A hagyományos kétfázisú implantátum és implantátum beültetés módszer
A hagyományos kétfázisú implantátum és implantátum beültetés módszerről szóló írásunk 1. részében megismerhettük, hogy miért és kinek ajánlható a fogászati implantátum, illetve az azzal történő fogpótlás. A 2. részében beszélünk a kétfázisú implantátummal történő fogbeültetés kezelésről, az implantáció időtartamáról, illetve arról is, hogy kinek nem ajánlott ez a fajta implantátum.
HOGYAN TÖRTÉNIK A KÉTFÁZISÚ IM PLANTÁTUM BEÜLTETÉS?
Előkészületi időszak
Mint általában minden sebészeti beavatkozás, a kétfázisú implantátum beültetés is a szájüreg teljes előzetes kivizsgálását jelenti Ez beszélgetéssel kezdődik, melynek során a szájsebész megismeri az általános egészségi állapotot, a szájra, fogakra vonatkozó előzményeket. Az alapos fogorvosi vizsgálat során kiderül minden esetleges rendellenesség, mint például fogíny vagy foggyökér gyulladás. Ha bármi ilyesmi van, azt minden esetben kezelni kell az implantátum beültetés előtt.
A vizsgálat szerves része a panoráma röntgenfelvétel készítés, ugyanis ennek alapján állapítható meg, hogy a rendelkezésre álló csontállomány minősége és mennyisége megfelelő e az implantátumok befogadására. Szintén fontos megismerni az arcüreg anatómiai elrendeződését, az idegek nyomvonalát és így tovább. A vizsgálatok alapján készül el a páciens igényeihez igazodó kezelési terv. A hagyományos kétfázisú implantátum beültetésére tehát csak gondos előkészítést követően kerülhet sor.
Hogyan történik a kétfázisú Implantátum beültetés?
Az implantátum beültetés ambulánsan, helyi érzéstelenítés mellett történik. (A páciens kívánságára történhet altatásban is, de annak költsége nincs bene az árlistában feltüntetett árban, ami 160eFt állcsontonként.) Az első lépés egy bemetszés az ínyen úgy, hogy a nyálkahártya lebeny leválasztása után a fogcsontozat hozzáférhetővé váljon. Ezután az implantológus lyukat fúr az implantátum számára az íny alatti csontba. Majd becsavarja az önmetsző implantátum alapot az előre kifúrt lyukba és un. gyógyuló csavart helyez el rajta. Amikor a szükséges számú implantátum beültetés megtörtént, hézagmentesen összevarrja a korábban felmetszett fogínyt.
A fogbeültetés utáni első három napban lehetséges enyhe fájdalom, duzzanat, esetleg véraláfutás is, az első napon gyenge vérzés is. Ezek a jelenségek a szervezet természetes reakciói, amitől nem szabad megijedni. Közvetlenül műtét után ajánlott a terület jegelése azért, hogy ezzel is segítsük lelohasztani a duzzanatot. A varrat a műtétet követő egy héten belül kerül eltávolításra, addig azonban a szájban esetleg szúró, csiklandozó érzést okozhat.
Gyógyulási, csontosodási időszak
A hagyományos kétfázisú implantátum esetében a gyógyulási, csontosodási idő általában 3-5 hónap. Erre a viszonylag hosszú időre azért van szükség, hogy az implantátum csontosodása a fogcsontozatba biztonsággal és teljes egészében megtörténjen. Erre az időre kivehető, ideiglenes fogsort kap a páciens.
Fogíny formázás
A csontosodási idő eltelte után, a megfelelő csontosodást újabb röntgenfelvétel alapján ellenőrzi az implantológus. Ha ez rendben van, akkor az időközben begyógyult íny alatt lévő implantátumokat a fogíny ismételt bemetszésével szabaddá teszii, hogy az úgynevezett gyógyulási csavarokat el lehessen távolítani az implantátumokról. Ezután kerül sor az un. ínyformázó csavarok implantátumokhoz történő rögzítésére.
Ezekre a felszíni hám gyógyulása miatt van szükség, hogy létrejöhessen egy stabil íny-implantátum kapcsolat, a természetes fogazathoz hasonló ínytapadás. Ez újabb 2-3 hetes várakozást jelent, mert nagyjából ennyi idő szükséges a tökéletes ínytapadás létrejöttéhez.
A fogpótlás elkészítése
Ha az implantátumokkal minden rendben van, akkor elkezdődhet a híd vagy a teljes körhíd (fogsor) elkészítése, ami 5-10 munkanap közötti időtartamot jelent. A művelet a fogászati lenyomat vétellel kezdődik, vázpróbával, fogszín választással folytatódik. Végül megtörténhet a végleges hidak vagy körhidak felhelyezése, ragasztása. A fogsor fix, a páciens által nem kivehető. Az átadásakor a szájsebész hasznos tanácsokkal látja el a pácienst.
Utógondozás
A hagyományos kétfázisú implantátum fogpótlás fontos eleme az utógondozás. Azért, hogy az új fogsorunk minél hosszabb ideig tökéletesen funkcionáljon, 6-12 havonta célszerű ellenőrzésen megjelenni. Ekkor a szájsebész ellenőrzi az implantátumokat, azok stabilitását, a csontszövet állapotát, a csont- és hámtapadást, a fogsort és így tovább. Ilyenkor hasznos szakszerű fogtisztítást is elvégeztetni, ami által a fogmosáskor el nem távolítható szilárd lerakódásoktól is meg lehet szabadulni.
OKOK, MELYEK KIZÁRHATJÁK A KÉTFÁZISÚ IMPLANTÁTUM HASZNÁLATÁT
Vannak esetek, amikor nem ajánlott a kétfázisú fogászati implantátum beültetés. Például nem ajánlott fejlődésben lévő gyermek és bizonyos egyészségügyi problémák, szituációk esetén. Például:
- Súlyos szívbetegség,
- Vérképzőszervi, véralvadási zavarok,
- Súlyos cukorbetegség (jól beállított vércukorszint esetén – ha azt a kezelés ideje, alatt fokozottan ellenőrzik – cukorbeteg is kaphat implantátumot),
- Terhesség – mivel a röntgenfelvétel készítése káros lehet a magzatra,
- Elhanyagolt szájhigiénia esetén (helyreállítása után elvégezhető a fogbeültetés),
- Erős dohányzás (elvégezhető, de lassúbb a gyógyulás és nagyobb a komplikációk és az elfertőződés veszélye),
- Alkohol, drog esetleg gyógyszerfüggőség esetén,
- Bizonyos gyógyszerek szedése.
(Csontritkulás kialakulásának megelőzésére vagy kezelésére szedett gyógyszerek, úgynevezett bisphosphonates).
Ha valakinek a fogcsont rossz állapota miatt nem használható a kétfázisú implantátum, az azonnal terhelhető, egyfázisú implantátum még szóba jöhet. Ez a fajta implantátum bizonyos szintet nem meghaladó, csonthiány esetén is beültethető. Konzultáljon erről a szájsebészével.
A kétfázisú implantátum fogpótlás 2. részében megismerhettük a fogászati implantátum beültetés folyamatát, időtartamát. Szóltunk az utógondozásról, valamint arról is, hogy milyen esetekben nem ajánlott az ezzel a fajta implantátummal történő fogpótlás. Ha a 2. részre talált rá elsőként, akkor az 1. részt itt olvashatja el.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2019 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése