Mikor ajánlott az altatásos fogászati kezelés?
Egy valamit teljes biztonsággal kijelenthető: a fogászati kezelést senki nem tartja kellemes elfoglaltságként számon. És nem csak az esetleges fájdalomérzettől való félelem miatt, hanem úgy általában mind azért a kellemetlenségért, amivel egy fogászati kezelés jár. Ez az egyik fő oka annak, hogy az utóbbi időben egyre növekszik az altatásos fogászati kezelés iránti igény. A fogászok között elterjedt és valójában igaz nézet az, hogy minden fogászati vagy szájsebészeti kezelés elvégezhető helyi érzéstelenítéssel. Mivel azonban a cél minden lehetséges kellemetlenség kizárása, ez a helyi érzéstelenítéssel nem érhető el. Ez az írás azok számára kíván segítséget nyújtani, akik ezt a fajta fájdalomcsillapítást szeretnék megismerni és igénybe venni.
Helyi érzéstelenítés
Elsőként tekintsük át milyen érzéstelenítési lehetőségek állnak a fogászok rendelkezésére. Előtte még fontos hangsúlyozni, hogy számtalan, főleg esztétikai fogászati kezelés van, ami egyáltalán nem igényel fájdalomcsillapítást, mert a beavatkozás nem érint érzékeny idegvégződéseket. Azt is kijelenthetjük, hogy az altatásos fogászati kezelés szinte kizárólag szájsebészeti beavatkozások alkalmával ajánlott. Az esetek túlnyomó részében a helyi érzéstelenítés tökéletesen elegendő fájdalom csillapításra. Ennek a fajta fájdalomcsillapításnak előnye, hogy nem viseli meg annyira a szervezetet, viszont nem véd meg a kezelés vélt vagy valós kellemetlenségeitől.
Intravénás fájdalomcsillapítás
Az intravénás fájdalomcsillapítás során, erős nyugtatót juttatnak a szervezetbe intravénásan. Tökéletes megoldás olyanok számára, akik szó szerint rettegnek a fogászati kezeléstől, különösen a szájsebészeti beavatkozástól. A fogászati implantátumok behelyezése is ez utóbbiak közé tartozik. Ez egy hatékony és teljesen biztonságos módja a fokozott izgalom fájdalomerősítő hatásának megszüntetésére vagy jelentős csökkentésére.
Biztonságos az intravénás fájdalomcsillapítás? Ha a folyamatot speciálisan erre kiképzett szakember felügyeli, akkor teljesen veszélytelen! A négy legfontosabb hatás a következő:
- Nagymértékben csökkenti a szorongását, ezáltal teljesen nyugodttá tesz,
- Álmosító hatással van,
- Nemtörődömmé tesz, a kezelés ténye nem irritálja az idegrendszert.
Általános fájdalomcsillapítás
A különböző típusú és hatású fájdalomcsökkentés közül a leghatékonyabb s egyben a legdrasztikusabb az altatásos fájdalomcsillapítás, amit komolyabb műtéteknél alkalmaznak. Ez a megoldás abszolút kizárja, hogy a páciens bármilyen fájdalmat vagy kényelmetlenséget érezzen a beavatkozás alatt. Általában nagyobb műtétekhez használják, mint például térd- és csípőprotézis beültetés, szívműtét és így tovább. Ezen műtétek közül sok életmentő vagy életváltoztató, és általános érzéstelenítés nélkül nem lehetséges. Ugyanakkor használják olyan kevésbé komolynak számító, mégis kellemetlen beavatkozásokhoz is, mint az altatásos fogászati kezelés. Leggyakrabban az implantátum beültetéskor vagy nehezen kezelhető bölcsességfog eltávolításnál alkalmazzák.
Hogyan történik az altatásos fogászati kezelés?
Az általános érzéstelenítés során használt gyógyszert az altatóorvos (aneszteziológus) juttatja be a szervezetbe a vénán keresztül. Az érzéstelenítés alatt eszméletvesztés következik be és a szervezet számos funkciója lelassul, esetleg külső segítség szükséges a hatékony működéshez. A műtét során az orvos aneszteziológus figyelemmel kíséri pulzust, vérnyomást, légzést és más létfontosságú szervek működését. Ez azért szükséges, hogy a sebész biztos legyen abban, hogy a szervezet normálisan és stabilan működik, miközben a páciens öntudatlan és fájdalommentes állapotban van.
A műtét befejeztével az altatóorvos fokozatosan megszünteti az altatást, és mindaddig a páciens mellett marad, amíg az visszanyeri az eszméletét. Közben folyamatosan figyelemmel kíséri a létfontosságú szervek működését a légzést, a keringést és a vér oxigénszintjét. A betegek túlnyomó többsége jól érzi magát ébredés után, de olykor elképzelhető hányinger, hányás vagy hidegrázás. Az aneszteziológus segít elmulasztani ezeket a tüneteket. A sebész gondoskodik arról, hogy a beavatkozás okozta esetleges fájdalmat milyen módon lehet csökkenteni illetve megszüntetni.
Az altatásos fogászati kezelés esetén az ébredés és az azt követő megfigyelési periódus után a páciens otthonába távozhat, de semmiképpen nem vezethet vagy tömeg közlekedhet! Mindenképpen gondoskodni kell arról, hogy legyen valaki, aki biztonsággal hazaszállítja az altatott és műtött beteget.
Mint az írásból megtudhattuk, különböző fájdalom és "félelem a fogorvostól szorongás" megszüntetési módszer létezik. Az altatásos fogászati kezelés nem elterjedt, egyrészt azért, mert nincs igazán szükség rá, másrészt jelentősen megnöveli az implantátumos fogpótlás költségeit. Egy teljes szájrehabilitáció esetén az altatás plusz költsége akár 1400 EUR is lehet.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás részben. Ha kérdése van, Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.
Source: iliDent Páciens Koordinátor Központ © Copyright 2021 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése