Vajon van különbség az implantátum beültetés és a fogbeültetés között?
Sietünk mindjárt az elején kijelenteni, hogy a címben feltett kérdést csak szójátéknak szántuk, amire egyértelmű a válasz, nincs különbség! Éppen úgy, mint ahogy a krumpli és a burgonya vagy a pöszméte és az egres között sincs. Az ok, amiért napirendre tűztük a témát az, hogy az interneten több, mint kétszer annyian keresik a szolgáltatást a fogbeültetés szóval, mint az egyébként helyes implantátum beültetés szavakkal. Ezt a tényt, nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ezért egyrészt összekapcsoljuk a két kifejezést azzal, hogy felváltva használjuk őket, másrészt megismertetjük olvasóinkat az implantátum beültetés kezeléssel. Miután tudjuk, hogy a fogbeültetés valójában implantátum vagy implantátumok beültetését jelenti, vizsgáljuk meg közelebbről ezt a kezelést.
Mi az implantátum beültetés?
Miután pontosítottak, hogy a fogbeültetés nem más, mint fogpótlás fogászati implantátummal, tekintsük át, hogy konkrétan mit jelent és milyen esetekben alkalmazható ez a megoldás. A fog-implantátum beültetés az a folyamat, amikor a hiányzó természetes foggyökeret műfoggyökérrel, fogászati implantátummal helyettesítik. Az implantátum a hiányzó fog vagy fogak pótlásának alapvető és egyre nélkülözhetetlenebb eleme. Ezzel a módszerrel egy fog épp’ úgy pótolható, mint több fog vagy akár teljes fogsor. Fogbeültetésen kivétel nélkül implantátum vagy implantátumok beültetését értjük.
Mikor válhat szükségessé az implantátum beültetés?
A fogbeültetésre minden esetben akkor kerül sor, amikor egy fog vagy fogak fogászati kezelésre alkalmatlanná válnak vagy eleve hiányoznak. Az implantátum a hagyományos fogpótlás fejlettebb, sokkal hatékonyabb, a természetes állapothoz leginkább hasonló állapotot biztosító módja. A fogászati implantátumnak számtalan előnye van a hagyományos megoldásokkal szemben. A legfontosabb talán az, hogy ez esetben nem kell az egészséges fogakat lecsiszolni „feláldozni” a pótlandó fog rögzítésére, hiszen a beültetett implantátum tökéletes stabilitást biztosít a korona számára.
Abban az esetben, amikor több fogat szükséges pótolni, hídról vagy körhídról beszélünk és ilyenkor a csontozat mindenkori állapota és a hiányzó fogak száma határozza meg, hogy hány és milyen implantátumot kell beültetni. Az így pótolt fogak stabilitása hasonló a természetes fogakéval. Híd esetében további nagy előny, hogy nem kell az egészséges fogakat feláldozni a rögzítéshez.
Ha a teljes fogazat pótlása szükséges, akkor körhídról vagy komplett fogsorról beszélünk. Az implantátum beültetés ilyenkor teljes alsó, felső vagy komplett száj rehabilitáció esetén mindkét állcsontra vonatkozik. Az adott helyzetnek megfelelően, az implantológus 8-10 implantátumot ültet be állcsontonként. Az implantátumokkal történő fogpótlás a ma ismert legmodernebb és a természetes fogazathoz leginkább hasonló megoldás. Annak, hogy ez a megoldás még a jelenleginél is gyorsabban terjedjen és még többen vegyék igénybe, egyetlen akadálya van, a meglehetősen magas ára.
Milyen implantátum fajtákkal történet fogbeültetés?
Két említésre méltó fogászati implantátum ismert napjainkban. Az egyik az azonnal terhelhető implantátum, a másik a hagyományos kétfázisú implantátum. Ugyan a közös célra, a természetes foggyökér helyettesítésére mindegyik tökéletesen megfelel, ennek ellenére sok tekintetben eltérnek egymástól. Tehát két, egymástól több tekintetben is eltérő implantátumról van szó, ami főként a megjelenésben és a felhasználhatóságban nyilvánul meg. Míg a hagyományos kétfázisú implantátum esetében a fogbeültetés (implantátum beültetés) két fázisban, addig az azonnal terhelhető implantátum beültetés egyetlen fázisban történik.
Implantátum beültetés kétfázisú implantátummal
Tudni kell, hogy úgy a kétfázisú implantátum, mint az egyfázisú implantátum alkalmas a foggyökér helyettesítésre. A fogbeültetés kétfázisú implantátummal meglehetősen eltérő, mert a nevéből következően az implantátum beültetés két külön fázisban történik. Az első fázis maga az implantáció, ami az úgynevezett gyógyuló csavar behelyezésével ér véget. A gyógyulási idő eltelte után, a második fázisban eltávolítják a gyógyuló csavarokat, rögzítik a felépítményt, ami tartja a koronát, hidat vagy a teljes fogsort.
Implantátum beültetés egyfázisú implantátummal
Az azonnal terhelhető implantátum (egyfázisú implantátum) beültetés és fogpótlás eltér a kétfázisú implantátumtól. Az első lényeges különbség az, hogy az implantátumok beültetése egyetlen fázisban történik, még teljes száj rehabilitáció esetében is. A másik, szintén fontos különbség, hogy az egyfázisú implantátum a beültetése után azonnal terhelhető, mint azt a neve is mutatja. Az eltérések között azt is meg kell említeni, hogy az egyetlen darabból álló azonnal terhelhető implantátum beültetése egyszerűbb beavatkozást jelent.
Implantátum beültetés altatásban
Mint ahogy a hagyományos módon történő fogpótlás nem, úgy az implantátum beültetés sem feltétlenül igényel altatásos érzéstelenítést. Mindkét említett beavatkozás fájdalommentesen elvégezhető helyi érzéstelenítéssel is. Azonban vannak olyanok - és erről ők nem tehetnek - akiknél a fogászati kezeléstől, jelen esetben az implantátum beültetéstől való indokolatlan félelem olyan heves érzelmeket vált ki, hogy gyakorlatilag semmiféle együttműködésre sem képesek a fogorvossal. Ilyenkor ajánlott az altatásos kezelés. Egyéb egészségügyi okok is lehetnek, amikor hasznos lehet, ha az fogbeültetés altatásban történik.
Az altatásban végzett implantáció száz százalékig fájdalom és kellemetlenség mentes. A páciens nem emlékszik semmire, csak az altatás előtt történtekre. Minden bizonnyal ez a legkényelmesebb megoldás, hiszen szinte „varázsütésre” kész a fogbeültetés. A kényelemnek azonban ára van, amit nem tartalmaz az implantátum beültetés és a tartós ideiglenes fogsor ára. Az altatásos érzéstelenítést minden esetben szakképzett aneszteziológusok végzik, állcsontonként 160 ezer Ft körüli összegért.
A fentiekben tisztáztuk a „különbséget” az implantátum beültetés és a fogbeültetés között. Szó esett arról, hogy mikor szükséges a fogpótlás és hogy milyen lehetőségek vannak. Megismerhette a kedves Olvasó az implantátum fajtákat, a köztük lévő különbségeket, előnyeiket és hátrányaikat. Végül elmondtuk, hogy az implantáció történhet altatásban is.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot. iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése