2020. október 13., kedd

SZÁJSEBÉSZETI BEAVATKOZÁS, HOGYAN KÉSZÜLJEK FEL (2. RÉSZ)

 


A szájsebészeti beavatkozás típusai, hogyan készüljünk fel a műtétre

Az írás első részében elmondtuk mit értünk szájsebészeti beavatkozás alatt, továbbá, hogy milyen jellegű műtétek a jellemzőek a fogászati ellátásban. Arról is beszéltünk, hogy jellegük alapján két fő területre osztható a beavatkozások. Ezek: konzerváló fogászat és fogászati implantátum beültetés. Ebben a 2. részben részletesebben foglalkozunk a beavatkozásokra történő felkészülésről, mit kell tennünk és mit nem, mi az, ami hasznos számunkra és mi az, ami nem.

Felkészülés a szájsebészeti beavatkozásra
A sikeres műtétet tudatos felkészülésnek kell megelőznie. A szájsebészeti beavatkozás, legyen szó foghúzásról, gyökérkezelésről vagy implantátum beültetésről, általában egyszerű, gyenge vérzéssel járó, helyi érzéstelenítéssel végezett, úgynevezett invazive műtétet jelent. Mindazonáltal, saját érdekünkben tanácsos alaposan felkészülni rá. Ha a szorongás, az önhibáztatás vagy indokolatlan félelem helyett a tudatos felkészülést választjuk, akkor sokkal nagyobb az esély arra, hogy a műtét gyors és fájdalommentes beavatkozás lesz számunkra, amit gyors gyógyulás követ.

A fogak elvesztése, ha felismerjük, ha nem, komoly negatív érzelmi hatásokkal jár. Ez lényegében hasonló reakciót vált ki belőlünk, mint bármely, számunkra fontos személy vagy tárgy elvesztése. Hogy ez az állapot mennyire mély és milyen hosszú ideig tart, a karakterünk függvénye.

Gyakori reakció a harag vagy düh, amelyben magunkat vagy fogorvosunkat hibáztatjuk a fogaink elvesztéséért. Miért nem gondoztam a fogaim nagyobb odafigyeléssel, miért nem mentem időben ellenőrző vizsgálatra és így tovább. Elterjedt, közismert reakciók, de sem sajátmagunk, sem mások hibáztatásával nem kerülünk közelebb a megoldáshoz. Az ilyen viselkedés csak idő és energiapazarlás. Pedig a gyors és teljes gyógyuláshoz szükségünk van minden energiánkra.

A fogeltávolítás és az összes szájsebészeti beavatkozás akkor lesz igazán sikeres, ha a beteg tökéletes mentális és egészségi állapotban van, felkészült, nem fél és biztos abban, hogy a legjobb kezekben van! Fontos megismételni, hogy a fogászati műtétre történő tudatos felkészülés esetén nagyobb az esélye a sikeres beavatkozásnak, valamint a gyors és probléma mentes gyógyulásnak!

A műtét előtt erősen ajánlott egy szakember által végzett alapos fogkő eltávolítás és tisztítás, enélkül sokan nem is végeznek szájsebészeti műtétet. Ezekkel az óvintézkedésekkel az egészséges orális környezet a műtét után is fenntartható, elkerülve a fertőzést vagy a műtött terület esetleges begyulladását. A megelőzés rendkívül fontos, hogy a lehető legjobb körülményeket biztosítsuk szervezetünk számára a szájsebészeti beavatkozás előtt és után egyaránt. Ezek után vegyük számba, milyen további területekre kell fokozott figyelmet fordítanunk.

Táplálkozás
Lehet enni a szájsebészeti beavatkozás előtt? Valójában enni kell! - mondja a szakértő szájsebész. Ha nem eszünk, akkor még jobban izgulunk az műtét előtt és alatt az alacsony cukorszint miatt. Továbbá, az éhgyomorra végzett kezelésnél növekszik a nyálelválasztás, ami nehezítheti a fogorvos munkáját. Másfelől, mivel szájsebészeti műtét után egy ideig nem ajánlott étkezni, emiatt is jobb, ha nem ülünk éhesen a fogorvosi székbe. Ami az elfogyasztott táplálékot illet, nem tanácsos nehéz, zsíros ételeket enni, hogy ne terheljük a szervezetüket túlságosan az emésztéssel.

A szájsebészeti műtét napján tehát könnyű, tápláló ételeket kell fogyasztani, ugyanakkor, a teli gyomorral történő megjelenés sem ajánlott. Javasolt, hogy 1-2 órával a beavatkozás előtt igyon sok folyadékot, lehetőleg tiszta vizet. Ne tervezzen nagy lakomát a műtét utáni időre sem, és ha csak lehet saját készítésű, könnyen rágható ételt fogyasszon. Tej és tejtermék néhány napig lehetőleg ne szerepeljen az étlapon.

Gyógyszerek
Azoknál, akik rendszeresen egynél többféle gyógyszert szednek, például szívgyógyszereket, antipszichotikumokat stb., a szájsebész konzultációt kérhet az általános orvosától. A konzultáció alapján a szájsebész vagy a háziorvosa javasolhatja a gyógyszeres kezelés megváltoztatását. Fontos tudni, hogy ebben az esetben az orvosoknak akár néhány napot is igénybe vehet a konzultáció, illetve az új vagy ideiglenes gyógyszerek történő esetleges átállás. A szájsebész elsősorban antibiotikumokat és fájdalomcsillapítókat fog javasolni, ha szükségesnek tartja.

Talán vannak, aki nem tudják, hogy a kezelés előtt és után néhány napig nem ajánlott aszpirint szedni, mert a benne lévő aktív anyag gátolhatja a véralvadást, hegesedést. Ugyanakkor, kimondottan ajánlott C- vagy jó minőségű multivitamin készítmények kezelés előtti és utáni rendszeres fogyasztása. Bebizonyosodott, hogy ez segít a gyógyulásban! Ha lehetséges, érdemes a műtéti napra szabadnapot kivenni és otthon pihenni a szájsebészeti beavatkozás után.

Mint láttuk, tudatosan felkészülhetünk a szájsebészeti beavatkozásra, amivel mindenekelőtt saját magunk számára teszünk szívességet. Amennyiben a cikk 2. részét találta meg elsőként, az 1. rész itt olvashatja el!

Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás! részben. Ha többet szeretne megtudni a témáról, Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.
Source: iliDent Implantációs és Szájsebészeti Központ Budapest © Copyright 2020 iliDent.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése