2021. december 27., hétfő

DENTAL IMPLANTATION METHODS – WHAT IS THE DIFFERENCE BETWEEN THEM?

The differences between dental implantation methods, one-phase, and two-phase implants

Many people suffer from tooth loss today in the World, primarily due to worn teeth that cause decay, gum disease or periodontal disease, etc. The only treatment available for a more extended period was bridges and removable prostheses. But, with the development of dental technology, dental implants are widely available these days. Replacing missing teeth is as valuable as gold for patients. Before talking in detail, we need to clarify what kind of dental implantation methods exist and the most significant differences between them.

What is a dental implant?
Dental Implants are tiny and sturdy high-quality titanium screws, would say "artificial tooth roots" that restore the original tooth roots. They implant it into the jawbone during an invasive surgical process of replacing the damaged or missing teeth. The implant firmly connects the artificial teeth to the jawbone in both dental implantation methods. So, they look and function just like natural teeth do. Besides, implants may support both fixed and removable dentures.

What are the two primary dental implantation methods?
While talking about dental implants, there are two major types and methods. One is the two-phase traditional, and the other is one-phase immediate loading implants. Let's talk about the most important differences between these two.

In the two-phase, traditional implant and implantation method, the process occurs in two stages, three to five months or longer. The first step is to implant the implants in the jawbone and then insert the so-called "healing screws." Then the patient is given a temporary denture that follows a so-called ossification period of 3-6 months. The implanted two-phase implants are stably attached to the jawbone during this time. Two-phase is only possible for patients with the right quality and quantity jawbone of the existing dental implantation methods. One of the significant disadvantages of this implant and implantation method is that it takes a long time.

A one-phase, in other words, immediate loading implants are the other one of the dental implantation methods. As its name suggests, implantation and dentures occur in a single 3-5 day period. That means the patient leaves with a long-term temporary denture within a few days of implantation. The denture is fixed and not removable by the patient.

Another great advantage of a one-phase implant is that it is a single piece and exists in different size and shape that meets the patient's individual needs. The implant is a single piece, making it easier to implant the implants. A simpler and shorter duration of intervention causes minor discomfort to the patient.

After the implantation, they start working on the long-term temporary denture. The price of a long-term temporary denture is included in the price of the implantation! It is essential to know that this dental implantation method does not require bone replacement.

In summary, two dental implantation methods are standard today, one is the traditional two-phase, and the other is the one-phase immediate loading implants. In the former, the implant consists of several pieces, and the implantation takes place in two separate phases and requires good bone. In the second method, the implant consists of a single piece, can be used for lower quality bones, and the implantation takes place in a single phase. As a result, it means fewer expenses and minor inconvenience for the patient.

Our Articles section contains several writings on dentures, implants, and implantation methods. If you have an opinion about this article, let us know about it in the Comment section below. If you have any questions, please get in touch with us.
iliDent Patient Coordination Center © Copyright 2020 ImmediateLoadintImplants.com


2021. december 19., vasárnap

GYÓGYSZERMENTES FOGFÁJÁS CSILLAPÍTÁS 5 BEVÁLT MÓDSZERE

A fogfájás nem csak gyógyszerekkel szüntethető meg, a gyógyszermentes fogfájás csillapítás előnyei

A fogfájás nem válogat, és akár még az álomnyaralásunkat is rémálommá változtathatja! Nem veszi figyelembe, hogy mikor vagyunk elérhető távolságra a fogorvosunktól és sajnos, annak munkaideje sem érdekli. Elkaphat bennünket hétköznap, éjszaka, vagy akár a várva várt vakációnk idején is. Mielőtt rátérnénk, hogy milyen gyógyszermentes fogfájás csillapítás létezik, tekintsük át a fájdalom főbb okait, illetve, hogy milyen fájdalomcsillapítás jöhet szóba, ha éppen nem tudunk azonnal fogorvoshoz fordulni. Már itt fontosnak tartjuk kihangsúlyozni, hogy a megelőzés, a helyes szájhigiénia a legjobb módszer a fogfájás elkerülésére.

A fogfájás többféle módon jelentkezhet, korlátozódhat egy, vagy több szomszédos fogra, tapasztalhatjuk savanyú - édes, illetve hideg - meleg ételek, italok fogyasztásakor, de akár spontán is megfájdulhatnak fogaink. Típusai szerint lehet éles, nyilalló, tompa elhúzódó vagy lüktető fájdalom. Mindegyik fajta fájdalom mögött meghúzódik valamilyen ok, amit mielőbb ki kell deríteni és meg kell szüntetni, orvoshoz kell fordulni.

A fogfájás leggyakoribb oka a fogszuvasodás, de okozhatja a fog mechanikai sérülése, törése, kopása, gyulladása, továbbá fejlődési rendellenesség, fogínysorvadás, éjszakai fogcsikorgatás, sérült, meglazult tömés, de akár egy rosszul felhelyezett korona is.

Az éles fogfájás okai lehet

  • Fognyaki szuvasodás
  • Letört fog
  • Fogcsikorgatás
  • Túl magas korona vagy tömés

Fogzománc sérülés esetében a hő és vegyi hatások okozta fogfájdalmak mellett, a rágás alkalmával, a falat mechanikus nyomására is fájdalom jelentkezhet. Ez a típusú fogfájás igen heves, viszont az inger megszűnésével fájdalomcsillapítás nélkül elmúlik. A gyógyszermentes fogfájás csillapítás általában a nem túl heves fájdalom esetében alkalmazható.

A tompa fogfájás ugyan viszonylag könnyebben átvészelhető, mint az éles, nyilalló, mégis a tompa fájdalom az, amelyik nagyobb bajt jelezhet. Ilyenkor általában már a fogbél (pulpa) és a fogban található ideg is károsodhatott. Leggyakrabban fogszuvasodás okozza, és az esetek többségében gyógyszermentes fogfájás csillapítás már nem lehetséges, csak a gyökérkezelés az egyetlen hatékony megoldás.

A tompa fogfájásra jellemző, hogy hosszabb ideig elhúzódik, gyakran éjjel jelentkezik, a fog érintésére, kopogtatására, illetve közvetlen kiváltó ok nélkül is elkezdődhet a fogfájás.

Az intenzív és lüktető fogfájás még ennél is súlyosabb problémákra utalhat. Ilyenkor a szájüregben gyulladás, fertőzés vagy tályog lehet, így mielőbb fel kell keresni egy szakorvost! gyógyszermentes fogfájás csillapítás ilyen esetben sem lehetséges.

Ha a fogfájás kezdetén valamiért nem tudunk azonnal orvoshoz fordulni, ne nyúljunk egyből a fájdalomcsillapító gyógyszer után fájdalom megszüntetésére. Hadd mutassunk be néhány valóban hatásos, természetes gyógyszermentes fogfájás csillapító módszert. Ám ne feledjük, ez csak átmeneti megoldás lehet. Ahogy lehetséges, azonnal forduljunk fogorvoshoz, mert minden fájdalom mögött egy kezelendő probléma lapul!

Mindenekelőtt hadd említsük meg a szinte mindenki által ismert módszert, a Jeges Borogatást. Amennyiben foga nem érzékeny a hidegre, a jeges borogatás, jégkocka szopogatás legyen az első kipróbálandó módszer. A jég enyhíti a fogfájást és zsibbasztó hatással van az idegvégződésekre.

1. Szegfűszeg - Az első és talán leghatékonyabb természetes, gyógyszermentes fogfájás csillapítás a szegfűszeggel lehetséges. A szegfűszeg - és a fahéj is- eugenolt tartalmaz, ami egy erős antiszeptikus érzéstelenítő. Erős fájdalomcsökkentő és baktérium ölő hatása van. (A fogorvosok is használják az eugenolt tisztított formában.)

Ha van nálunk szegfűszegolaj (patikában, gyógynövényboltokban kapható), cseppentsünk belőle közvetlenül az érzékeny területre. Az első pár pillanatnyi csípős érzés után azonnali enyhülést érzünk. Őrölt szegfűszeget is szórhatunk az érzékeny területre, vagy egészet is rágcsálhatunk, illetve készíthetünk szegfűszegolaj borogatást. Ehhez szükségünk lesz néhány csepp szegfűszegolajra, amit fél teáskanál olíva olajba keverünk, egy kis darabka gézt átitatunk vele és ezt az érintett területre helyezzük.

2. Só, Bors és Cayenne bors - Keverjen egy teáskanál sót egy pohár langyos vízbe, és szükség szerint ismételve öblögessen vele. A só letisztítja a fog környékét és csökkenti az íny duzzanatát. Az azonos mennyiségű só, bors és néhány csepp víz keverékét kenje az érintett területre, antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatását szinte azonnal kifejti.

Talán hihetetlennek tűnhet, hogy Cayenne borssal, ezzel a csípő fűszerrel is lehetséges a fájdalomcsillapítás, pedig így van. A Cayenne borsban található capsaicin, egy aktív összetevő, amely valóban segít csökkenteni a fogfájást, ugyanakkor gyulladásgátló és csökkenti a duzzanatot is. Ez a gyógyszermentes fogfájás csillapítás egyik módja lehet.

3. Fokhagyma - A fokhagyma nem csak egyik legelterjedtebb ételízesítőnk, de fogfájást is enyhítheti. Amikor a fokhagymát összepréseljük, allicin szabadul fel, aminek természetes antibakteriális hatása van, s mint ilyen, segíthet a fogfájás csökkentésében. Vagy nyers fokhagymát kell szétrágni vagy fokhagymás vízzel öblögetni. Utána ajánlatos mentolos ízesítésű szájöblítőt használni...

