2021. július 27., kedd

A FOGÁSZATI IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI


 A fogászati implantátum beültetés fogpótlás határozott előnyökkel jár

Amióta létezik fogorvoslás, annak célja mindig is az emberek fogainak és általános orális egészségének védelme, illetve kielégítő módon történő helyreállítása volt. Ez esztétikai és a funkcionalitás tekintetben egyaránt igaz. A mai modern fogászatban leggyakrabban előforduló kezelése a fogtömés, de rögtön utána a fogpótlás következik. A gyakorlat azt mutatja, hogy a ma ismert eljárások körül a fogászati implantátum beültetés, köznyelven fogbeültetés jelenti a legtökéletesebb megoldást. Az implantátum beültetés vonatkozhat egyetlen fog, esetleg híd, de leginkább körhíd, azaz teljes fogsor pótlására is. A következőkben a fogpótlás implantátummal kezelés előnyeiről és hátrányairól lesz szó.

A fogászati implantátum beültetés során, titánium ötvözetből készült mű-foggyökér, sebészeti úton kerül a fogíny alatti fogcsontba. Ez egy egyszerű sebészeti eljárás, különösen az egyfázisú implantátum esetében, amit a szájsebész gyakorlatilag a fogínyen át a fogcsontba fúrt lyukba csavar bele. Az íly’ módon az állcsontba beültetett implantátum rendkívül stabilan tartja meg a rárögzített koronát, hidat vagy komplett fogsort.

Napjainkban a fogászati implantátum beültetés egyre inkább terjedő fogpótlás módszernek számít, hiszen ez a megoldás közelíti meg legjobban a természetes állapotot. A fogászati problémákkal, foghiánnyal küzdők számára ismét lehetővé válik, hogy teljes életet éljenek, hiszen bármilyen ételt fogyaszthatnak, magabiztosan, bátran mosolyoghatnak nem aggódva csúnya, hiányos fogazatuk miatt
Többféle fogászati implantátum beültetés fogpótlás létezik. A rendszer két fő családra osztható: hagyományos kétfázisú implantátum és az újabb az egyfázisú implantátum. A két implantátum között sok különbség van, amiről korábbi cikkeinkben bőséges információ található. Egy dologban azonban valamennyi hasonlít, mindegyik alkalmas a természetes foggyökér helyettesítésére.

Ennek az írásnak egyik témája az egyfázisú implantátum vagy más néven azonnal terhelhető implantátum lesz, amely implantátum több szempontból is különbözik a hagyományos kétfázisúaktól. Gyakorlatilag ez is egy mű foggyökér, amit műtéti úton ültetnek be az állcsontba, épp’ úgy, mint a más típusú implantátumokat. Ennek az implantátumnak azonban olyan előnyei vannak, amivel más implantátumok nem rendelkeznek. Az egyik, talán legfontosabb előnye az, hogy az egyfázisú implantátum olyan esetekben is beültethető, amikor a csont mennyisége és sűrűsége nem megfelelő, ezért a kétfázisú implantátum nem használható.

Tekintsük át a fogászati implantátum beültetés fogpótlás jelentősebb előnyeit.

A fogászati implantátum olyan képességekkel rendelkezik, mint a természetes foggyökér. Az azonnal terhelhető implantátum ugyan egyetlen darabból áll, de számtalan formában és méretben gyártják annak érdekében, hogy minden lehetséges egyedi igénynek megfeleljen. Ez a lehetőség nagyban hozzájárul ahhoz, hogy az egyfázisú implantátum használatával szinte bárki számára lehetővé válik ez a fajta fogpótlás.

A fogászati implantátum beültetés lecsökkenti a csontvesztés veszélyét, de legalább is lelassítja a folyamatot. A fogvesztés, illetve a foghiány egyik súlyos „mellékhatása” a csontozat sorvadása, a csontvesztés. Főként idősebb korban tovább rontja a helyzetet a csont sűrűségének és ezzel a minőségének romlása, ami miatt gyakran a hagyományos kétfázisú implantátummal már nem is lehetséges a fogpótlás

Ha a fogpótlás implantátummal történik, különösen igaz, hogy ezáltal visszaállítódik az arc eredeti struktúrája. Az előző bekezdéshez kapcsolódva, az implantátumon rögzített fogsor visszaállítja az arc eredeti formáját, így az arckifejezés ismét a régi lesz. Mind ez azért, mert a fogazatnak jelentős szerepe van az egyénre jellemző arcforma megjelenítésében. Megszokott jelenség, hogy a hosszú évekig tartó foghiányt követően, a teljes fogpótlás után, az arc szó szerint megfiatalodik.

Fogászati implantátum beültetés után, evéskor és beszéd közben nincs többé akadályoztatva. A fogpótlás implantátummal után bármilyen ételt fogyaszthat és torzításmentesen beszélhet. Mindenki szereti a ropogós héjú kenyeret, s általában az ilyen ételeket, amelyek fogyasztása csak egy szép emlék volt a fogpótlás előtt, de most ismét lehetősége nyílik rá. Nem kell többé erőlködnie, hogy ne sejpítsen, hogy a szavakat helyesen artikuláljon, mert a fogpótlás után ez is természetessé válik.

A figyelmes olvasónak minden bizonnyal feltűnt, hogy mind eddig fogászati implantátum beültetés előnyeiről volt szó és a hátrányairól nem, pedig az írás címében erről is ígértünk tájékoztatást. Nos, nem azért hagytuk az írás végére, mert a hátrányok megemlítését nem tartjuk fontosnak, hanem azért, mert a fogászati implantátumnak gyakorlatilag egyetlen hátrány van. Az pedig nem más, mint a viszonylag magas ára. A viszonylag magas jelzőt azért használjuk, mert, ha valaki elég sokáig halogatja a fogbeültetés kezelést, akkor az évek során csak nem annyit költ el konzerváló fogászati kezelésekre, mintha egyből a fogbeültetés implantátummal megoldást választotta volna

Mint láthattuk, a fogászati implantátum beültetés teljes életmódváltást tesz lehetővé. Általa ismét visszanyeri azokat a képességeket, amelyek korában teljesen természetesek voltak, de a foghiány miatt elvesztek. Tudomásul kell vennünk, hogy a tökéletesen funkcionáló fogazat - akár eredeti, akár implantátumon rögzített műfogsor - elengedhetetlen része az egészséges minőségi életnek.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com




2021. július 17., szombat

FOGKŐELTÁVOLÍTÁS ÉS AZ EGÉSZSÉGES FOGAZAT KÖZÖTTI ÖSSZEFÜGGÉS

Miért olyan fontos a fogkőeltávolítás a fogak egészségének megőrzése szempontjából?

Mielőtt rátérünk a fogkőeltávolítás fontosságára, határozzuk meg, hogy mi is pontosan a fogkő. Azt is fontos tudni, hogy milyen módon keletkezik, illetve, hogyan lehet eltávolítani. Beszélnünk kell azoktól a kockázatokról is, amiket az elhanyagolt fogkő jelent a fogainkra. A fogkő eltávolítás fontosságával kapcsolatos tudás és módszerek ismeretében lehetséges csak a fogaink megvédése a sok kárt okozó, nem kívánatos fogkőtől.

A fogak tisztítása után, valószínűleg marad egy pici, nehezen hozzáférhető hely, esetleg egymással szorosan összeérő fog, amit elkerül a fogkefe sörtéje. Az is előfordulhat, hogy nem megfelelő a fogmosási technika ahhoz, hogy minden, a fogainkon található lerakódás eltávolításra kerüljön. Ilyen esetben a lepedék összegyűlik és ebből később fogkő keletkezik. Írásunkban összegyűjtjük és megválaszoljuk a fogkő képződésével és eltávolításával kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket, valamint azt, hogyan történik és miért fontos a hatékony fogkőeltávolítás.

Mi a fogkő?
Röviden megfogalmazva, a fogkő nem más, mint a fogzománcon lerakódó ételmaradékból képződő lepedék megkeményedő, megkövesedő formája. Ezért is fog-kő a neve. A fogkő először világos sárgás, majd később mind sötétebbé, sárgás-barna színűvé válik. A lerakódás a szerkezete miatt érdes felszínű és ez nagyon kedvez különféle, nem hasznos baktériumok megtapadásának, ami viszont gyulladás kialakulásához vezethet. A helyzet tovább romlik az által, hogy az elmeszesedett réteg nem csak a fogak látható részén alakul ki, hanem a fogíny alatt is. A fogkő fogíny alatt súlyosabb problémát okozhat, miután a hézag egyre nagyobb lesz a fog és a fogíny között.

Honnan tudhatom, hogy fogkövem van?
„Szerencsére” az előző blokkban leírt fogkő egy része szabad szemmel is látható, így könnyen észrevehető az ínyvonal feletti helyeken. Leggyakrabban az alsó fogsor belső felében jelenik meg először, ami tükörből nézve látható, de sajnos lehet fogkő az ínyvonal alatt is, ami viszont nem látható. A fogak alapos tisztításának együtt kell járnia a fogazatunk erős fényben és tükörben történő rendszeres vizsgálatával, az esetleg keletkező fogkő felderítése érdekében. Továbbra is állítjuk azonban, hogy a fogkő felismerés és a fogkőeltávolítás egyetlen biztos módszere a szájhigiéniai vizsgálat és kezelés.

Képes vagyok magam eltávolítani a fogkövet?
Különböző házi módszerekkel sokan próbálkoznak a keletkezett és felfedezett fogkő eltávolításával. Dörzsölik, kapargatják, ám ezzel a módszerrel nem igazán lehet eltávolítani. Nagyobb a valószínűsége annak, hogy a művelet során megsérülhet a fogíny vagy akár a fogzománc is. Házi módszerekkel a tökéletes fogkőeltávolítás gyakorlatilag nem lehetséges.

Professzionális fogkőeltávolítás
A fogkő szakszerű és hatékony eltávolítását egy speciális, magas frekvenciás ultrahangos berendezéssel végzi egy, a szájhigiéniában jártas szakember. Ez egy abszolút fájdalommentes kezelés, amit erre kiképzett szájhigiénikus végez. A készülék nem károsítja a fogat, illetve a fogzománcot. Az ultrahanggal működő fogkő eltávolító egy ceruza-szerű fogászati eszköz, ami a kiképzése miatt a fog teljes felületét eléri, a legrejtettebb réseket is beleértve. Ez a speciális berendezés 27-37 kHz frekvenciájú rezgéssel távolítja el még a legmakacsabb lerakódást is a fogfelületről. A fogkő eltávolítás után a száj-higiénikus polírozó koronggal fényesíti a fogakat, ami által azok felülete tökéletesen sima lesz és így nehezebbé válik a lepedék és a fogkő megtapadása.

Milyen gyakran szükséges a fogkő eltávolítása?
A fogkő eltávolításának gyakorisága függ az egyéni adottságoktól, az életkortól, de még az étkezési szokásoktól is. Általában hat havonta ajánlott a fogkő eltávolítása, a szintén hathavonta ajánlott általános fogászati ellenőrzés alkalmával. Akinél, akármilyen okból is, jelentéktelen a fogkő képződés, évente legalább egyszer fel kell keresni a szájhigiénikust.

Okozhat a fogkő kellemetlen szájszagot?
Természetesen okozhat! A kellemetlen szájszag egyik leggyakoribb forrása a fogkő! Mint fentebb szó volt róla, a fogkőtől durva felületű fogzománcra sokkal könnyebben rátapadnak, illetve szaporodnak a kellemetlen szájszagért felelős baktériumok.

Veszélyes lehet a fogkő az egészségemre?
Határozottan igen a válasz! A fogkő nem elsősorban esztétikailag zavaró, de sajnos a fogromlás, illetve az emiatt bekövetkező fogvesztés egyik fő oka. Ha a fogkő eltávolítás nem történik időben, akkor az íny lassan visszahúzódik, ínygyulladás alakul ki, ami viszont rossz szájszagot, foglazulást és akár fogvesztést is okozhat! Ugyanakkor, köztudott, hogy a szájban keletkező gyulladás a szervezet más részeiben is okozhat betegségeket! Ha fogmosáskor akár csak egy pici vérzés is jelentkezik, akkor a szájban található káros baktériumok a seben keresztül a váráramba kerülhetnek, ahol a vérlemezkékhez tapadnak. Ennek akár vérrögképződés is lehet az eredménye, ami szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet.

Összefoglalva elmondhatjuk, hogy számos kérdésére válaszoltunk a fogkő keletkezés, a fogkőeltávolítás, illetve az eltávolítás fontosságát illetően. Láthattuk azt is, hogy nem csak a fogaink, de az általános egészségünk szempontjából is nagyon fontos a rendszeres szájhigiéniai ellenőrzés, az esetleg meglévő fogkő feltárása és szakszerű eltávolítása. Ne hanyagolja el a fogazatát, saját egészsége érdekében.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
iliDent.com



 

2021. július 16., péntek

A SZEMÉLYES KONZULTÁCIÓ JELENTŐSÉGE FOGBEÜLTETÉS ELŐTT

Miért fontos a személyes fogászati konzultáció a páciens számára fogbeültetés előtt?

Egy, a közelmúltban az USA-ban végzett felmérés eredménye azt mutatja, hogy a fogászati kezelésre jelentkezők többsége nincs tisztában a fogbeültetés, és általában a fogászati kezeléseket megelőző személyes konzultáció jelentőségével. Ránk magyarokra ez még inkább jellemző. Az emberek azt gondolják, hogy ez egy szükséges rossz, amin túl kell esni... Az implantátum beültetés (fogbeültetés) mindenképpen az összetettebb fogászati beavatkozások kategóriája, s mint általában a műtétek, ez a fajta fogpótlás is igényel valami fajta felkészülést mind pszichikai, mind pedig egyéb, gyakorlatias vonatkozásban. A páciens tudatos felkészülésének része a személyes fogászati konzultáció, aminek fontosságát nem kérdőjelezheti meg az, hogy számos fogászatnál fizetni kell érte.  Ebben az írásban számba vesszük azokat az előnyöket, amelyekben az ilyen megbeszélésen résztvevők részesülhetnek.

HELYES DIAGNÓZIS
Kezdjük azzal, hogy szájüreg állapotának pontos diagnózisához mindenképpen szükséges személyes konzultáció. Ez történhet az első kezelést közvetlenül megelőzően, ám ennek több hátránya is van. Az egyik az, hogy ilyenkor a páciensnek nincs ideje kellően átgondolni, hogy melyik lehetőséget válassza, ha van választási lehetősége. A másik, szintén időt igénylő döntés, hogy a hallottak alapján akarja e a felajánlott fogpótlás kezelést akár anyagi, akár valamilyen más okból. A gyakorlatban az az elterjedtebb, hogy a konzultációs időpont, az kizárólag a konzultációról szól és a tulajdonképpeni implantátum beültetés egy későbbi időpontban történik.

A legtöbb fogászat honlapja felajánlja a lehetőséget, hogy a páciens a kapcsolatfelvétel során elmondhassa milyen jellegű fogászati problémája van. Az így megadott információ azonban sajnos nem elegendő ahhoz, hogy a fogorvos reális és helyes képet kapjon a páciens fogazatának valódi állapotáról. Némileg kedvezőbb a szituáció akkor, amikor a honlap képfeltöltési lehetőséget is biztosít, mert ilyenkor feltölthető egy vagy több, a fogazatról készült panoráma röntgenfelvétel. Fontos feltétel, hogy a felvétel néhány hétnél ne legyen idősebb. Egy ilyen felvétel bírtokában már elegendő információhoz jut a fogorvos ahhoz, hogy előzetes diagnózist készíthessen, hiszen a beküldött felvételen látható a fogazat és a fogcsontozat állapota. A felvétel alapján az orvos eldöntheti például, hogy lehetséges e fogbeültetés. Továbbá például azt is, hogy az adott páciensnél kétfázisú vagy egyfázisú implantátum ajánlott inkább.

BIZALOMÉPÍTÉS
Mint az elején már utaltunk rá, a fogpótlás implantátummal az egyik legkomolyabb fogászati kezelés. Az implantátum beültetés ugyan nem egy nehéz műtéti beavatkozás, de semmilyen tekintetben nem hasonlítható a konzerváló fogászati kezelésekhez és különösen nem az esztétikai fogászatihoz. Jogos igény a páciens részéről, hogy megbízhasson az őt kezelő implantológusban, mert az ő munkájának eredményessége, hosszú évekre meghatározó lehet számukra.

A személyes konzultáció kiváló lehetőség arra, hogy a páciens személyesen találkozzon és így közvetlenül megismerhesse a fogorvost, jelen esetben a szájsebészt, aki a fogbeütetést végzi. A kötetlen beszélgetés alatt minden felmerülő kérdés megválaszolásra kerülhet, és a konzultáció során létrejöhet, a sikeres beavatkozáshoz feltétlenül szükséges szimpátia és bizalom az orvossal szemben.

A szájüreg vizsgálat és a röntgenfelvétel alapján a szájsebész implantológus eldönti, hogy az adott esetben milyen fogpótlás megoldás vehető figyelembe és azt megbeszéli a pácienssel. Ha az implantátum beültetés lehetséges és a páciens azt választja, egyszerű szavakkal ismerteti a fogbeültetés folyamatát. Elmondja, hogy a kezelés hány fázisból áll, valamint, hogy mikor, mi történik a kezelés során. A személyes konzultáció alatt lehetőség van kérdezni és a nem teljesen világos dolgokat megbeszélni. Ezek mind fontos elemei a beavatkozást végző orvossal szembeni bizalom építésének.

A recepciós munkatárs szintén egyik kulcs eleme a bizalomépítésnek, de ugyanígy az asszisztens és még a kiszolgáló személyzet is. Az érdeklődő akár telefonon akár személyesen, legelőször a recepcióssal kerül kapcsolatba. A vele folytatott beszélgetés döntő fontosságú lehet. Ha a recepciós udvarias, szolgálatkész és informatív, eleve kedvező benyomást kelt a páciensben az intézmény iránt. A gyakorlatból tudjuk, hogy egy udvariatlan, nem kellően tájékozott recepciós akár el is riaszthatja a fogbeültetés iránt érdeklődőt.

Természetesen hasonlók vonatkoznak az intézmény többi dolgozójára is. Az udvarias szolgálatkészség, az előzékenység, a szakmai tudás részükről is rendkívül fontos a páciens bizalmának elnyerésére.

A KÖRNYEZET HATÁSA
A fogbeültetés, azon túl, hogy egy komoly fogászati beavatkkozás, sokat is kell fizetni érte, így abszolút jogos elvárás a beteg részéről, hogy megismerje a környezetet, ahol a kezelésére sor kerül. A személyes konzultáció, az eddig említett előnyök mellett, erre is kiválóan alkalmas. A konzultáció alatt nem csak a kollégákat ismerheti meg a fogpótlás iránt érdeklődő, de a rendelőt, a környezetet is, ahol az implantátum beültetés történik.

Van egy ismert közmondás: „Mutasd meg az otthonod, megmondom kl vagy!” Ez a jelenlegi témára is igaz lehet: „Mutasd meg a fogászati rendelőd, megmondom ki vagy!” A környezet, maga az épület, de különösen a fogászati rendelő technikai felszereltsége és makulátlan tisztasága, sokat elárulhat az ott végzett munka minőségéről. Az ember joggal feltételezi, hogy egy modern eszközökkel ellátott, kifogástalan benyomást keltő rendelőben, a szakmai munka is kiváló lehet. A személyes konzultáció alkalmával ez a fontos körülmény is ismertté válik a páciens számra és minden bizonnyal befolyásolja a döntését.

Írásunkban elmondtuk, hogy milyen területeken, mekkora jelentősége van a páciens számára a személyes találkozónak. A sikeres kezelés érdekében a precíz diagnózis miatt fontos a személyes konzultáció és beszélgetés. Ezen túl, a páciens számára szintén fontos a szájsebész, az őt támogató kollégák, illetve a mind ezt körülvevő környezet megismerése is. A személyes beszélgetés alatt szerzett ismeret és tapasztalat birtokában nagyobb a valószínűsége annak, hogy a páciens a számára leghelyesebb döntést hozza a fogbeültetés kezelést illetően.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com




2021. július 12., hétfő

A SZEMÉLYES FOGÁSZATI KONZULTÁCIÓ JELENTŐSÉGE IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS ELŐTT

Miért hasznos a páciens számára a személyes fogászati konzultáció implantátum beültetés előtt?

A tapasztalat azt mutatja, hogy az emberek döntő többsége nincs tisztában az implantátum beültetés és úgy általában a fogászati kezelések előtti személyes konzultáció jelentőségével, hasznával és gyakran szükséges rossznak tekintik azt. A fogbeültetés egyértelműen a komolyabb fogászati kezelések kategóriájába tartozik, s mint minden beavatkozásra, az implantátum beültetésre is fel kell készülni úgy pszichikailag, mint egyéb vonatkozásban. A tudatos felkészülés része a személyes fogászati konzultáció, aminek jelentőségéből semmit nem von le a tény, hogy sok helyen fizetni kell érte. Az alábbiakban sorra vesszük azokat az előnyöket, amelyekben azok részesülnek, akik részt vesznek egy ilyen megbeszélésen.

Korrekt diagnózis
Ugyan sok fogászati honlap van, ahol a páciens jelentkezéskor a saját szavaival elmondhatja milyen fogászati problémája van, de ez semmiképpen nem elegendő ahhoz, hogy az orvos valóban pontos képet kapjon a fogazat tényleges állapotáról. Valamivel jobb a helyzet akkor, ha képfeltöltésre is van ehetőség és a páciens feltölthet egy, a fogazatáról a közelmúltban készült panoráma röntgenfelvételt. Ily’ módon már megfelelő információhoz jut a fogorvos ahhoz, hogy előzetesen diagnosztizálhasson, hiszen a felvételen jól látható a fogazat és az azt magába foglaló fogíny és fogcsont állapota. Ennek alapján eldönthető például, hogy lehetséges e implantátum beültetés. Sőt az is, hogy az adott esetben milyen fogászati implantátum fajta lenne legmegfelelőbb, de az például már nem, hogy pontosan hány darabot kell beültetni.

Precíz és pontos diagnózis csaknem kizárólag személyes fogászati konzultáció során készíthető. Ez lehet előzetes konzultáció, mint az esetek túlnyomó többségében történik vagy az első kezelés alatt, illetve azt közvetlenül megelőzően. Ez utóbbinak több hátránya is van, az egyik az, hogy ilyen esetben a páciensnek nincs lehetősége megfontoltan átgondolni azt, hogy melyik felajánlott lehetőséget válassza, illetve, hogy valóban akarja e a felajánlott kezelés vagy kezelések valamelyikét.

Bizalom és bizalomépítés
A fogbeültetés az egyik legkomolyabb, ha nem a legkomolyabb fogászati kezelés. Az implantátum beültetés ugyan egy invazive műtéti beavatkozás, de összetettség tekintetében nem hasonlítható a konzerváló -, de különösen nem az esztétikai fogászati kezelésekhez. Jogos igény a páciens részéről, hogy megbízzon az implantológusban, hiszen a munkájának minősége és eredményessége hosszú évekre meghatározó lehet számára.

A személyes fogászati konzultáció kiváló alkalom arra, hogy a páciens szemtől szembe találkozhasson és közvetlenül megismerhesse az orvost, aki a fogbeültetést végzi. Az őszinte és kötetlen beszélgetés során egyrészt minden lehetséges kérdés megválaszolásra kerülhet, másrészt a beszélgetés során kialakulhat egyfajta, a sikeres beavatkozáshoz nélkülözhetetlen szimpátia és bizalom az orvos iránt.

A röntgen és a szájüreg vizsgálat eredménye alapján az fogorvos diagnosztizál és ezt közérthetően elmagyarázza páciensének, a lehetséges megoldásokkal együtt. Amennyiben a páciens az implantátum beültetés fogpótlás mellett dönt, az implantológus egyszerű szavakkal elmagyarázza a beavatkozás lényegét és folyamatát. Elmondja, hogy mikor, mi és hogyan történik a fogbeültetés alatt. A személyes konzultáción szintén alkalom nyílik kérdések feltevésére és a páciens számára nem teljesen világos dolgok tisztázására. Mind ezek fontos elemei az orvos iránti bizalom építésnek.

A bizalom és bizalomépítés fontos része a recepciós, az asszisztens és a kiszolgáló személyzet is. A kezelés iránt érdeklődő legelőször, telefonon vagy személyesen a recepcióssal kerül kapcsolatba. A vele történő beszélgetés is döntő lehet. Egy udvarias, szolgálatkész és informatív recepciós keltheti az első kedvező benyomást az intézmény iránt. Hiába jó hírű egy fogászat, egy udvariatlan, tájékozatlan és nemtörődöm recepciós elriaszthatja az implantátum beültetés iránt érdeklődőt.

Nagyjából ugyanez vonatkozik a többi kollégára, az előzékenység, az udvarias szolgálatkészség és a magas szintű szakmai tudás részükről is elengedhetetlen a páciens bizalmának elnyerésére.

Környezeti hatás
Az implantátum beültetés, azon túl, hogy egy komoly fogászati kezelés, meglehetősen sokba is kerül, így teljesen jogos elvárás, hogy megismerjük azt a környezetet, ahol mindez történik. A személyes fogászati konzultáció, a már említett előnyökön túl, erre is kiválóan alkalmas. A konzultáció során nem csak a recepciós kollégákat, az asszisztenseket és a fogbeültetést végző implantológust ismerheti meg, hanem a rendelőt, a környezetet is, ahol a majdani fogbeültetés történik.

A „Mutasd meg a lakásod, megmondom ki vagy!” - tartja a közmondás. Átvitt értelemben ez a jelen témára is igaz: Mutasd meg a rendelőd, megmondom ki vagy! A tágabb környezet, az épület, de különösen a rendelő tisztasága, fogászat technikai felszereltsége és fejlettsége, nagyon sokat elárulhat az ott végzett fogászati kezelések minőségéről. Az ember joggal feltételezheti, hogy egy modern eszközökkel felszerelt kifogástalan benyomást keltő fogászati rendelőben, a szakmai munka és annak eredményessége is kifogástalan. A személyes fogászati konzultáció során ez a fontos tény is nyilvánvalóvá válik a páciens számra és komoly befolyással lehet a döntésére.

Írásunkból megtudhatta a kedves olvasó, hogy milyen területeken, milyen jelentőséggel bír a páciens számára a személyes fogászati konzultáció. Nem csak a pontos diagnózis miatt szükséges a személyes találkozás és beszélgetés. A páciens számára legalább ennyire fontos az implantológus, az őt segítő kollégák, valamint az őket körülvevő környezet megismerése is. A konzultáció során szerzett ismeretek és tapasztalat birtokában nagyobb valószínűséggel hozható érdemi döntés az implantátum beültetés kezelést illetően.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.

iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com 




2021. július 8., csütörtök

IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS, FOGBEÜLTETÉS – MI A KÜLÖNBSÉG A KETTŐ KÖZÖTT?

Vajon van különbség az implantátum beültetés és a fogbeültetés között?

Sietünk mindjárt az elején kijelenteni, hogy a címben feltett kérdést csak szójátéknak szántuk, amire egyértelmű a válasz, nincs különbség! Éppen úgy, mint ahogy a krumpli és a burgonya vagy a pöszméte és az egres között sincs. Az ok, amiért napirendre tűztük a témát az, hogy az interneten több, mint kétszer annyian keresik a szolgáltatást a fogbeültetés szóval, mint az egyébként helyes implantátum beültetés szavakkal. Ezt a tényt, nem hagyhatjuk figyelmen kívül, ezért egyrészt összekapcsoljuk a két kifejezést azzal, hogy felváltva használjuk őket, másrészt megismertetjük olvasóinkat az implantátum beültetés kezeléssel. Miután tudjuk, hogy a fogbeültetés valójában implantátum vagy implantátumok beültetését jelenti, vizsgáljuk meg közelebbről ezt a kezelést.

Mi az implantátum beültetés?
Miután pontosítottak, hogy a fogbeültetés nem más, mint fogpótlás fogászati implantátummal, tekintsük át, hogy konkrétan mit jelent és milyen esetekben alkalmazható ez a megoldás. A fog-implantátum beültetés az a folyamat, amikor a hiányzó természetes foggyökeret műfoggyökérrel, fogászati implantátummal helyettesítik. Az implantátum a hiányzó fog vagy fogak pótlásának alapvető és egyre nélkülözhetetlenebb eleme.  Ezzel a módszerrel egy fog épp’ úgy pótolható, mint több fog vagy akár teljes fogsor. Fogbeültetésen kivétel nélkül implantátum vagy implantátumok beültetését értjük.

Mikor válhat szükségessé az implantátum beültetés?
A fogbeültetésre minden esetben akkor kerül sor, amikor egy fog vagy fogak fogászati kezelésre alkalmatlanná válnak vagy eleve hiányoznak. Az implantátum a hagyományos fogpótlás fejlettebb, sokkal hatékonyabb, a természetes állapothoz leginkább hasonló állapotot biztosító módja. A fogászati implantátumnak számtalan előnye van a hagyományos megoldásokkal szemben. A legfontosabb talán az, hogy ez esetben nem kell az egészséges fogakat lecsiszolni „feláldozni” a pótlandó fog rögzítésére, hiszen a beültetett implantátum tökéletes stabilitást biztosít a korona számára.

Abban az esetben, amikor több fogat szükséges pótolni, hídról vagy körhídról beszélünk és ilyenkor a csontozat mindenkori állapota és a hiányzó fogak száma határozza meg, hogy hány és milyen implantátumot kell beültetni. Az így pótolt fogak stabilitása hasonló a természetes fogakéval. Híd esetében további nagy előny, hogy nem kell az egészséges fogakat feláldozni a rögzítéshez.

Ha a teljes fogazat pótlása szükséges, akkor körhídról vagy komplett fogsorról beszélünk. Az implantátum beültetés ilyenkor teljes alsó, felső vagy komplett száj rehabilitáció esetén mindkét állcsontra vonatkozik. Az adott helyzetnek megfelelően, az implantológus 8-10 implantátumot ültet be állcsontonként. Az implantátumokkal történő fogpótlás a ma ismert legmodernebb és a természetes fogazathoz leginkább hasonló megoldás. Annak, hogy ez a megoldás még a jelenleginél is gyorsabban terjedjen és még többen vegyék igénybe, egyetlen akadálya van, a meglehetősen magas ára.

Milyen implantátum fajtákkal történet fogbeültetés?
Két említésre méltó fogászati implantátum ismert napjainkban. Az egyik az azonnal terhelhető implantátum, a másik a hagyományos kétfázisú implantátum. Ugyan a közös célra, a természetes foggyökér helyettesítésére mindegyik tökéletesen megfelel, ennek ellenére sok tekintetben eltérnek egymástól. Tehát két, egymástól több tekintetben is eltérő implantátumról van szó, ami főként a megjelenésben és a felhasználhatóságban nyilvánul meg.  Míg a hagyományos kétfázisú implantátum esetében a fogbeültetés (implantátum beültetés) két fázisban, addig az azonnal terhelhető implantátum beültetés egyetlen fázisban történik.

Implantátum beültetés kétfázisú implantátummal
Tudni kell, hogy úgy a kétfázisú implantátum, mint az egyfázisú implantátum alkalmas a foggyökér helyettesítésre. A fogbeültetés kétfázisú implantátummal meglehetősen eltérő, mert a nevéből következően az implantátum beültetés két külön fázisban történik. Az első fázis maga az implantáció, ami az úgynevezett gyógyuló csavar behelyezésével ér véget. A gyógyulási idő eltelte után, a második fázisban eltávolítják a gyógyuló csavarokat, rögzítik a felépítményt, ami tartja a koronát, hidat vagy a teljes fogsort.

Implantátum beültetés egyfázisú implantátummal
Az azonnal terhelhető implantátum (egyfázisú implantátum) beültetés és fogpótlás eltér a kétfázisú implantátumtól. Az első lényeges különbség az, hogy az implantátumok beültetése egyetlen fázisban történik, még teljes száj rehabilitáció esetében is. A másik, szintén fontos különbség, hogy az egyfázisú implantátum a beültetése után azonnal terhelhető, mint azt a neve is mutatja. Az eltérések között azt is meg kell említeni, hogy az egyetlen darabból álló azonnal terhelhető implantátum beültetése egyszerűbb beavatkozást jelent.

Implantátum beültetés altatásban
Mint ahogy a hagyományos módon történő fogpótlás nem, úgy az implantátum beültetés sem feltétlenül igényel altatásos érzéstelenítést. Mindkét említett beavatkozás fájdalommentesen elvégezhető helyi érzéstelenítéssel is. Azonban vannak olyanok - és erről ők nem tehetnek - akiknél a fogászati kezeléstől, jelen esetben az implantátum beültetéstől való indokolatlan félelem olyan heves érzelmeket vált ki, hogy gyakorlatilag semmiféle együttműködésre sem képesek a fogorvossal. Ilyenkor ajánlott az altatásos kezelés. Egyéb egészségügyi okok is lehetnek, amikor hasznos lehet, ha az fogbeültetés altatásban történik.

Az altatásban végzett implantáció száz százalékig fájdalom és kellemetlenség mentes. A páciens nem emlékszik semmire, csak az altatás előtt történtekre. Minden bizonnyal ez a legkényelmesebb megoldás, hiszen szinte „varázsütésre” kész a fogbeültetés. A kényelemnek azonban ára van, amit nem tartalmaz az implantátum beültetés és a tartós ideiglenes fogsor ára. Az altatásos érzéstelenítést minden esetben szakképzett aneszteziológusok végzik, állcsontonként 160 ezer Ft körüli összegért.

A fentiekben tisztáztuk a „különbséget” az implantátum beültetés és a fogbeültetés között. Szó esett arról, hogy mikor szükséges a fogpótlás és hogy milyen lehetőségek vannak. Megismerhette a kedves Olvasó az implantátum fajtákat, a köztük lévő különbségeket, előnyeiket és hátrányaikat. Végül elmondtuk, hogy az implantáció történhet altatásban is.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban,  írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot. iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com 




2021. július 3., szombat

FOGBEÜLTETÉS AZONNAL TERHELHETŐ IMPLANTÁTUMMAL

 

Az azonnal terhelhető implantátummal történő fogbeültetés számtalan előnnyel jár

A fogbeültetés azonnal terhelhető implantátummal a napjainkban elérhető leghatékonyabb, a végeredmény tekintetében, az eredeti foghoz vagy fogazathoz leginkább hasonló megoldás. Ezt az állítást hosszú évtizedek tapasztalata bizonyítja. Az idők folyamán a fogbeültetés, helyesen implantátum beültetés, a nem konzerváló fogászati kezelések mindennapos, rutinfeladatává vált. Ebben az írásban az egyfázisú implantátum (azonnal terhelhető implantátum) kapja a fő hangsúlyt és főként az ezzel a fajta implantátummal történő fogbeültetés. Annál is inkább, mivel az ismert fogászati implantátum technikák között az azonnal terhelhető implantátum fogpótlás egyre népszerűbbé válik, mert határozott előnyei vannak a hagyományos megoldásokkal szemben.

A fogbeültetés azonnal terhelhető implantátummal előnyei között számos olyan van, melyeket érdemes ismerni ahhoz, hogy mindenki érdemben dönthessen arról, hogy vajon alkalmas fogpótlás lehetne e számára. Az ismert előnyök nem csak az árra vagy az alkalmazhatóságra vonatkoznak, hiszen jelentős előny az is, hogy a fogbeültetés és tartós ideiglenes fogsor nagyon rövid idő alatt elkészülhet.

Az iliDent Páciens Koordinátor Központ, azon kívül, hogy teljeskörű konzerváló fogászati kezeléseket is ajánl, elsősorban az implantátum beültetés fogpótlásra specializálódott. Kiváló, sok éves gyakorlattal, hazai és nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező szájsebész implantológusok állnak a páciensek rendelkezésére. A szakmai tudás és gyakorlottság azért érvényesülhet hatékonyan, mert a fogpótlás minden esetben prémium minőségű implantátummal és minőségi fogászati eszközökkel történik. Ezek a feltételei annak, hogy egy teljes száj rehabilitáció, teljes alsó és felső állcsont implantáció, mindössze két óra körüli idő alatt, a tartós ideiglenes fogsor pedig néhány nap alatt elkészülhessen.

A fogbeültetés azonnal terhelhető implantátummal előnyei:
- Az implantátum beültetés összességében kevesebbe kerül, mint a kétfázisú implantátumé.
- Jelentős csonthiány esetén is alkalmazható.
- A fogbeültetés a pácienst kevésbé megviselő, rövidebb idegi tartó műtéttel történik.
- A fogbeültetés azonnal terhelhető implantátummal fogpótlás rövidebb idő alatt elkészül. Egy teljes alsó és felső állcsont implantátum beültetés alig két órát vesz igénybe.
- Az egyfázisú implantátum esetében nincs un. csontosodási idő, nem kell 3-6 hónapot várni, amíg az implantátum terhelhetővé válik.
- Egyetlen darabból áll, nem szükséges egyéb elemeket használni, mint például az un. gyógyulási csavar, a kétfázisú implantátumnál.
- Az azonnal terhelhető implantátum beültetés közvetlenül a kezelésre alkalmatlan fogak eltávolítása után megkezdődhet.
- Az új tartós ideiglenes fogsor, egy-két hetes fokozottabb odafigyelést követően, teljes értékűen használható.

Az implantátummal történő fogbeültetés közelíti meg leginkább a természetes fogakat. Ez minden tekintetben igaz. Gyakorlatilag ugyanolyan harapási és rágási erőt biztosít, mint az eredeti fogazat, hiszen a fogsor nem a fogínyen nyugszik, hanem a fogcsontba beültetett implantátumokon. Tehát, mint a természetes fogaknál, úgy itt is a fogcsont viseli a terhelést.

Összefoglalásként elmondhatjuk, hogy amikor a fogbeültetés azonnal terhelhető implantátummal történik, a fogpótlás rövidebb idő alatt, kevesebb kellemetlenséggel valósul meg, mint a hagyományos, kétfázisú implantátum esetében. És végül még egy nagyon fontos előny. Az egyfázisú implantátum olyan középkorú és annál idősebb páciensek számára is tökéletes megoldást lehet, akik jelentős csonthiánnyal küzdenek.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
iliDent.com