Ígéretes kísérletek a fogpótlás természetes úton történő megvalósítására
A fogvesztés és az ennek következtében kialakuló foghiány széles körben elterjedt probléma a felnőtteknél, és ez jelentősen rontja az életminőséget. Jelenleg a probléma megoldása kétféle módon lehetséges. Az egyik a hagyományos fogpótlás, a másik az implantátum alapú fogpótlás. A fejlettebb és a természetes fogakhoz leginkább hasonló az implantátum beültetés, de annak is megvannak a hátrányai. Nevezetesen az, hogy meglehetősen drága és a fogcsont ritkulásával, az implantátum meglazulhat. Japán tudósok most olyan felfedezést tettek, ami reményt adhat a fogpótlás természetes úton történő megvalósítására. A jelenleg folyó állatkísérletek során megállapították, hogy az USAG-1 gén elnyomása egy bizonyos antitesttel, új fogkinövést eredményez.
A „fogtündér” szívesen látott vendég minden gyermek számára, aki elvesztette a fogát. A tündér nem csak egy apró ajándékot hagy a gyermek párnája alatt, de néhány hónapon belül új fogat is növeszt. Sajnálatos módon ugyanez nem mondható el azokról a felnőttekről, akik foghiányban szenvednek. Számukra marad a fentebb említett fogpótlás megoldások egyike.
A Kiotói Egyetem és a Fukui Egyetem tudósainak új tanulmánya reményt adhat a foghiányban szenvedőknek. Azt gondolják ugyanis, hogy a fogpótlás természetes úton is lehetővé válhat a nem túl távoli jövőben. A kutatócsoport tanulmányában arról számol be, hogy egy gén ellenanyaga – a méh-szenzibilizációhoz* kapcsolódó gén-1 vagy az USAG-1 – új fogkinövést eredményezett olyan egereknél, amelyek fog-agenezisben**, egy veleszületett betegségben szenvednek. A tanulmány a Science Advances folyóiratban jelent meg.
A felnőttek 99%-nak 32 fog van, de a maradék körülbelül 1%-a több vagy kevesebb foggal születik. A tudósok rájöttek a több foggal születés genetikai okaira, amelyek felnőtteknél a fogak regenerálódásához vezetnek. Katsu Takahashi, az említett tanulmány egyik szerzője és a Kyoto University Graduate School of Medicine vezető oktatója szerint nagy lépést tettek előre azzal, hogy a fogak fejlődéséért felelős alapvető molekulákat már azonosították.
"Az egyes fogak morfogenezise*** számos molekula kölcsönhatásától függ, beleértve a BMP-t vagy a csont morfogenetikus fehérjét és a Wnt jelátvitelt" - mondja Takahashi.
A BMP és a Wnt nem csak a fogak növekedésében jártszik meghatározó szerepet. Jóval a fogazat kialakulása előtt, még a korai embrionális állapotban hatással vannak több szerv és szövet fejlődésére. Éppen ezért kerülni kell mindent, ami közvetlen hatással van az aktivitásukra, mivel az így keletkező esetleges mellékhatások az egész szervezetet érinthetik. Éppen ezért, a kutatók elsődlegesen az USAG-1 génre koncentráltak.
„Azt már tudjuk, hogy az USAG-1 korlátozása pozitív hatással van a fog növekedésre, így a fogpótlás természetes úton történő megvalósulására is. Azt azonban még nem tudjuk, hogy ez a hatás elég lesz-e új fog növesztésre.” – teszi hozzá Takahashi.
A tudósok ezért számos monoklonális**** ellenanyag hatását vizsgálták az USAG-1 ellen. A monoklonális antitesteket általában rákos megbetegedések, ízületi gyulladások kezelésére és vakcinák kifejlesztésére használják.
Az USAG-1 kölcsönhatásba lép a BMP-vel és a Wnt-vel is. Ennek eredményeként számos antitest az egerek születési és túlélési arányának csökkenéséhez vezetett, megerősítve a BMP és a Wnt fontosságát az egész test növekedésében. Egy ígéretes antitest azonban megzavarta az USAG-1 és a BMP kölcsönhatását.
Az ezzel az antitesttel végzett kísérletek kimutatták, hogy a BMP jelátvitel elengedhetetlen az egér fog-számának meghatározásához. Sőt, egyetlen adagolás elegendő volt egy teljes fog előállításához. A későbbi kísérletek hasonló pozitív eredményeket mutattak ki a görényeknél.
„A görény diphyodont***** állat, aminek fogazati mintázata hasonló az emberéhez. A következő tervünk az, hogy más állatokon, például sertéseken és kutyákon teszteljük az antitesteket” – magyarázza Takahashi.
Ez tanulmány az első, amely bemutatja a monoklonális antitestek előnyeit a fogak regenerációjában és a fogpótlás természetes úton való megvalósíthatósága terén. Új terápiás keretet ad továbbá egy olyan klinikai problémára, amelyet jelenleg csak hagyományos módon vagy implantátum beültetés alapú fogpótlással lehet megoldani.
„A hagyományos szövetsebészet nem alkalmas új fogak létrehozására. Tanulmányunk azt mutatja, hogy a sejtmentes molekuláris terápia a veleszületett fogak agenezisének széles körében hatékony” – összegzi Manabu Sugai, a Fukui Egyetem munkatársa, a tanulmány másik szerzője.
Amennyiben a Fukui Egyetem kutatói Sikeresek lesznek és kutatásaik kézzelfogható eredménnyel járnak, talán a nem túl távoli jövőben lehetővé válik a fogpótlás természetes úton. Ez gyakorlatilag egy olyan kezelést jelent, aminek eredményeként a hiányzó fog helyén új fog, illetve fogak nőnek ki. Lehet, hogy ez ma még utópisztikusnak tűnik, de a tudomány már számtalanszor megcáfolta a kétkedőket. Reméljük, ez a fogak természetes úton történő pótlása témában is így lesz.
* Szenzibilizáció - Érzékennyé válás valamilyen idegen anyaggal szemben
** Agenezis - Valamelyik szerv hiánya vagy tökiéletlen fejlődése
*** Morfogagenezis - Alakfejlődés, az élő szervezetek alaki és szerkezeti sajátságainak kialakulása
**** Monoklonális antitestek - Azok az immunfehérjék, melyeket egymással teljesen azonos immunsejtek termeltek. Az egymással teljesen azonos immunsejteket klónozással hozzák létre.
***** Diphyodont - Tej- és maradandó fogazat.
Referencia: Anti–USAG-1 therapy for tooth regeneration through enhanced BMP signaling.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2022 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése