2021. december 5., vasárnap

IMPLANTÁTUM ALAPÚ SZÁJ REHABILITÁCIÓ – MIT JELENT A KIFEJEZÉS

 Implantátum alapú száj rehabilitáció implantátumon rögzített teljes fogsort jelent

Az implantátum alapú száj rehabilitáció egy olyan fogászati kezelés, fogpótlás, amelynek során a hiányzó és/vagy protetikai ellátásra alkalmatlan fogakat fogászati implantátumokon rögzített, komplett fogsorral helyettesítik. Részleges száj rehabilitáció az, amikor alsó vagy felső fogsor készül, teljes száj rehabilitáció pedig az, amikor alsó és felső. Az implantátum beültetés történhet kétfázisú vagy egyfázisú implantátum használatával. Ez a fajta fogbeültetés fogpótlás tökéletes megoldást jelent annak, akinek erősen hiányos vagy fogászati kezelésre alkalmatlan fogazata van.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció számtalan előnye közül az egyik az, hogy gyakorlatilag örökre elfelejtheti minden korábbi fogászati problémáját, az ezekből eredő fájdalmakat és kellemetlenségeket! A teljes száj rehabilitáció további előnyökkel is bir. Mivel a fogimplantátum hasonlóan "működik" mint a természetes foggyökér, az implantátum alapú fogsor tökéletes harapási erőt és rágóképesség biztosít. Ez nemcsak az elfogyasztott ételek élvezeti étékét növeli, de az egészségesebb táplálkozást is lehetővé teszi. Az közismert, hogy az elhanyagolt fogazat az egész szervezetre komoly veszélyt jelenthet, ami miatt szintén nem kell aggódnia a száj rehabilitációt követően.

Fentebb említettük, az implantátum alapú száj rehabilitáció történhet hagyományos kétfázisú implantátum és egyfázisú, azonnal terhelhető implantátum használatával. Mindkét implantátum család tökéletesen alkalmas a természetes foggyökér helyettesítésére.  Annak ellenére, hogy mindkét helyreállító eljárás ugyanazt a célt szolgálja, jelentős eltérések vannak a két implantátum és fogbeültetés technikák között. A fogbeültetés, az implantátum beültetés, nem túlságosan szakszerű, de a köznyelvben elterjedt helyettesítő kifejezés.

Miután az egyfázisú implantátum azonnal terhelhető, a fogászati kezelésre alkalmatlan fogak eltávolítása után azonnal elkészíthető egy tökéletesen funkcionáló, a beültetett implantátumokon rögzített tartós ideiglenes fogsor. Kétfázisú implantátum esetében ez nem lehetséges. A forradalmian új, egyfázisú implantátum beültetés eljárás jelentősen minimalizálja a szükséges időt és költségeket, különösen teljes száj rehabilitáció esetén.

Ebben az írásunkban elsősorban az egyfázisú fog implantátum beültetésről beszélünk, de akit érdekel a kétfázisú implantátum és beültetés technika, itt olvashat róla bővebben. Az azonnal terhelhető implantátum használatával történő implantátum alapú fogpótlás csaknem mindenki számára alkalmas megoldást jelent! Mint azt korábbi írásainkban is hangsúlyoztuk, ezt a fajta implantátum azoknál is használható, akiknek a csontozata hiányos és/vagy a csontsűrűség nem tökéletes. Tehát azon túl, hogy egy teljes száj rehabilitáció (alsó és felső fogsor) mindössze 5 nap alatt elkészülhet, az egyfázisú implantátum további előnye, hogy erősen csonthiányos esetekben is alkalmazható.

Hogyan történik az implantátum alapú száj rehabilitáció?
Mi most az egyfázisú implantátummal történő száj rehabilitáció menetét írjuk le. Ennek az implantátumnak a beültetése viszonylag egyszerű beavatkozás, ami az esetek túlnyomó többségében nem igényel csontépítést vagy arcüreg emelést (sinus lift). Egy részleges (alsó VAGY felső) vagy teljes száj rehabilitáció (alsó ÉS felső) egyfázisú implantátumokkal az esetek 99% -ban sikeres.

A teljes implantátum alapú száj rehabilitáció menete
1) IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS - A fogászati ellátásra alkalmatlan fogak eltávolítása, a szükséges számú egyfázisú implantátum beültetése az alsó és a felső állcsontba, lenyomat vétel.
2) VÁZPRÓBA - A fogakat tartó alsó és felső fémváz próbája, illesztése.
3) FOGSOR PRÓBA - A tartós ideiglenes alsó és felső fogsor próbája, beállítás, igazítás.
4) ÁTADÁS - A tartós ideiglenes fogsorok végső igazítása, beállítása és átadása.
5) KONTROLL - A beültetett implantátumok vizsgálata, az alsó és felső fogsor tesztelése esetleg még szükséges beállítások, módosítások elvégzése.

Miért szükséges a tartós ideiglenes fogsor?
A tartós ideiglenes fogsor próbájára az fog implantátum beültetése után kerül sor. Bármennyire is nem tekinthető komoly sebészeti beavatkozásnak a fogbeültetés, az mégiscsak megviseli a fogcsontozatot fedő szöveteket, a fogínyt, így azok megduzzadnak, deformálódnak. Ebben a megváltozott, abnormális helyzetben kerül sor a mintavételre a fogsor számára. A szövetek regenerálódásához, a végső formájuk kialakulásához idő szükséges, általában néhány hónap.

A gyógyulási folyamat során a korábban duzzadt fogíny visszahúzódik, felveszi végső alakját és csak ekkor lehetséges korrekt mintavétel a végleges fogsorhoz. A tartós ideiglenes fogsor gyakorlatilag olyan, mint a végleges fogsor, úgy a kinézet, mint a funkcionalitás tekintetében. Az eltérés mindössze annyi, hogy az anyaga más, kevésbé strapabíró, mint a végleges fogsoré. Az ideiglenes és a végleges fogsor elkészítésének a folyamata gyakorlatilag azonos.

Az ideiglenes fogsor elsőrendű feladata az, hogy közvetlenül a kezelésre alkalmatlan fogak eltávolítása és az implantátum beültetés után a páciens minden szempontból elfogadható fogsorokkal távozzon. A legfontosabb tanács, amit érdemes megfogadna az, hogy az első hetekben nem szabad túl nagy harapási erőt kifejteni, nem ajánlatos az ideiglenes fogsort túl nagy terhelésnek kitenni.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció ára - akár teljes, akár részleges - tartalmazza a tartós idegilenes fogsor vagy fogsorok árát, de nem tartalmazza a végleges fogsor árát!

A fog implantátummal történő fogpótlás gyökeresen megváltoztatja az ember életét. Az ezzel a módszerrel készített fogsorok teljesen úgy néznek ki és úgy funkcionálnak, mint a természetes fogak. A kezelés ugyan nem olcsó, de valamivel kevesebbe kerül, mint a kétfázisú hagyományos implantátum beültetés. Ez utóbbinál még 4-5 hónapos csontosodási, gyógyulási idővel is számolni kell.

Ha azt gondolja, hogy implantátum alapú száj rehabilitáció lenne a megoldás a fogászati problémáira, akkor a legkézenfekvőbb, hogy kikéri a saját fogorvosa véleményét, hogy tényleg ez lenne e a legjobb megoldás, másrészt, hogy ajánljon egy tapasztalt implantológus szájsebészt.

A másik lehetőség a kutatás az interneten. Minden valamire való szájsebészet rendelkezik honlappal amit érdemes tanulmányozni és akár árajánlatot kérni. Ajánlatos olyan fogászatoktól árajánlatot kérni, olyan fogászatok árait összehasonlítani akiknél van úgynevezett csomagár! Arra is figyelni kell, hogy az adott szájsebészet egyfázisú, azonnal terhelhető implantátumokat használ vagy kétfázisúakat. Jelenleg az implantátum beültetés kezelést ajánló fogászatok túlnyomó többsége hagyományos, kétfázisú implantátumokkal dolgozik.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció kezelésről szóló cikkünkben elmondtuk mit jelent és mi a különbség a részleges és a teljes száj rehabilitáció között. Szó volt arról is, hogy mi a pontos lefolyása a egyfázisú implantátum beültetésnek száj rehabilitáció esetén. Végül elmondtuk azt is, hogy mit jelent a tartós ideiglenes fogsor, miért van rá szükség, továbbá, hogy miben különbözik a végleges fogsortól.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2020
iliDent.com


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése