Lehetséges bölcsességfog problémák, eltávolításuk módja
A bölcsességfog az a fog, amelyik legutoljára bújik elő a fogcsontból. Ezek a fogak a fogínyen a legtávolabb esnek, a felső állcsonton kettő (mindkét oldalon egy) és az alsó állcsonton kettő (mindkét oldalon egy). A bölcsességfogak megjelenése általában 17-25 éves korban vagy még később történik. Az, hogy ezek a fogak utoljára jelennek meg teljesen normális, azonban az állcsonton elegendő helynek kell lennie a növekedésükhöz. Ez meglehetősen gyakran nem áll rendelkezésre és ilyenkor problémát okozhat a fogazatban.
Az a helyzet ritkán fordul elő, hogy mind a 32 fog nagyjából azonos időben bújik elő, a bölcsességfogat is beleértve. Sokan azt hiszik, hogy ha a bölcsességfog nem kerül eltávolításra, akkor az minden esetben problémát okozhat. Elmennek a fogorvosukhoz, hogy az egy röntgenfelvételt készítve, mondjon véleményt a bölcsességfogaik állapotáról, mert a tudat, hogy esetleg gondot okozhat zavarja őket. Vannak olyanok is, akik valamiért meg vannak győződve arról, hogy a bölcsességfogat mindenképpen el kell távolítani.
Mindez azonban nem így van. Noha a bölcsességfogak okozhatnak torlódást a fogazatban, de ez viszonylag ritkán fordul elő. Azt, hogy a bölcsességfog mikor fog megjelenni, nem lehet előre megjósolni, még röntgennel sem. Az is teljesen rendben van, ha valakinél a bölcsességfogak egyáltalán nem jelennek meg, kivéve, ha azok bármilyen problémát, például fájdalmat okoznak.
A bölcsességfog kitörésének negatív tünetei lehetnek: fájdalom, duzzadt vérző íny, állkapocs-fájdalom, az állkapocs duzzanata, rossz szájszag, a száj nyitásának nehézsége és így tovább. A bölcsességfogat általában az alábbi okok miatt kell eltávolítani:
- kezelhetetlenül nagy lyuk van benne,
- valamilyen fogíny betegséget okoz,
- nehézséget okoz a száj nagyra nyitásában,
- rossz szögben vagy rossz helyen tört fel és nyomja a mellette lévő fogat, fogakat.
A bölcsességfogat gyakorlott fogorvos vagy szájsebész távolíthatja el. Helyi érzéstelenítés szükséges a fájdalom és a kellemetlen érzések elkerülése érdekében. Ha a bölcsességfog úgy okoz panaszt, hogy még nem tört fel, akkor az fogat takaró ínyt fel kell metszeni. A rossz fog eltávolítása után fertőtlenítő géztömés kerül a helyére.
Ugyan azt állítjuk, hogy a panaszmentes bölcsességfogakat nem kell eltávolítani, de az esetleg jelentkező tüneteket mindig komolyan kell venni. A fertőzés vagy gyulladás figyelmen kívül hagyása csak súlyosbíthatja a helyzetet. Ha eltávolításra kerül sor, a műtéti varratok körülbelül 8-10 nap alatt szívóódnak fel. Közvetlenül a műtét után kerülni kell az öblögetést, az alkoholfogyasztást, különösen a dohányzást, továbbá forró folyadékok fogyasztását és az erőteljes testmozgást.
Ha véleménye van a leírtakkal kapcsolatban, kérjük, írja le a Hozzászólás! részben. Ha többet szeretne megtudni a témáról (bölcsességfog), kérjük vegye fel velünk a kapcsolatot!
Source: iliDent © Copyright 2020 Immediate Loading Implants
Source: iliDent © Copyright 2020 Immediate Loading Implants
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése