Milyen lehetséges problémák fordulhatnak elő a fogászati implantátumokkal?
Az elmúlt évtizedek legígéretesebb, a természetes fogakhoz leginkább hasonló fogpótlási lehetőséget határozottan az újfajta fogászati implantátumok megjelenése jelenti. Az ezekkel készült fogsorok mind esztétikailag, mind a használhatóság tekintetében, óriási mértékben javítja az életminőséget. Miután az implantátumokat a fogcsontozatba fúrt lyukba csavarják be, a természetes foggyökérhez hasonlóan, annak mintegy részévé válnak. Emiatt képesek arra, hogy nagy biztonsággal rögzítsék és stabilan tartsák a hozzájuk ragasztott teljes fogsort. Így az, szinte minden tekintetben hasonlóvá válik a természetes fogakhoz.
Másfelől meg kell jegyezzük, hogy az így elkészített teljes fogsor tartóssága függ az implantátum minőségétől, valamint az állkapocs csontozatának állapotától. E két ok miatt képzelhetők el lehetséges problémák a fogászati implantátumokkal. Ebben az írásban pontosan erről a témáról lesz szó.
Mint az már sokak számára ismert, manapság két fő implantátum fajta és implantációs módszer terjedt el. Közülük a régebbi a hagyományos kétfázisú implantátum, valamint az egyfázisú, más néven azonnal terhelhető implantátum. A kétfázisú fogimplantátum sikeres alkalmazásának fontos feltétele, hogy megfelelő mennyiségű és minőségű csontozat álljon rendelkezésre az implantátumok beültetéséhez, illetve a későbbiek folyamán a biztonságos megmaradásához. A beültetett kétfázisú implantátum a megfelelő stabilitást, a teljes terhelhetőséget csak az úgynevezett gyógyulási, csontosodási idő letelte után éri el. Ez az idő az esetek túlnyomó többségében közel hat hónap körül van.
Ha általánosságban beszélünk a problémák a fogászati implantátumokkal témáról, akkor annak okait elsősorban és mindenekelőtt nem magukban az implantátumokban kell keresni, hanem sokkal inkább az azokat befogadó csontozat nem megfelelő minőségében vagy idővel bekövetkező fogyásában. Ki kell emelni, hogy az egyfázisú implantátumoknak e tekintetben is óriási előnyük van a kétfázisúakkal szemben, miután egyetlen darabból állnak, jellemzően hosszabbak, mint a kétfázisúak és így a stabilitásukra kevesebb hatással van a csontozat állapota.
Elöljáróban ki kell jelentenünk, hogy nagyon ritkán fordulnak elő problémák a fogászati implantátumokkal, ami miatt aggódnunk kellene. Ugyanakkor időnként előfordulhatnak gondok, amikről tudniuk kell azoknak, akik ezt a fajta fogpótlást választják a hagyományos, ragasztott fogsor helyett.
PROBLÉMÁK A CSONTOSODÁSI, GYÓGYULÁSI IDŐ ALATT
Azt tudni kell, hogy a beültetett implantátum rögzüléséhez egészséges fogínyre és elegendő fogcsontra van szükség, mert ha ezek a feltételek nem teljesülnek, az megakadályozhatja az implantátum szilárd rögzülését az állcsontban. A kétfázisú fogászati implantációs eljárás során a beültetett implantátum megfelelő stabilitása érdekében alkalmanként csontpótlásra van szükség, ha a meglévő csontozat nem elég erős vagy hiányos. Ugyan a fogászati implantátumokkal kapcsolatos tapasztalatok határozottan pozitívak, ritkán előfordulhatnak problémák a fogászati implantátumokkal, melyek közül a két leggyakrabban előfordulóról beszélünk részletesebben.
- Az első és leggyakrabban előforduló probléma a nem megfelelő csontosodás. Erről akkor beszélünk, amikor egy vagy több implantátum valamiért nem csontosodik, nem épül be megfelelő mértékben. Ilyenkor az implantátum nem képes biztosítani a szükséges rögzítő erőt. A kétfázisú implantátumok esetében a gyógyulási idő alatti csontosodás, az implantátumok és a fogcsontozat egyesülését jelenti. Ez minden egyes implantátumra vonatkozik és feltétlenül szükséges ahhoz, hogy betölthessék feladatukat, a fogsor biztonságos rögzítését.
A kívánatos csontosodás hiányának oka lehet, hogy az implantátum nem megfelelő helyre került beültetése, vagy elégtelen csontsűrűség, szöveti károsodás és végül az is lehet, hogy hibás implantátum. Ez utóbbi a legritkább esetben fordul elő. A kétfázisú, hagyományos implantátumok alkalmazásakor, ha nem megfelelő a fogcsontozat, akkor un. sinus lift, csontpótlás válik szükségessé.
- A második, mindkét implantátum fajtánál előfordulható hiba az, hogy a beültetéskor tökéletes csontozat az idő előrehaladtával, a szervezet öregedésével ritkulni és fogyni kezd. Ennek következménye lehet, hogy némelyik implantátum meglazulhat és ennek következtében nem láthatja el tökéletesen a feladatát. A rendszeres ellenőrző vizsgálatok azért is nagyon fontosak, hogy az implantológus időben észrevegye és orvosolja az ilyen probléma előfordul.
LÉTEZIK VALAMILYEN MEGOLDÁS?
Igen, létezik! Az egyfázisú, azonnal terhelhető implantátumok fejlettebbek és sok olyan előnnyel rendelkeznek, amelyekkel a hagyományos kétfázisú implantátumok nem. A témához kapcsolódó legfontosabb előny az, hogy ezek az implantátumok akár jelentős csonthiány esetén is alkalmazhatók. Az egyfázisú implantátumok esetében a fentebb másodikként említett probléma, a csontvesztés, csontritkulás miatt meglazuló implantátum fordulhat elő. Ilyenkor lehetséges egy hasonló típusú, de vastagabb vagy hosszabb implantátumot beültetni.
Ezzel a megoldással nem csak egy újabb műtéti beavatkozás, új implantátum másik helyre történő beültetése kerülhető el, de az implantátum eredeti funkciója is visszaállítható. További jelentős előnye az egyfázisú implantátumoknak, hogy használatukkal, minimálisra csökken a csontpótlás szükségessége.
Ha a problémák a fogászati implantátumokkal témáról beszélünk, meg kell említeni, hogy az iliDent Implantációs és Szájsebészeti Központ kizárólag svájci Implantátumokat és implantációs technológiát a fogpótlások során. Ezeknek az implantátumoknak az azonnali terhelhetősége teszi lehetővé, hogy egy komplett szájrehabilitáció (teljes alsó és felső fogsor) fájdalommentesen és gyorsan, mindössze 3-5 napon belül elkészüljön. És nincs szükség 3-6 hónap gyógyulási vagy csontosodási időre sem.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás! részben. Ha többet szeretne megtudni a témáról, Kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot.Source: iliDent Implantációs és Szájsebészeti Központ Budapest © Copyright 2020 iliDent.com
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése