Az első, a hosszú évtizedek óta használt, sokak által ismert hagyományos, kétfázisú implantátum, a másik, a határozott előnyei miatt egyre népszerűbbé váló, azonnal terhelhető egyfázisú implantátum.

Hagyományos, kétfázisú implantátum főbb jellemzői
Természetes módon, ez a régebb óta használt módszer az elterjedtebb, a legtöbb implantátum alapú fogpótlás ezzel  történik. A kétfázisú implantátum onnan kapta a nevét, hogy a beültetés két fázisból áll, az első az implantátum beültetés, majd öt-hat hónap gyógyulási, csontosodási idő elteltével kerül sor a második fázisra, a végleges fogsor elkészítésére.

Ugyan az alapgondolat ugyanaz, de ennél a fogbeültetés (implantátum beültetés) módszernél az implantátum eredendően egyrészt kisebb, másrészt több részelemből áll. A beültetés valamivel komolyabb szájsebészeti beavatkozást igényel, hiszen a fogcsont feletti ínyt meg kell nyitni, hogy közvetlen hozzáférés legyen a fogcsonthoz. Ezután kerülhet sor az implantátum alap beültetésére, amit úgynevezett gyógyulási csavarral zárnak le. Visszavarrják fölötte a fogínyt és kezdődhet a gyógyulási, csontosodási időszak, ami - mint fentebb említettük - 5-6 hónap.

A csontosodási idő elteltével a szájsebész ismét felnyitja az implantátum fölött időközben összeforrt, begyógyult fogínyt, hogy hozzáférhessen az implantátumhoz. A gyógyulási csavar eltávolítása után kerülhet sor azoknak az elemeknek az behelyezésére, amelyek majd a fogat vagy fogsort hordozó fémlemezt rögzítik.

A fogimplantátum beültetés módszerek között ez a  megoldás ugyan biztonságos, de sajnálatos módon van jónéhány hátránya. Talán a legnagyobb az, hogy csak azoknál alkalmazható a kétfázisú implantátum, akik megfelelő mennyiségű és minőségű fogcsonttal rendelkeznek. Maga ez a tény sokakat kizár az amúgy tökéletes megoldást jelentő implantátum alapú alapuló fogpótlásból. Szintén meglehetős hátrány az, hogy az implantátum a csontosodási időn belül nem terhelhető. Emiatt a beültetéskor készített tartós ideiglenes fogsor nem rögzített, hanem a fogínyen nyugvó, a páciens által kivehető/ragasztható fogsor. Emiatt a hosszú csontosodási idő meglehetősen kellemetlen időszak a páciens számára.

Azonnal terhelhető, egyfázisú implantátum

A fogimplantátum beültetés módszerek másik, egyre szélesebb körben használt implantátuma az egyfázisú implantátum. Ez az implantátum család jónéhány előnnyel rendelkezik a fentebb leírt, hagyományos kétfázisú implantátumhoz és beültetési módszerhez képest. Az egyfázisú, másnéven azonnal terhelhető implantátum azok számára is tökéletes megoldást jelenthet, akiknél a hagyományos, kétfázisú implantátum ilyen vagy olyan okból, de nem alkalmazható.

Az egyik fontos különbség az, hogy egyszeri és egyszerűbb műtéti beavatkozást igényel az implantátumok behelyezése. Nincs szükség a fogíny felmetszésére, miután érzéstelenítés után mindössze egyetlen fúrással megtörténik az implantátum beültetés helyének előkészítése, majd ezt követően az implantátum fogcsontba vagy állcsontba történő becsavarozása.

A másik határozott előnye az egyfázisú implantátumnak az azonnali terhelhetősége. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a tartós ideiglenes fogsor, a beültetett implantátumokon kerül rögzítésre! Az ideiglenes fogsor a páciens által nem eltávolítható, mert az speciális ragasztóval rögzül a frissen beültetett implantátumokon. A beültetés követő egy-két héten belül a tartós ideiglenes fogsor az egészséges, természetes fogakhoz hasonló harapási és rágási erőt biztosít.

Az egyfázisú implantátum másik nagy előnye, hogy azok számára is megoldást jelenthet, akiknél a hagyományos, kétfázisú implantátum nem jöhet szóba. Ilyenek például azok, akinek nem rendelkeznek megfelelő sűrűségű és mennyiségű csontszövettel.

A fentiekben a fogimplantátum beültetés módszerek közül a két legelterjedtebb pozitív és negatív oldalaira világítottunk rá úgy, hogy csak a legfontosabb különbségeket említettük meg. Tettük mindezt úgy, hogy nem foglaltunk állást egyik módszer mellett sem, hiszen mindkettőnek vannak előnyei és hátrányai a másikkal szemben

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás implantátummal, fogbeültetés és egyfázisú implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot vagy kérdezze az iliDent AI Virtuális Asszisztenst.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2023 iliDent.com 



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése