A leggyakoribb fogászati kezelések?
A fogászati kezelések és az azokhoz szükséges anyagok alapvető szerepet töltenek be a fogápolásban. A legfontosabb cél a fogak jó állapotának megőrzése, illetve romlása esetén a kezelés. Az esztétikai fogászat, a konzerváló fogászat, a hagyományos vagy az implantátum alapú fogpótlás célja a tökéletes rágóképesség és esztétikus megjelenés megőrzése vagy helyreállítása. A kétrészes írás első részében a hagyományos fogászati kezelésekről, míg a másodikban a fogászati kezelésre alkalmatlan vagy hiányzó fogak pótlásáról lesz szó. A fogpótlás történhet hagyományos módon vagy lehet implantátum alapú fogsor.A fogászati kezelések három fő területet foglalnak magukban:
- Fogpótlás,
- Konzerváló fogászat,
- Esztétikai fogászat,
Minden fogászati kezelés ebbe a három kategóriába tartozik. Mindhárom területet megvizsgáljuk és értelmezzük, hogy pontosan milyen kezeléseket jelentenek a felsorolt kifejezések.
KONZERVÁLÓ FOGÁSZATI KEZELÉS
Miután a fogpótlást a második részben tárgyaljuk, az első téma legyen a konzerváló fogászati kezelés, ami a leggyakoribb a fogászati kezelések között. A konzerváló fogászat a meglévő fogak kezelését, gyógyításával és megmentését jelenti. Elsődleges célja a fogak rágóképességének és esztétikus megjelenésének megelőzése, helyreállítása. Ebben kategóriában legfontosabb kezelések a fogtömés, a gyökérkezelés és a fogkőeltávolítás.
A fogkő nem más, mint egy baktériumokkal teli, megkeményedett lepedék. Sajnos a leggondosabb fogápolás mellett is számítani lehet a kialakulására. Az emberi nyálban lévő mész nemcsak a fogak felszínén rakódik le, de az íny alatt is. A fogkőlerakódás kellemetlen esztétikai benyomást kelt és akár fogínygyulladást is okozhat. A fogkőképződést elősegíthetik örökletes tényezők, dohányzás és hajlam. Ha nem kezelik, fogak kilazulásához és fogvesztéshez vezethet.
Fogkőeltávolítás
A fogkő eltávolítása többféleképpen is elvégezhető, de kizárólag fogorvos vagy szakképzett szájhigiénikus által. A fogkő eltávolítása házilag nem lehetséges. Ehhez nem csak a szükséges eszközök nem állnak rendelkezésre, de a tudás sem.
A fogkő eltávolításának legkíméletesebb módja az ultrahangos fogkőeltávolítás. A kezelés során az ultrahang rezgése széttöri és eltávolítja a megkeményedett lepedéket fogakról. Teszi mindezt úgy, hogy a fogzománc nem sérül meg. A fogkőeltávolítás után polírozás következik, így a fogak tökéletesen fogkőmentesek és tisztákká válnak. A szennyeződések kisebb valószínűséggel tapadnak meg és rakódnak le a fényesre polírozott fogak felületén.
Fogtömés
A leggyakoribb konzerváló fogászati kezelések egyike a fogtömés. Erre akkor van szükség, ha a fogat borító zománc felülete sérült, melynek hátterében az esetek túlnyomó többségében a fogszuvasodás áll. Az is előfordulhat, hogy valamilyen fizikai hatás károsítja a zománcot. Ilyen lehet például egy baleset során szerzett fogzománc sérülés. A fogszuvasodás mértékétől függően a következő típusú fogtömésekről beszélhetünk: hagyományos, gyökér, „inlay”, és „onlay” fogtömés.
Hogy mikor és milyen fogtömés szükséges, az mindig az adott fog állapotától függ. A legelterjedtebb a hagyományos fogtömés, ami akkor válik szükségessé, amikor a fogszuvasodás már folyamatban van, de még csak kis mértékben. A gyökértömésre akkor kerül sor, amikor a szuvasodás szinte az egész fogbélre kiterjed, és a hagyományos töméssel nem lehet megszüntetni. Az angol „inlay” szó olyan fogtömést jelent, amikor a kiterjedtebb tömésre a fog belsejében szükséges, az „onlay” pedig azt, amikor a fog felületén.
Minden tömőanyagnak vannak előnyei és hátrányai, amelyek az anyag jellegétől vagy árától függhetnek. A tökéletes fogtömőanyag az arany, de egyben a legdrágább is, és hosszabb ideig tart a kezelés, mint más tömőanyagok esetében. További fogászati tömőanyag az amalgám, kompozit, és kerámia.
ESZTÉTIKAI FOGÁSZAT
Az esztétikai fogászati kezelések célja a fogak megjelenésének javítása. Az esztétikai fogászat egy olyan fogászati kezelés, amelynek során egyébként egészséges, de esztétikai szempontból kifogásolható fogakat esztétikussá teszik. Egyre több ember számára válik fontossá a tökéletes megjelenés, aminek része a kifogástalan fogazat. Az esztétikai fogászat nemcsak a fogak csinosításról szól, de arról is, hogy a kiválóan kinéző fog az esztétikai elvárásoknak megfelelő rágóképességgel is rendelkezzen. Íme néhány esztétikai fogászati kezelés.
Direkt héj
A direkt héj egy egyedülálló töltőanyag, amit a fog elülső felületére visznek fel. Általában a fogszuvasodás miatt foltos vagy elszíneződött fogak „megújítására” használják, illetve olyan esetekben, amikor az egyszerű tömés nem hozza meg a várt esztétikai eredményt.
A kezelés alapos fogtisztítással kezdődik, majd a direkt héj felvitellével folytatódik a fog vagy fogak felületére. A direkt héj nagyon jól viseli a fokozott igénybevételt, így például bármilyen száraz, ropogós élelmiszer is fogyasztható. Egy vagy néhány fog esetében a színnek meg kell egyeznie a többi fog színével.
Porcelán héj
Ha valaki az egészséges természetes fogakhoz teljes mértékig hasonló megoldást akar, akkor az esztétikai fogászati kezelések egy másik lehetőségét, a porcellán héjat kell választania. Ennél a kezelésnél a porcelán héj nem különböztethető meg a természetes fogzománctól.
A porcelán héj alkalmazásának feltétele, hogy a fog legalább 50%-a rendelkezésre álljon. Nem alkalmazható akkor sem, ha a többszöri tömés miatt a fog olyan szinten sérült, hogy a porcellán héj már nem képes a kívánt esztétikai megjelenést biztosítani.
Esztétikus tömés
Az esztétikus fogtömés azt jelenti, hogy a szuvas fogakat esztétikai követelményeknek (is) megfelelő anyaggal töltik fel. Ehhez a legjobb minőségű fehér tömőanyagot használjuk, amelyet szükség szerint kell formázni és hornyolni, hogy a fog a lehető legjobban hasonlítson az eredeti foghoz vagy fogakhoz.
Fogékszer
Fogékszerek felhelyezése és használata szintén az esztétikai fogászati kezelések része. Gondos és szakszerű munkát igényel, hogy még véletlenül se sérüljön a fogzománc. A fogzománc károsodása szuvasodást okozhat, ami erős fájdalomérzettel járhat. Válassza a professzionalizmus és a szakértelem biztonságát a fogékszer felhelyezésénél is!
Cikkünk első részében elmondtuk, hogy a fogászati kezelések három fő területen történnek: konzerváló fogászat, esztétikai fogászat és fogpótlás. Az írás első része az első kettőről szólt, a következő második pedig a fogpótlásról, a második leggyakoribb fogászati kezelésről. A fogpótlás lehet hagyományos és implantátum beültetés alapú, irányulhat egyetlen fog, több fog vagy teljes fogsor pótlására. Ha érdekel az írás, a 2. rész ezen az oldalon elérhető el.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2022 ImmediateLoadingImplants.com