4. Vöröshagyma - Tudta, hogy ennek a, számos magyaros ételben elengedhetetlen kellékének erős fertőtlenítő hatása is van? A vöröshagyma erős antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik, ami segíthet a szájában lévő káros baktériumok elpusztításában és ezáltal a fájdalom csökkentésében. Alkalmazáskor a nyers hagymát az érintett területre kell helyezni. Lehet, hogy megkönnyezi az akciót, de ez valószínűleg segíthet a nem túl erős fogfájás csökkentésében.

5. Nyers gyömbér - A gyógyszermentes fogfájás csillapítás utolsó fontos kelléke a gyömbér, ami amellett, hogy a erősen antiszeptikus, az íze is nagyszerű. A friss gyömbér tele van aktív összetevőkkel, mint gingerone, shogaols és gingerols. Nyers gyömbér rágása kiváló módszer a szájban található káros baktériumok elpusztítására! Azon túl, hogy megállíthatja a további fertőzést, a fájdalom érzést is csökkenti. A gyömbér ételhez adva is fogyasztható.

Írásunkból megtudhatta, hogy mik a fogfájás főbb okai, és melyik fájdalom típus milyen fogászati problémára utalhat, illetve kapott 5 jól bevált házi praktikát a gyógyszermentes fogfájás csillapítás lehetőségeiből. A fent leírt fájdalomcsillapítás módszerek a legtöbb embernél működnek, ténylegesen enyhítik a fogfájást. Ugyanakkor, nem győzzük eleget hangsúlyozni, hogy a szakszerű orvosi ellátást nem helyettesítik!

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2020
iliDent.com

 


 

2021. december 12., vasárnap

MENOPAUZA JELLEMZŐ SZÁJBETEGSÉGEI – MEGELŐZÉS ÉS GYÓGYÍTÁS

 Melyek a menopauza időszakának jellemző szájbetegségei

Köztudott, hogy a menopauza időszakában számos kellemetlenséget kell a nőknek elviselniük, de olyakor a férfiaknak is. Ebben az írásban áttekintjük, melyek a menopauza jellemző szájbetegségei, amelyek a menopauza kellemetlen kísérőjelenségei lehetnek.  Gondolunk it olyasmire, mint szájszárazság, fogíny érzékenység és vérzés, érzékeny fogazat és állkapocs vagy ízvesztés. Elmondjuk azt is, hogyan előzhetjük meg, illetve, hogyan tehetjük elviselhetőbbé a szimptómákat, ha már egyszer jelentkeztek.

Szomorú megállapítás, de tény, hogy a menopauza a szervezet különböző funkcióit negatívan befolyásoló állapot. Amikor elkezdtük a témát feldolgozni, magunk sem gondoltuk milyen sok problémával kell szembesülnünk elsősorban a hölgyeknek, ebben az időszakban. A negatív hatások közül mi most a szájüregre, azon belül is elsősorban a fogazatra gyakorolt negatív hatásokat helyezzük górcső alá.

SZÁJSZÁRAZSÁG
A menopauza okozta csökkenő ösztrogén szint miatt zavar állhat be a test nyálkahártya rendszerének működésében. Ez azt jelenti, hogy csökken a sejtek folyadék ellátása, aminek következtében egyfajta szárazság léphet fel például a szájban, az orrban, a szemekben, és persze a hüvelyben is.

A szájszárazság a menopauza jellemző szájbetegségei közül a leggyakrabban előfordulók egyike. A szájban nem termelődik megfelelő mennyiségű nyál, ezért száj szárazság lép fel, amitől nehezebbé válhat a rágás vagy a megrágott étel lenyelése. A legjobb és legegyszerűbb megoldás ilyen esetben az, ha hosszabb ideig rágunk, főleg a szárazabb ételeket, hogy megfelelő mennyiségű nyál termelődjön a könnyebb nyeléshez.

Szájszárazságot akkor is érezhetünk, amikor hosszabban beszélünk. A beszéd során ugyanis összeségében a szájunk sokkal hosszabb ideig van nyitva és így az gyorsabban „kiszárad”. Ezért, amikor beszéd közben szájszárazságot érzünk vagy igyunk néhány korty vizet, vagy – ha lehetséges – ne beszéljünk hosszan egyfolytában.

A szájszárazságot azonban egyéb szájbetegségek is okozhatják, ezért fontos, hogy ilyen panasz esetén látogassunk el a fogászunkhoz. A fogorvos egyértelműen eldöntheti, hogy a szájszárazság oka fogászati eredetű vagy a menopauzával kapcsolatos. A szájszárazság a szemek szárazságával, viszketegségével is párosulhat, ez esetben nagy valószínűséggel Sjögren szindrómával állunk szembe. Ugyanakkor, ennek a jelenségnek a hátterében reumás megbetegedés is állhat, már csak amiatt is különösen fontos orvoshoz fordulni panaszunkkal.

Mit tehetek?
Nos, mint azt az előzőekben javasoltuk, a menopauza-szájbetegségek e fajtájánál javasolt orvoshoz fordulni, de legalább is tanácsot kérni. A legtöbb patikában vény nélkül kaphatók szájszárazság elleni készítményeket, amiket a javasolt használati utasítás szerint kell alkalmazni.

FOGÍNY ÉS FOGAZAT
A menopauza jellemző szájbetegségei káros hatásai a fogazatunkat is veszélyeztethetik. Sok nő tapasztalja, hogy fogínye – egészséges fogak esetén is – fokozottan érzékennyé válik, a fogmosáskor fájdalmas és olykor fogíny vérzés is tapasztalható. Az ilyenkor szükséges kezelések elmulasztása esetén az íny sorvadni kezd, visszahúzódik a fognyakról, így a fogak fokozottan ki vannak téve a káros baktériumoknak támadásainak.

Mit tehetek?
Először is tudatosan válasszunk fogkrémet és egyéb szájápoló készítményeket, vegyük a fáradtságot és olvassuk el a termékleírásokat. Kizárólag olyat vásároljunk, amelyik mentes a különböző kémiai adalék anyagoktól, hiszen az ilyen szájápoló szerek csak rontják fogazatunk állapotát. Keressük a természetes alapanyagok felhasználásával készült, kémiai anyagoktól mentes fogápoló készítményeket.

Az is fontos, hogy mielőbb forduljunk fogorvoshoz, akivel azt is közölni kell, hogy menopauza állapotban vagyunk, így ő annak figyelembevételével választja meg az adott helyzetben legkedvezőbb gyógymódot és gyógyszert.

SZÁJÉGÉS
A menopauza jellemző szájbetegségei egy másik nemkívánatos fajtája az úgynevezett szájégés, ami nagyon kellemetlen tud lenni. Olyasfajta érzés, mint amikor az ember csípős paprikát kóstol, de talán nem olyan intenzív. A szájégés nem egy folyamatos jelenség, általában jön és megy, s az időtartama is változó.

Többféle oka is lehet, közülük egy a vitamin és ásványi anyag szegény étkezés. Ez különösen veszélyes a menopauza időszakában, ugyanis ekkor a szervezet fokozottan vitamin és ásványi anyag hiányos. Amikor szájégést tapasztalunk, az első, amit tennünk kell meggyőződni, hogy szervezetünkbe megfelelő mennyiségben jutnak létfontosságú vitaminok és egyéb szükséges ásványi sók, nyomelemek.

Jó tudni, hogy a stressz szintén okozhat szájégést. Ha a körülmények rosszra fordulása, tragikus esemény bekövetkezte vagy egyéb negatív esemény hatására fokozott idegfeszültségi állapot következik be, ugyancsak megjelenhet ez a fajta szájbetegség. A megoldást mindenki tudja: mindenáron ki kell kerülni a stresszes állapotból, mert az másfajta, sokkal súlyosabb betegségeket is okozhat.

Az anémia* a köznyelv által vérszegénységnek nevezett betegség szintén okozhat szájégést. A menopauza gyakori kísérő jelensége a vér vashiányos állapota, amikor a csökkenő vörösvérsejtek miatt a vér nem képes megfelelő mennyiségű oxigént biztosítani a szervezet számára. Mielőtt gyógyszerhez fordulnánk, próbáljunk egészségesebben étkezni és vasban gazdag zöldségféléket fogyasztani.

Általánosságban elmondhatjuk, hogy kerülni kell az úgynevezett, kizárólag üres kalóriát tartalmazó élelmiszerek fogyasztását, mint például a cukor vagy bizonyos gabona alapú élelmiszerek. Ha lehet még inkább kerülendők az un. magas feldolgozottságú élelmiszerek! Ugyanis minél több fázison megy át a nyersanyag a feldolgozás során, annál kevesebb tápanyagot és annál több veszélyes, hozzáadott elemet tartalmaz.

Mint láttuk, lehetséges menopauza jellemző szájbetegségei beazonosítása, de azok elkerülése, illetve a tünetek csökkentése, gyógykezelése is. Ugyanakkor, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az első és legfontosabb, amit az egészségünkért tehetünk az a helyes, tápanyagokban gazdag táplálkozás! Sokat segíthetnek a körültekintően kiválasztott, vitamin dús táplálék kiegészítő készítmények.

* Anémia - Vérszegénység

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
iliDent.com


2021. december 10., péntek

FOGBEÜLTETÉS VAGY HAGYOMÁNYOS FOGPÓTLÁS, MELYIKET VÁLASSZAM

Segítség a fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás dilemma eldöntéséhez 

Még most a XXI. században is, az egyik legsúlyosabb civilizációs probléma az emberek fogainak rossz állapota, valamint az emiatt bekövetkező foghiány. A rossz fogazat kialakulásának több oka is van. Ilyen például a nem megfelelő fogápolás, az egészségtelen étkezés és a rendszeres orvosi ellenőrzés elmaradása. A fogvesztés oka lehet előrehaladott szuvasodás, fogágybetegség, esetleg baleset. A hiányzó fogat pótolni kell, mert, ha nem, a foghiány újabb egészségügyi problémát okozhat. A hiányzó fog pótlására két lehetőség van, fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás. Ebben az írásban arra keressük választ, hogy kinek melyiket érdemes választani.

Hagyományos fogpótlás
A fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás dilemma eldöntését kezdjük az utóbbival. A fogorvoslás igen eredményes a fogmegtartó kezelések terén, azonban bizonyos esetekben már csak a fogeltávolítás jöhet szóba. Mint fentebb már említettük, a hiányzó fogat vagy fogakat több okból is pótolni kell. A hagyományos fogpótlás lehet fix, például korona vagy híd. Ez utóbbi esetben, a hiányt határoló fogak rögzítik a hidat.

A fix pótlás egyik hátránya az, hogy két vagy több egészséges fogat kell „feláldozni’ a rögzítéshez. Esztétikai hátrányt jelenthet, hogy a hídnak az a része, amely alatt nincs fog bizonyos távolságra van a nyálkahártyától az alámoshatóság, tisztíthatóság miatt.

Amikor már nagyon kevés fog van, vagy egyáltalán nincs protetikai ellátásra alkalmas fog a szájüregben, a fix híd nem lehetséges. Ilyenkor részleges vagy teljesen kivehető protézis lehet a megoldás. Ez elég nagy kiterjedésű, a szájpadlást, illetve a fogatlan gerincet is beborító fogmű, a megszokásuk gyakran nagy türelmet igényel. További problémát jelenthet a megfelelő ápolás, a gyakran kialakuló nyálkahártya gyulladás, az alaplemez alatt, illetve a már említett megszokási nehézség.

Kinek ajánlott a hagyományos fogpótlás?
Elsősorban és mindnek előtt azoknak, akik az implantátum beültetés alapú fogpótlást anyagilag nem engedhetik meg maguknak. A másik ok amiért a hagyományos megoldást kell választani, ha nincs megjelelő minőségű és mennyiségű csontozat. Különösen a kétfázisú implantátumok igényelnek jó minőségű fogcsontot a biztonságos rögzülés miatt. Ha ez nem áll rendelkezésre, akkor csak a kivehető, ragasztható protézis marad. A csontpótlás ugyan elvileg még lehetséges, de csak bizonyos esetekben és ez egy meglehetősen hosszadalmas és drága kezelés.

Implantátum alapú fogpótlás
Ha választani kell a fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás között és anyagilag megengedhető, természetesen az implantátum beültetés mellett kell dönteni. Ebben az esetben a természetes foggyökeret titánium ötvözetből készült mű foggyökér, úgynevezett fogászati implantátum helyettesíti. Két fő implantátum család létezik. Az egyik a hagyományos kétfázisú, a másik az azonnal terhelhető egyfázisú implantátum. Ezen belül mindkét implantátum családnál sok féle implantátum fajta létezik, hogy azok minél pontosabban megfeleljenek az egyedi igényeknek. A fog implantátumokról itt lehet bővebben olvasni.

A fogászati implantátum előnyei
A fogpótlás implantátummal számos előnnyel rendelkezik a hagyományos fogpótlás módszerekkel szemben. Néhány ezek közül:
- A legnagyobb előnye, hogy akkor is készíthető rögzített fogpótlás, amikor egyébként csak kivehető protézis lenne lehetséges.
- A fogbeültetés alapú pótlás stabilitása, a természetes állapothoz való hasonlatossága, a komfortérzet összehasonlíthatatlanul jobb, mint a hagyományos protézis esetében.
- Egy vagy néhány hiányzó fog pótlásához nem kell a szomszédos ép fogakat lecsiszolni.
- A természetes fogakhoz leginkább hasonló fogpótlás megoldás.
- Lassítja vagy megakadályozza a fogatlan állcsont sorvadását.

A fogászati implantátum hátrányai
A fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás dilemma eldöntésekor az implantátum beültetés hátrányait is figyelembe kell venni. Ezek közül sorolunk fel néhányat.
- Nem minden esetben alkalmazható az elégtelen vagy nem megfelelő minőségű csontállomány miatt.
- Csontpótlására ugyan van lehetőség, de ez időben és a kiadás tekintetében is megterheli a beavatkozást.
- Alapvetően egy viszonylag drága fogpótlás lehetőség.
- Időigényes, gyakran hosszú hónapokat vesz igénybe egy teljes száj rehabilitáció, például a kétfázisú implantátum esetében.

Számba véve a fogbeültetés vagy hagyományos fogpótlás közötti különbségeket arra a következtetésre juthatunk, hogy az implantátum beültetés alapú fogpótlás a legjobb megoldás. Ugyanakkor, a fogbeültetésnek komoly csontozati és anyagi feltételei vannak. Tovább menve, egyszerűen vannak esetek, amikor csak a hagyományos fogpótlás, a kivehető ragasztható protézis valósítható meg.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
iliDent.com


2021. december 5., vasárnap

IMPLANTÁTUM ALAPÚ SZÁJ REHABILITÁCIÓ – MIT JELENT A KIFEJEZÉS

 Implantátum alapú száj rehabilitáció implantátumon rögzített teljes fogsort jelent

Az implantátum alapú száj rehabilitáció egy olyan fogászati kezelés, fogpótlás, amelynek során a hiányzó és/vagy protetikai ellátásra alkalmatlan fogakat fogászati implantátumokon rögzített, komplett fogsorral helyettesítik. Részleges száj rehabilitáció az, amikor alsó vagy felső fogsor készül, teljes száj rehabilitáció pedig az, amikor alsó és felső. Az implantátum beültetés történhet kétfázisú vagy egyfázisú implantátum használatával. Ez a fajta fogbeültetés fogpótlás tökéletes megoldást jelent annak, akinek erősen hiányos vagy fogászati kezelésre alkalmatlan fogazata van.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció számtalan előnye közül az egyik az, hogy gyakorlatilag örökre elfelejtheti minden korábbi fogászati problémáját, az ezekből eredő fájdalmakat és kellemetlenségeket! A teljes száj rehabilitáció további előnyökkel is bir. Mivel a fogimplantátum hasonlóan "működik" mint a természetes foggyökér, az implantátum alapú fogsor tökéletes harapási erőt és rágóképesség biztosít. Ez nemcsak az elfogyasztott ételek élvezeti étékét növeli, de az egészségesebb táplálkozást is lehetővé teszi. Az közismert, hogy az elhanyagolt fogazat az egész szervezetre komoly veszélyt jelenthet, ami miatt szintén nem kell aggódnia a száj rehabilitációt követően.

Fentebb említettük, az implantátum alapú száj rehabilitáció történhet hagyományos kétfázisú implantátum és egyfázisú, azonnal terhelhető implantátum használatával. Mindkét implantátum család tökéletesen alkalmas a természetes foggyökér helyettesítésére.  Annak ellenére, hogy mindkét helyreállító eljárás ugyanazt a célt szolgálja, jelentős eltérések vannak a két implantátum és fogbeültetés technikák között. A fogbeültetés, az implantátum beültetés, nem túlságosan szakszerű, de a köznyelvben elterjedt helyettesítő kifejezés.

Miután az egyfázisú implantátum azonnal terhelhető, a fogászati kezelésre alkalmatlan fogak eltávolítása után azonnal elkészíthető egy tökéletesen funkcionáló, a beültetett implantátumokon rögzített tartós ideiglenes fogsor. Kétfázisú implantátum esetében ez nem lehetséges. A forradalmian új, egyfázisú implantátum beültetés eljárás jelentősen minimalizálja a szükséges időt és költségeket, különösen teljes száj rehabilitáció esetén.

Ebben az írásunkban elsősorban az egyfázisú fog implantátum beültetésről beszélünk, de akit érdekel a kétfázisú implantátum és beültetés technika, itt olvashat róla bővebben. Az azonnal terhelhető implantátum használatával történő implantátum alapú fogpótlás csaknem mindenki számára alkalmas megoldást jelent! Mint azt korábbi írásainkban is hangsúlyoztuk, ezt a fajta implantátum azoknál is használható, akiknek a csontozata hiányos és/vagy a csontsűrűség nem tökéletes. Tehát azon túl, hogy egy teljes száj rehabilitáció (alsó és felső fogsor) mindössze 5 nap alatt elkészülhet, az egyfázisú implantátum további előnye, hogy erősen csonthiányos esetekben is alkalmazható.

Hogyan történik az implantátum alapú száj rehabilitáció?
Mi most az egyfázisú implantátummal történő száj rehabilitáció menetét írjuk le. Ennek az implantátumnak a beültetése viszonylag egyszerű beavatkozás, ami az esetek túlnyomó többségében nem igényel csontépítést vagy arcüreg emelést (sinus lift). Egy részleges (alsó VAGY felső) vagy teljes száj rehabilitáció (alsó ÉS felső) egyfázisú implantátumokkal az esetek 99% -ban sikeres.

