2021. június 28., hétfő

IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS MÓDSZEREK ÉS KÜLÖNBÖZŐSÉGEK

Egyfázisú implantátum, kétfázisú implantátum - mi a különbség az Implantátum beültetés módszerek között? 

Az implantátum beültetés módszerek közötti különbségre a legrövidebb, de ettől még teljesen korrekt válasz az, hogy míg az egyfázisú implantátum egy fázisban, addig a kétfázisú implantátum két fázisban kerül beültetésre. Emberek millióinak van valamilyen fogászati problémája, mint például fogínygyulladás lyukas fog vagy foghiány. A fogpótlás hosszú ideig csak hagyományos módon készített korona, híd vagy ragasztott fogsor lehetett. Szerencsére a fogászati technológia, valamint fogászati anyagok rohamléptekkel fejlődik, így a még ma is létező hagyományos megoldás mellett más fogpótlás mód is lehetővé vált. Ilyen a kétfázisú implantátum beültetés vagy az egyfázisú implantátum, más néven az azonnal terhelhető implantátum. Az implantátum beültetés módszerek között jelentős eltérések vannak, és ebben az írásban erről is szó esik.

Fogászati implantátum
A fogászati implantátumok nem mások, mint mesterséges foggyökerek, amiknek az a feladatuk, hogy helyettesítsék a fogászati kezelésre alkalmatlan, természetes foggyökereket. Az implantátum tulajdonképpen egy nagy tisztaságú titánium ötvözetből készülő, rendkívül erős csavar, amit az implantológus sebészeti úton ültet be az állcsontba. Egyszerűen fogalmazva, a beavatkozás úgy történik, hogy a szájsebész egy pici lyukat fúr a csontba, ami vékonyabb, mint az implantátum és az így fúrt lyukba csavarja be az implantátumot. A valóban csavar szerű implantátum gyakorlatilag menetet vág a csontozatba, így rendkívül stabilan rögzül. A későbbiek során a beültetett implantátumokon kerül rögzítésre a fogtechnikus által elkészített fogpótlás, ami, mint említettük, lehet korona, híd vagy körhíd.

Implantátum fajták, implantátum beültetés módszerek
A gyakorlatban kétféle fogászati implantátum és fogbeültetés módszer használatos. Az első, a hosszú évtizedek óta használt, sokak által ismert hagyományos, kétfázisú implantátum és a kapcsolódó implantátum beültetés. Az implantátum beültetés módszerek másik fajtája egyfázisú implantátum vagy másnéven az azonnal terhelhető implantátum, amely számos pozitív tulajdonsága miatt egyre népszerűbbé válik.

Kétfázisú implantátum
Ez a sokkal régebb óta létező implantátum és fogbeültetés módszer az elterjedtebb. Az implantátummal történő fogpótlás jelentős része ezzel az implantátummal történik. A hagyományos kétfázisú implantátum a nevét onnan kapta, hogy az implantátum beültetés, két fázisból áll. Az első fázisban történik magának az implantátumnak a beültetése, majd 3-5 hónap csontosodási és gyógyulási idő után kerül sor a második fázisra. Ekkor kerül sor az un. gyógyulási csavar eltávolítására és a végleges fogpótlás elkészítésére, illetve felragasztására.

Ha az egyfázisú implantátumot és a kétfázisú implantátumot összehasonlítjuk azt látjuk, hogy az utóbbi egyrészt több darabból áll, másrészt általában kisebb, ám nem ezek a legfontosabb különbségek a két implantátum és implantátum beültetés között.  Ennél az implantátumnál valamivel komolyabb szájsebészeti műtéttel jár a fogbeültetés, ami azt jelenti, hogy a fogcsont feletti ínyt fel kell metszeni, hogy az implantológus hozzáférhessen a fogcsonthoz. Ezt követően történik az implantátum alap beültetésére, majd a gyógyulási csavar rögzítése, ami lezárja az implantátum nyitott, felső részét. Ezzel megakadályozható, hogy az üreges belsejü implantátumba ételmaradék kerüljön.

A gyógyulási és csontosodási idő eltelte után ismét fel kell nyitni az implantátum fölött összefort fogínyt, hogy az implantátum hozzáférhetővé váljon. A gyógyulási csavar eltávolítása után megkezdődhet a fogpótlás folyamata, kezdve az olyan elemek elkészítésével, mint a váz, amire később a koronát, hidat vagy körhidat ragasztják.

Az implantátum beültetés módszerek között a kétfázisú ugyan abszolút biztonságos megoldás, de - mint említettük - van néhány hátránya az egyfázisúhoz képest. Az például mindenképpen hátrány, hogy a kétfázisú implantátum, csak akkor alkalmazható, ha megfelelő minőségű és mennyiségű fogcsont áll rendelkezésre. Emiatt a fontos feltétel miatt sokak számára válik elérhetetlenné ez, az amúgy tökéletes fogbeültetés lehetőség. Ugyancsak hátrányt jelenthet a fogpótlás folyamatának elnyúlása, sok hónapos várakozás a végleges fogsorra, továbbá az implantátumok viszonylagos bonyolultsága, hogy csak a legfontosabbakat említsük.

Egyfázisú implantátum
Az egyre szélesebb körben használt, viszonylagosan új fogpótlás lehetőség az implantátum beültetés módszerek közül az egyfázisú implantátum. Ez a fajta implantátum és fogbeültetés módszer számos előnnyel rendelkezik a hagyományos, kétfázisúhoz képest. Az azonnal terhelhető implantátum azoknak is tökéletes megoldás, akiknél a másik fajta implantátum ilyen  vagy olyan okból, de nem alkalmazható.

Az egyik különbség az, hogy az egyfázisú implantátum beültetés egyszerűbb műtéti beavatkozással megoldható. Nem kell a fogínyt felmetszeni, hiszen érzéstelenítést követően egyetlen fúrással megtörténik a fogbeültetés helyének előkészítése és közvetlenül ezután az implantátum fogcsontba való becsavarozása.

Szintén fontos előnye az egyfázisú implantátumnak, hogy a fogbeültetés (implantátum beültetés) mindössze néhány óra alatt elkészül. Az esetek legnagyobb részében a protetikai ellátásra nem alkalmas fogak eltávolítása és a tartós ideiglenes fogsor elkészülte között csak 3-5 nap telik el. Ez végül is azt jelenti, hogy a páciensnek csupán egy szűk hétig kell elviselnie az amúgy nagyon kellemetlen fognélküliséget.

Mindenképpen említendő előnye az egyfázisú implantátum fogbeültetésnek, hogy azoknak is megoldás lehet, akik számára a hagyományos, kétfázisú implantátum nem lehetséges. Ilyen ok például amikor nem megfelelő a fogcsontozat vagy jelentős csonthiány áll fent.

Írásunkban az implantátum beültetés módszerek közül a Magyarországon két legismertebb fogászati implantátum és implantációs módszer előnyeit és hátrányait vizsgáltuk meg. Tettük mind ezt úgy, hogy csak a három legfontosabb különbségeket említettük meg. Egyszerűbb beültetés, gyorsabb elkészülés, valamint csonthiányos esetben is alkalmazható. Mindezt úgy tettük, hogy közben nem foglaltunk állást egyik implantátum és implantációs módszer mellett sem, mert mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai a másikkal szemben.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
ImmediateLoadingImplants.com



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése