2021. június 28., hétfő

IMPLANTÁTUM BEÜLTETÉS MÓDSZEREK ÉS KÜLÖNBÖZŐSÉGEK

Egyfázisú implantátum, kétfázisú implantátum - mi a különbség az Implantátum beültetés módszerek között? 

Az implantátum beültetés módszerek közötti különbségre a legrövidebb, de ettől még teljesen korrekt válasz az, hogy míg az egyfázisú implantátum egy fázisban, addig a kétfázisú implantátum két fázisban kerül beültetésre. Emberek millióinak van valamilyen fogászati problémája, mint például fogínygyulladás lyukas fog vagy foghiány. A fogpótlás hosszú ideig csak hagyományos módon készített korona, híd vagy ragasztott fogsor lehetett. Szerencsére a fogászati technológia, valamint fogászati anyagok rohamléptekkel fejlődik, így a még ma is létező hagyományos megoldás mellett más fogpótlás mód is lehetővé vált. Ilyen a kétfázisú implantátum beültetés vagy az egyfázisú implantátum, más néven az azonnal terhelhető implantátum. Az implantátum beültetés módszerek között jelentős eltérések vannak, és ebben az írásban erről is szó esik.

Fogászati implantátum
A fogászati implantátumok nem mások, mint mesterséges foggyökerek, amiknek az a feladatuk, hogy helyettesítsék a fogászati kezelésre alkalmatlan, természetes foggyökereket. Az implantátum tulajdonképpen egy nagy tisztaságú titánium ötvözetből készülő, rendkívül erős csavar, amit az implantológus sebészeti úton ültet be az állcsontba. Egyszerűen fogalmazva, a beavatkozás úgy történik, hogy a szájsebész egy pici lyukat fúr a csontba, ami vékonyabb, mint az implantátum és az így fúrt lyukba csavarja be az implantátumot. A valóban csavar szerű implantátum gyakorlatilag menetet vág a csontozatba, így rendkívül stabilan rögzül. A későbbiek során a beültetett implantátumokon kerül rögzítésre a fogtechnikus által elkészített fogpótlás, ami, mint említettük, lehet korona, híd vagy körhíd.

Implantátum fajták, implantátum beültetés módszerek
A gyakorlatban kétféle fogászati implantátum és fogbeültetés módszer használatos. Az első, a hosszú évtizedek óta használt, sokak által ismert hagyományos, kétfázisú implantátum és a kapcsolódó implantátum beültetés. Az implantátum beültetés módszerek másik fajtája egyfázisú implantátum vagy másnéven az azonnal terhelhető implantátum, amely számos pozitív tulajdonsága miatt egyre népszerűbbé válik.

Kétfázisú implantátum
Ez a sokkal régebb óta létező implantátum és fogbeültetés módszer az elterjedtebb. Az implantátummal történő fogpótlás jelentős része ezzel az implantátummal történik. A hagyományos kétfázisú implantátum a nevét onnan kapta, hogy az implantátum beültetés, két fázisból áll. Az első fázisban történik magának az implantátumnak a beültetése, majd 3-5 hónap csontosodási és gyógyulási idő után kerül sor a második fázisra. Ekkor kerül sor az un. gyógyulási csavar eltávolítására és a végleges fogpótlás elkészítésére, illetve felragasztására.

Ha az egyfázisú implantátumot és a kétfázisú implantátumot összehasonlítjuk azt látjuk, hogy az utóbbi egyrészt több darabból áll, másrészt általában kisebb, ám nem ezek a legfontosabb különbségek a két implantátum és implantátum beültetés között.  Ennél az implantátumnál valamivel komolyabb szájsebészeti műtéttel jár a fogbeültetés, ami azt jelenti, hogy a fogcsont feletti ínyt fel kell metszeni, hogy az implantológus hozzáférhessen a fogcsonthoz. Ezt követően történik az implantátum alap beültetésére, majd a gyógyulási csavar rögzítése, ami lezárja az implantátum nyitott, felső részét. Ezzel megakadályozható, hogy az üreges belsejü implantátumba ételmaradék kerüljön.

A gyógyulási és csontosodási idő eltelte után ismét fel kell nyitni az implantátum fölött összefort fogínyt, hogy az implantátum hozzáférhetővé váljon. A gyógyulási csavar eltávolítása után megkezdődhet a fogpótlás folyamata, kezdve az olyan elemek elkészítésével, mint a váz, amire később a koronát, hidat vagy körhidat ragasztják.

Az implantátum beültetés módszerek között a kétfázisú ugyan abszolút biztonságos megoldás, de - mint említettük - van néhány hátránya az egyfázisúhoz képest. Az például mindenképpen hátrány, hogy a kétfázisú implantátum, csak akkor alkalmazható, ha megfelelő minőségű és mennyiségű fogcsont áll rendelkezésre. Emiatt a fontos feltétel miatt sokak számára válik elérhetetlenné ez, az amúgy tökéletes fogbeültetés lehetőség. Ugyancsak hátrányt jelenthet a fogpótlás folyamatának elnyúlása, sok hónapos várakozás a végleges fogsorra, továbbá az implantátumok viszonylagos bonyolultsága, hogy csak a legfontosabbakat említsük.

Egyfázisú implantátum
Az egyre szélesebb körben használt, viszonylagosan új fogpótlás lehetőség az implantátum beültetés módszerek közül az egyfázisú implantátum. Ez a fajta implantátum és fogbeültetés módszer számos előnnyel rendelkezik a hagyományos, kétfázisúhoz képest. Az azonnal terhelhető implantátum azoknak is tökéletes megoldás, akiknél a másik fajta implantátum ilyen  vagy olyan okból, de nem alkalmazható.

Az egyik különbség az, hogy az egyfázisú implantátum beültetés egyszerűbb műtéti beavatkozással megoldható. Nem kell a fogínyt felmetszeni, hiszen érzéstelenítést követően egyetlen fúrással megtörténik a fogbeültetés helyének előkészítése és közvetlenül ezután az implantátum fogcsontba való becsavarozása.

Szintén fontos előnye az egyfázisú implantátumnak, hogy a fogbeültetés (implantátum beültetés) mindössze néhány óra alatt elkészül. Az esetek legnagyobb részében a protetikai ellátásra nem alkalmas fogak eltávolítása és a tartós ideiglenes fogsor elkészülte között csak 3-5 nap telik el. Ez végül is azt jelenti, hogy a páciensnek csupán egy szűk hétig kell elviselnie az amúgy nagyon kellemetlen fognélküliséget.

Mindenképpen említendő előnye az egyfázisú implantátum fogbeültetésnek, hogy azoknak is megoldás lehet, akik számára a hagyományos, kétfázisú implantátum nem lehetséges. Ilyen ok például amikor nem megfelelő a fogcsontozat vagy jelentős csonthiány áll fent.

Írásunkban az implantátum beültetés módszerek közül a Magyarországon két legismertebb fogászati implantátum és implantációs módszer előnyeit és hátrányait vizsgáltuk meg. Tettük mind ezt úgy, hogy csak a három legfontosabb különbségeket említettük meg. Egyszerűbb beültetés, gyorsabb elkészülés, valamint csonthiányos esetben is alkalmazható. Mindezt úgy tettük, hogy közben nem foglaltunk állást egyik implantátum és implantációs módszer mellett sem, mert mindegyiknek vannak előnyei és hátrányai a másikkal szemben.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021
ImmediateLoadingImplants.com



2021. június 16., szerda

GYÖKÉRKEZELÉS, HOGYAN TÖRTÉNIK, MIKOR SZÜKSÉGES

Mi a gyökérkezelés, mikor szükséges elvégezni és hogyan történik?

A konzerváló fogászati ellátás egyik gyakran előforduló "fogmentő" kezelése a gyökérkezelés. Ez akkor válik szükségessé, amikor megfertőződik és begyullad a foggyökeret alkotó szövet, ami rendkívül érzékeny, miután sűrűn át van szőve idegvégződésekkel. A kezelés célja a gyulladt rész eltávolítása, majd a gyökércsatorna alapos kitisztítása. Nagyon fontos, hogy a gyökércsatorna tökéletesen tisztított legyen, mert ellenkező esetben ismét begyulladhat. Ezt a folyamatot gyakran többször is ismételni kell mindaddig, amíg a gyulladásos góc teljes mértékig el nem tűnik. Amikor a foggyökér csatornája gyulladásmentes és teljesen tiszta, végleges tömés kerül a gyökércsatornába, amivel valójában véget ér a gyökérkezelés.

A fogzománc és az az alatti csontszövet a dentin alatt egy lágyabb szövetrész található, a fogbél. Ez véredényekből, idegvégződésekből és a mindezt magába foglaló kötőszövetből áll. Ez az a rész, ami úgy a növekedés, mint a későbbiek folyamán is táplálja, életben tartja a fog kemény csontszövet részét és az egész fogazatot. Van egy tévhit, ami szerint a gyökérkezelés után, a gyökérkezelt fog betegséget okozhat. Ezt azonban még soha nem tudták bizonyítani. Az azonban igaz, hogy a gyökérkezelt fog élettartama rövidebb lehet, mint az egészséges fogé.

Weston A. Price (1870. - 1948.) kanadai fogorvos, elsősorban a táplálkozás, a fogak egészsége és a testi egészség kapcsolatáról szóló elméleteiről vált híressé. A saját kutatásaira hivatkozva azt állította, hogy a gyökérkezelt fog káros, mérgező anyagokat juttat a szervezetbe. Véleménye szerint az ilyen fog szívbetegséget, ízületi gyulladást, rákot és egyéb betegséget is okozhat. „Ez a legfájdalmasabb fogászati kezelés és ha mód van rá, el kell kerülni” - állította Price. "A legjobb az ilyen fogat eltávolítani" - mondta.

Az azóta elmúlt sok-sok évtized tapasztalatai azonban azt bizonyították, hogy állításai nem állják meg valóságot. A mai ismereteink szerint a gyökérkezelés a legoptimálisabb megoldás a makacs gyulladás megszüntetésére, gyógyítására. A ma elérhető modern technológia és fájdalomcsillapítási módszerek lehetővé teszik a foggyökér probléma fájdalommentes megszüntetését. A gyökérkezelés nyilvánvalóan nem kellemes elfoglaltság a páciens számára, ám attól még egy viszonylag egyszerű fogászati kezelés marad.

A gyökérkezelés folyamata:
- Röntgenfelvétel készítés, a pontos diagnózishoz.
- Alapos helyi érzéstelenítés.
- A fájdalomcsillapítás után a fogorvos megnyitja, majd megvizsgálja a gyökércsatornát, hogy pontos képet kapjon annak állapotáról.
- A gyökércsatorna tisztításakor a fogszakorvos eltávolítja a gyulladt és az elhalt szövetet.
- Ezután fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szereket juttat be a csatornába és/vagy baktériumölő lézerrel fertőtleníti.
- A tisztítást és fertőtlenítést követően ideiglenes töméssel befedi a fogzománcon keresztül fúrt lyukat, hogy semmi ne juthasson be a gyökércsatornába.
- Procedúrát esetleg több alkalommal is meg kell ismételni, mind addig, amíg a foggyökér tökéletesen fertőzés és gyulladásmentessé válik.
- Amikor a foggyökér teljes mértékben gyulladásmentes, végleges gyökértömés készül.

Nagyon elhanyagolt fogaknál előfordulhat, hogy a gyökérkezelés során a dentin annyira elvékonyodik, hogy már nem képes a feladatát teljes értékűen ellátni, vagy csak részben és rövid ideig lenne rá alkalmas. Ebben az esetben az implantátum beültetés fogpótlás ajánlott. A fogbeültetés megoldással, az eredeti foggal szinte teljesen azonos képességekkel bíró műfog kerül az eltávolított fog helyére. Mind ez úgy, hogy közben a mellette lévő egészséges fogak érintetlenek maradnak.

Mint az írásunkból kiderül, a gyökérkezelés, fájdalommentesen és kivétel nélkül sikeresen végrehajtható fogmentő kezelés, ami amellett, hogy fájdalommentesen történik, jár némi kellemetlenséggel. Price-al ellentétben, minden kétséget kizáróan kijelenthetjük, hogy a kezelés semmiféle kockázatot nem jelent az szervezet számára. Fontos tudni, hogy minél inkább elhanyagolt a begyulladt foggyökér, annál komplikáltabb és hosszabb ideig tart a gyökérkezelés.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, vegye fel velünk a kapcsolatot. liDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com 




2021. június 11., péntek

FOGBEÜLTETÉS ALTATÁSBAN – FOGPÓTLÁS GYORSAN, FÁJDALOMMENTESEN

Tudjon meg többet az altatásban történő fogbeültetés kezelésről

Hadd kezdjük a mondanivalónk tömör megfogalmazásával: a fogbeültetés altatásban, a ma ismert legkényelmesebb, abszolút fájdalom és kellemetlenség mentes fogpótlás! Az ilyen kezelés mindenki számára elérhető, aki egészségügyi szempontból altatható. És folytassuk azzal a másik, szintén fontos kijelentéssel, hogy az implantátum beültetés helyi érzéstelenítéssel is fájdalommentesen elvégezhető! A fogbeültetés egy invazive sebészeti beavatkozás, aminek elvégzéséhez nem feltétlenül szükséges az altatásos fájdalomcsillapítás.

Az írás témáját adó altatásos fogbeültetés második szava nem a legszakszerűbb helyettesítése az implantátum beültetés szavaknak, mivel azonban a köztudatban gyakran használt kifejezésről van szó, az egyszerűség kedvéért mi is használjuk cikkünkben. Tudatosítva olvasóinkban a tényt, hogy fog-beültetés, mint olyan, nem létezik. Az implantológus fogászati implantátumot ültet be és a korona, a híd vagy a komplett fogsor, azon, illetve azokon kerül rögzítésre. Szóval, fogbeültetés = implantátum beültetés... A továbbiakban ejtsünk szót részletesebben a címben szereplő témáról.

A fogászati implantátumokkal történő fogbeültetés jelentősen eltér és valamelyest bonyolultabb, mint a hagyományos módon történő protézis készítése. Az alapvető és legfontosabb különbség az, hogy a korona vagy híd fogpótlás nem a meglévő egészséges fogakon rögzül, hanem a természetes foggyökeret helyettesítő fogászati implantátumon. A fogpótlás implantátummal sikerének feltétele a hozzáértő és precíz szájsebészeti munka. A fogbeültetést végző szájsebésznek képzettnek és az implantológiában gyakorlottnak kell lennie. Ugyancsak fontos az altatást végző aneszteziológus precíz munkája és további fontos elemek a minőségi fogászati eszközök, implantátumok, valamint az implantációs módszer. Ha a felsorolt feltételek adottak, akkor garantált a 100%-ig fájdalom és kellemetlenség mentesség, illetve a sikeres fogpótlás.

Amikor a fogbeültetés altatásban történik, a fájdalomcsillapító hatás tekintetében nincs különbség, hogy a két ismert implantátum típus közül melyiket ültetik be. Ugyan, az egyfázisú implantátum és a kétfázisú implantátum sok különbözőséget mutat, a felhasználás célja azonos, a korona, a híd vagy a komplett fogsor biztonságos rögzítése a fogcsonthoz. Mint az a nevükből is sejthető, az egyik beültetése két külön fázisban, míg a másiké egyetlen fázisban történik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a kétfázisú implantátum beültetés két szájsebészeti beavatkozást igényel, de ettől függetlenül, maga a fogbeültetés (implantáció) ez esetben is fájdalommentes.

Korábban említettük, hogy a fogászati implantátum beültetés nem feltétlenül igényel altatásos érzéstelenítést, hiszen a helyi érzéstelenítés is elégséges, mert a beavatkozás ezzel a fájdalomcsillapítási módszerrel is fájdalommentes. Természetesen a fogbeültetés jár némi kellemetlenséggel, mint általában minden fogászati kezelés, de ez még nem indokolja az altatásos érzéstelenítést. Ráadásul az egyetlen darabból álló egyfázisú implantátum egyszerűbb és rövidebb ideig tartó műtétet jelent. Azt, hogy a fogbeültetés altatásban történik e vagy helyi érzéstelenítéssel, a páciens maga dönti el. Az biztos, hogy az altatásos fogbeültetés 100%-ig fájdalom - és mindenfajta kellemetlenségtől mentes, miután a páciens mindvégig öntudatlan állapotban van.

Különbségek az éber szedáció valamint a mélyaltatás között
Először említsünk meg egy fontos azonosságot, mégpedig azt, hogy mindkét módszer célja a fájdalomcsillapítás. Éber szedációnak nevezzük az olyan állapotot, amikor a páciens teljes mértékig a tudatánál van, képes kommunikálni a szájsebésszel, ugyanakkor, megszűnik a fájdalom és feszültség érzet. A beavatkozás a valóságosnál rövidebbnek, egyszerűbbnek tűnik. Az éber szedáció alatt az aneszteziológus intravénásan ad fájdalomcsillapító és nyugtató szereket és közben folyamatosan ellenőrzi a páciens fontosabb életfunkcióit.

A fogbeültetés altatásban másik érzéstelenítési módja a mélyaltatás. Az implantátum beültetéstől való rettegés által kiváltott együttműködési képtelenség és/vagy esetleges egészségügyi problémák miatt válhat szükségessé a mélyaltatás. Az altatásos fogbeültetést ajánló fogászatok jelentős része ezt a fajta fájdalomcsillapítást használják. Magától értetődően, a mélyaltatást éppen úgy szakképzett aneszteziológus végzi, mint az éber szedációt. Az implantátum beültetés alatt, az altatóorvos szükség szerinti mennyiségben adagol fájdalomcsillapító és nyugtató szereket, mélyvénásan. Az altatás az egész szervezetre kiható érzéstelenítés, amely alatt a páciens a mindvégig öntudatlan állapotban van.

Vannak e mellékhatások, ha a fogbeültetés altatásban történik?
A szakszerűen végrehajtott narkózisban a páciens semmiféle fájdalmat nem érez, semmire nem emlékszik, az műtétet követően gyorsan visszatér az öntudata és működni kezdenek az életfunkciók, mint tudat, nyelés beszédkészség és így tovább.

Az altatásos állapotra jellemző izomlazulást, fájdalomcsillapítást és öntudatlanságot előidéző gyógyszereknek lehetnek, az adott személytő függő mellékhatásai, amelyek rendszerint nem komolyak. Egy az USA-ban végzett felmérés tapasztalatai azt mutatták, hogy az altatott páciensek mintegy tizede tapasztalt a mélyaltatásra visszavezethető utóhatást. A felmérés során több, mint 113 ezer műtét adatait dolgozták fel.

Milyen mellékhatásai lehetnek az altatásban végzett fogbeültetésnek?
A lehetséges mellékhatások oka nem az, hogy az altatás nem szabályszerűen és/vagy szakszerűen történik, hanem a szervezet nem várt reakciója. Vannak továbbá az altatással gyakran együtt járó, jelentéktelen mellékhatások is, mint hányinger, szédülés. Az előfordulható mellékhatások az alábbiak lehetnek.

Hányinger – Nagyon ritkán előfordulhat, hogy az ébresztés után a páciensnek hányingere van, esetleg hányhat is. Ennek megelőzésére a műtét előtt és alatt is hányinger csillapító készítményt adnak.
Száraz Torok – Az egyik leggyakoribb mellékhatás a torokszárazság, ami kaparó érzést kelt a torokban. Ezen speciális gargalizáló folyadékkal lehet segíteni.
Zavartság, fejfájás – Az altatottak egy része zavartságra, fejfájásra panaszkodik. Ez azonban, mint a legtöbb mellékhatás, rövid időn belül magától elmúlik, de ha szükséges, gyógyszerrel is kezelhető.
Hidegrázás, remegés – Ilyen mellékhatás is előfordulhat. Melegített infúzióval, takaróval lehet védekezni.

Írásunkban beszéltünk a különböző érzéstelenítési lehetőségekről, valamint, hogy mire számíthatunk, ha a fogbeültetés altatásban történik. Elmondtuk mi az éber szedáció és a mélyaltatás közötti különbség. Végül megemlítettük az esetleg előforduló mellékhatásokat, valamint azok kezelését. Végső következtetésként ismét kijelenthetjük, hogy aki teljes mértékig ki akarja zárni a fogbeültetés kezeléssel esetleg együtt járó kellemetlenségeket, annak az altatásban történő implantátum beültetés a legjobb megoldás.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com




2021. június 3., csütörtök

FÁJDALOMMENTES FOGPÓTLÁS, FÁJDALOMCSILLAPÍTÁSI MÓDOK, MELLÉKHATÁSOK

 

Fájdalommentes fogpótlás, hatékony érzéstelenítési módszerekkel és gyógyszerekkel

Sokan vannak, akik ha meghallják fájdalommentes fogpótlás, csak legyintenek, s magukban azt gondolják, ugyan már, ilyen nincs. Közben másoktól hallott rémtörténet jut eszükbe vagy egy nem kellő odafigyeléssel végzett kezelés rossz emlékei elevenednek fel. Tudjuk, hogy a fogászati kezelés nem tartozik életünk legkellemesebb események közé, de az is biztos, hogy a kezelések nem járnak kéz-a-kézben a fájdalom érzettel. "A fogászattal összekapcsolt fájdalom érzetnek az esetek túlnyomó többségében nincs reális alapja, azok leginkább csak a képzeletben létezik." – hangsúlyozta egy sok éves gyakorlattal rendelkező implantológus.

Természetesen senki nem állítja, hogy a fogpótlás vagy akármilyen fogászati kezelés kellemes elfoglaltság, de azt igen, hogy előbb-utóbb mindenkinek szüksége lesz rá életében. És ha ez így van jobb, ha hiszünk az implantológusnak, mert a halogatás egyrészt semmit nem old meg, másrészt csak ront a helyzeten. Fontos és szükséges a pozitív gondolkodás, hinni kell abban, hogy valóban létezik fájdalommentes fogászat, fájdalommentes implantátum beültetés és fogpótlás. A tájékozottság nagy előny és mi ehhez kínálunk segítséget írásunkban.

A fájdalommentes fogpótlás titka a hatékony fájdalomcsillapítás, az érzéstelenítés. Saját tapasztalatból állítom, hogy az implantátum beültetés legkellemetlenebb pillanata a fájdalomcsillapító injekció tűszúrása! Az valóban kellemetlen, de olyan rövid ideig tart, hogy mielőtt szenvedni kezdtem volna a fájdalomtól, már el is múlt. Egyébként a körültekintően beadott injekció csökkentheti ezt a fajta kellemetlenséget is. Vannak, akiknek a fájdalomküszöbje olyan alacsony, hogy még ilyen jellegű fájdalmat is nehezen viselik és emiatt az altatásos implantátum beültetés vagy fogpótlás mellett döntenek. Ez esetben nem csak hogy fájdalomérzet nincs, de az egyéb, a kezeléssel járó kellemetlenséggel sem kell a páciensnek számolnia.

Állítjuk, hogy a fájdalommentes fogpótlás feltétele a hatásos fájdalomcsillapítás, ejtsünk hát néhány szót a különböző érzéstelenítési módokról. Megkülönböztethető helyi- és az általános érzéstelenítés. A helyi érzéstelenítés a nevét onnan kapta, hogy helyi, lokális fájdalomcsillapításról van szó, a test egy bizonyos pontján. Helyi érzéstelenítés során a páciens a beavatkozás alatt mindvégig a tudatánál, éber állapotban van.

A másik módszer az altatásos érzéstelenítés, amikor a a páciens beavatkozás alatt nincs öntudatánál, ezért semmit nem érez, így természetesen fájdalmat sem. Az altatásos érzéstelenítést kizárólag szakképzett altatóorvos végezhet. Az általánosan elfogadott vélemény az, hogy nincs olyan fogászati beavatkozás ami altatásos érzéstelenítést igényelne! Helyi érzéstelenítés még fogbeültetés vagy bölcsességfog eltávolításakor is elegendő. Ez az írás ugyan elsősorban a helyi érzéstelenítésről szól, de beszélnünk kell az altatásban végezhető kezelésekről is.

Mint az előzőekben már említettünk a fogászati kezelések általában nem igényelnek az anesztéziát és ez több okból sem terjedt el Magyarországon. Az egyik ok az, hogy meglehetősen sokba kerül. Ennek a cikknek az írásakor az implantátum beültetés a beültetett implantátumok számától függetlenül, az altatás ára 160 000 Ft állcsontonként. A másik ok az, hogy altatás kizárólag altató szakorvos jelenlétében lehetséges. Továbbá, az altatáshoz speciális eszközök szükségesek, s mindez a fogászati rendelőben.

Ha valaki mind ezek ellenére ragaszkodik hozzá, ez a fajta érzéstelenítés is rendelkezésre áll. A páciensek leginkább szájsebészeti műtéteknél, mint például gyökércsúcs eltávolítás, fogbeültetés,  amputációs műtét (resectio), komplikált gyökértömés és így tovább) kérik az altatást. Amennyiben Önt érdekli az altatásos implantátum beültetés vagy bármilyen más fogászati kezelés, kérjük lépjen velünk kapcsolatba.

A fájdalom elleni küzdelemben a fájdalommentes fogpótlás legfontosabb és leggyakrabban használt eszköze a lokális érzéstelenítés, fájdalomcsillapító injekciók formájában. Ez biztonságos, korszerű módszerekkel és eszközökkel történik. A legelső lépés az injekciós tűszúrás helyének előzetes elzsibbasztása, ezáltal maga a szúrás sem okoz fájdalmat. Ugyanezt a célt szolgálja a nagyon vékony tű, amivel fájdalomcsillapító szer beadásra kerül. A fájdalomcsillapítás szinte azonnal megtörténik és a kezelendő terület néhány percen belül érzéketlenné válik.

Nagyon ritkán ugyan, de a fájdalomcsillapításnak lehetnek mellékhatásai. A jó hír az, hogy helyi fájdalomcsillapítás esetén szinte nincs mellékhatás. Esetleg az fordulhat elő, hogy a zsibbadás nagyobb területen következik be vagy hosszabb ideig tart, de ebben semmi kóros nincs.

A helyi érzéstelenítés esetleges mellékhatásai
Szemhéj-remegés - Ritkán előfordulhat kontrolálhatatlan szemhéj remegés vagy az arcbőr egyes részeinek érzéketlenné válása. Nem kell miatta aggódni, mert az érzéstelenítő hatás elmúltával, ez a tünet is elmúlik.

Pislantási nehézség - Előfordulhat az is, hogy átmenetileg a beteg nehezen vagy egyáltalán nem tud pislantani az egyik vagy minkét szemével. Az ilyen állapot szintén a zsibbadás elmúltáig tarthat. Ha bekövetkezik fontos, hogy a szemgolyó ne száradjon ki, tehát a szemhéjat lecsukva kell tartani, például leragasztással.

Szívverés gyorsulás - Érdemes még megemlíteni néhány, rendkívül ritkán jelentkező mellékhatást. Például ilyen az fájdalomcsillapítás által kiváltott szívverés gyorsulás. Az érzéstelenítő hatóanyaga rövid ideig esetleg növelheti a pulzus számot. Ha ilyet észlel, jeleznie kell az orvosának.

Hematoma keletkezés - Előfordulhat, hogy a fájdalomcsillapító szert befecskendező tű egy véredényt talál el, s ennek következtében vérömleny keletkezik a szúrás helyén. Azonban emiatt sem kell aggódni, mert az esetleg keletkező hematoma pár napon belül felszívódik.

Rendkívül ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy az injekciós tű eltalál egy idegszálat és ha ez megtörténik a zsibbadás mellett, napokig vagy akár hetekig tartó enyhe fájdalomérzet is kialakulhat.

Általános egészségről csak akkor beszélhetünk, ha egészségesek a fogaink! Már csak emiatt is fontos, hogy minimum félévente menjünk fogászati ellenőrzésre, mert így megelőzhetünk egy későbbi komolyabb beavatkozást. Ne hagyjuk, hogy a fogorvostól való alaptalan rettegés miatt tönkre menjenek a fogaink.

Az elmondottakból egyértelmű, hogy a fájdalommentes fogpótlás valóság és nem páciens nyugtató szlogen. A mai modern érzéstelenítési és fájdalomcsillapítási technikákkal a fogászati kezelések abszolút fájdalommentesek! Azok számára, akiket erről még ezek után sem sikerült meggyőzni, még mindig rendelkezésre áll az altatásban történő fogpótlás.

Felhívjuk szíves figyelmét, hogy Blog rovatunkban számos fogpótlás, fogbeültetés és implantátum beültetés témájú írás olvasható.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van,
vegye fel velünk a kapcsolatot.
iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 ImmediateLoadingImplants.com