A teljes implantátum alapú száj rehabilitáció menete
1) IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS - A fogászati ellátásra alkalmatlan fogak eltávolítása, a szükséges számú egyfázisú implantátum beültetése az alsó és a felső állcsontba, lenyomat vétel.
2) VÁZPRÓBA - A fogakat tartó alsó és felső fémváz próbája, illesztése.
3) FOGSOR PRÓBA - A tartós ideiglenes alsó és felső fogsor próbája, beállítás, igazítás.
4) ÁTADÁS - A tartós ideiglenes fogsorok végső igazítása, beállítása és átadása.
5) KONTROLL - A beültetett implantátumok vizsgálata, az alsó és felső fogsor tesztelése esetleg még szükséges beállítások, módosítások elvégzése.

Miért szükséges a tartós ideiglenes fogsor?
A tartós ideiglenes fogsor próbájára az fog implantátum beültetése után kerül sor. Bármennyire is nem tekinthető komoly sebészeti beavatkozásnak a fogbeültetés, az mégiscsak megviseli a fogcsontozatot fedő szöveteket, a fogínyt, így azok megduzzadnak, deformálódnak. Ebben a megváltozott, abnormális helyzetben kerül sor a mintavételre a fogsor számára. A szövetek regenerálódásához, a végső formájuk kialakulásához idő szükséges, általában néhány hónap.

A gyógyulási folyamat során a korábban duzzadt fogíny visszahúzódik, felveszi végső alakját és csak ekkor lehetséges korrekt mintavétel a végleges fogsorhoz. A tartós ideiglenes fogsor gyakorlatilag olyan, mint a végleges fogsor, úgy a kinézet, mint a funkcionalitás tekintetében. Az eltérés mindössze annyi, hogy az anyaga más, kevésbé strapabíró, mint a végleges fogsoré. Az ideiglenes és a végleges fogsor elkészítésének a folyamata gyakorlatilag azonos.

Az ideiglenes fogsor elsőrendű feladata az, hogy közvetlenül a kezelésre alkalmatlan fogak eltávolítása és az implantátum beültetés után a páciens minden szempontból elfogadható fogsorokkal távozzon. A legfontosabb tanács, amit érdemes megfogadna az, hogy az első hetekben nem szabad túl nagy harapási erőt kifejteni, nem ajánlatos az ideiglenes fogsort túl nagy terhelésnek kitenni.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció ára - akár teljes, akár részleges - tartalmazza a tartós idegilenes fogsor vagy fogsorok árát, de nem tartalmazza a végleges fogsor árát!

A fog implantátummal történő fogpótlás gyökeresen megváltoztatja az ember életét. Az ezzel a módszerrel készített fogsorok teljesen úgy néznek ki és úgy funkcionálnak, mint a természetes fogak. A kezelés ugyan nem olcsó, de valamivel kevesebbe kerül, mint a kétfázisú hagyományos implantátum beültetés. Ez utóbbinál még 4-5 hónapos csontosodási, gyógyulási idővel is számolni kell.

Ha azt gondolja, hogy implantátum alapú száj rehabilitáció lenne a megoldás a fogászati problémáira, akkor a legkézenfekvőbb, hogy kikéri a saját fogorvosa véleményét, hogy tényleg ez lenne e a legjobb megoldás, másrészt, hogy ajánljon egy tapasztalt implantológus szájsebészt.

A másik lehetőség a kutatás az interneten. Minden valamire való szájsebészet rendelkezik honlappal amit érdemes tanulmányozni és akár árajánlatot kérni. Ajánlatos olyan fogászatoktól árajánlatot kérni, olyan fogászatok árait összehasonlítani akiknél van úgynevezett csomagár! Arra is figyelni kell, hogy az adott szájsebészet egyfázisú, azonnal terhelhető implantátumokat használ vagy kétfázisúakat. Jelenleg az implantátum beültetés kezelést ajánló fogászatok túlnyomó többsége hagyományos, kétfázisú implantátumokkal dolgozik.

Az implantátum alapú száj rehabilitáció kezelésről szóló cikkünkben elmondtuk mit jelent és mi a különbség a részleges és a teljes száj rehabilitáció között. Szó volt arról is, hogy mi a pontos lefolyása a egyfázisú implantátum beültetésnek száj rehabilitáció esetén. Végül elmondtuk azt is, hogy mit jelent a tartós ideiglenes fogsor, miért van rá szükség, továbbá, hogy miben különbözik a végleges fogsortól.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2020
iliDent.com


2021. december 3., péntek

A SIKERES IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS FELTÉTELEI

 A sikeres Implantátum beültetés feltétele: felkészült páciens és implantátum specialista

A sikeres implantátum beültetés feltételei egyetlen mondatban is összefoglalhatók. Kell hozzá egy, a fogbeültetés beavatkozásra felkészült páciens és egy sok éves tudással és tapasztalattal rendelkező implantátum beültetés specialista. Abból indulunk ki, hogy a fogászati implantátum és fogpótlás implantátummal bizonyítottan a legnépszerűbb technika a hiányzó fogak pótlására. Akár csak 10 évvel ezelőtt is, ki gondolta volna, hogy az azonnal terhelhető implantátum alapú teljes fogsor 4-5 nap alatt elkészülhet és az egyik legbiztonságosabb fogpótlás megoldássá válik. Írásunkban részletesebben felsoroljuk azokat a feltételeket, amelyek ehhez szükségesek.

A sikeres implantátum beültetés 1. feltétele a fogászati implantátum
A sikeres fogbeültetés alapja a fogászati implantátum. Kezdjük azzal, hogy két fő implantátum család létezik. Az egyik a régebb óta használt, a hagyományos kétfázisú implantátum, a másik az azonnal terhelhető egyfázisú implantátum. Mindkét családon belül számos implantátum fajta létezik. Azon túl, hogy a két implantátum család között jelentős eltérések vannak, egy dologban azonosak, mindkettő tökéletesen alkalmas a természetes foggyökér helyettesítésére. A különbségekről itt lehet részletesebben olvasni.

Kétfázisú implantátum
A nevét onnan kapta, hogy a fogbeültetés két fázisban történik. Az első fázisban beültetésre kerülnek az implantátumok, a második az úgynevezett gyógyulási vagy csontosodási periódus, ami 4-6 hónap. Ennek leteltével készülhet el a végleges fogpótlás, ami lehet egyetlen korona, híd vagy körhíd, azaz teljes fogsor. Az implantátum beültetéssel foglalkozó fogászatok túlnyomó többsége kétfázisú implantátumot ültet be.

Egyfázisú implantátum
Talán már ki is találták ez a fajta implantátum család a nevét onnan kapta, hogy egy fázisban kerül beültetésre. Az egyfázisú implantátum számos olyan előnnyel rendelkezik, amelyekkel a kétfázisú nem. A páciens oldalról legnagyobb előny talán az, hogy mindössze egyetlen beavatkozásra kerül sor, amikor az implantátum beültetés történik. Mivel ez az implantátum család azonnal terhelhető, így az első fázisban elkészülhet a tartós, ideiglenes fogsor. Ez szinte kizárólag csak az anyagában tér el a végleges fogsortól. Egyébként, úgy funkció, mint megjelenés tekintetében olyan, mint a végleges fogsor.

A sikeres implantátum beültetés 2. feltétele a beavatkozásra felkészült páciens
A sikeres implantátum alapú fogpótlás érdekében a páciensnek tudatosan kell felkészülnie. A fogimplantátum beültetés egy viszonylag egyszerű beavatkozás. Ettől függetlenül, a saját érdekünkben ajánlott az alapos felkészülés. Aki az önvád, félelem vagy szorongás helyett a tudatos felkészülést választja, annak esélye van a gyors és fájdalommentes műtétre, valamint a gyógyulásra.

A sikeres implantátum beültetés 3. feltétele a fogbeültetés specialista
Ezt a feltételt kissé részletesebben tárgyaljuk, mert ennek van a legnagyobb jelentősége. Vegyük sorra, melyek azok a feltételek, amelyek nélkül alig képzelhető el sikeres beavatkozás.

Precíz feladat szervezés, kifogástalan munka
Egy fogászati implantátum alapú teljes fogsor mindössze 5 nap alatt csak akkor lehetséges, ha egy összeszokott és kiválóan szervezett csapatmunkán alapszik. A kimagasló teljesítmény, a munkáját precízen elvégző gyakorlott implantológus, fogtechnikus és asszisztens koordinált munkájának eredménye.

High-tech fogászati eszközök és implantátumok
A kifogástalan minőségű anyagok és eszközök mindig is fontos védjegyei voltak a minőségű munkának. Abszolút elkötelezettek vagyunk a kifogástalan minőségű, egyfázisú implantátumok mellett, amelyeket a 21. század fogászati implantátumának tartunk. Ezek az implantátumok 100% -os minőségi garanciával rendelkeznek.

Nemzetközileg is elismert, gyakorlott implantológus
Különös tekintettel a csomagár rendszerre, mi valódi ár-érték arányt kínálunk, prémium minőségű implantátumokkal. Dr. Fazekas Nóra és Dr. Baráth Gábor implantológusok nemzetközileg is elismert szaktekintélyek, akik évtizedes munkatapasztalattal rendelkeznek az implantátum beültetés alapú fogpótlás területén. Munkájukat a legújabb digitális eszközök, sterilizáló készülékek és kiváló szak asszisztensek segítik.

Mint láthattuk a sikeres implantátum beültetés vagy fogalmazhatnánk úgy is, hogy a fogbeültetés sikere számos ténytől és körülménytől függ. Egy sor emberi és technikai feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy az implantátum alapú fogpótlás sikeres legyen. Magyarországon nagyon sok jó fogászat található, nem véletlen, hogy a külföldiek is rendszeresen megfordulnak nálunk implantátum beültetés kezelésre. A sok jó intézmény között van néhány valóban kiváló, ezek közül egy mi vagyunk!

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
iliDent.com